Zamknij

Kartuzy. Wspominali niezwykłe kobiety: babcie, siostry, przyjaciółki...

12.26, 21.11.2022 M.Dz., info: Muzeum Kaszubskie w Kartuzach Aktualizacja: 14.42, 21.11.2022
Skomentuj fot. nadesłane/Muzeum Kaszubskie
REKLAMA

W Muzeum Kaszubskim w Kartuzach odbyła się promocja książki "Niezwykłe kobiety w moim życiu. Nadzwëczajné białczi w mòjim żëcym". To zbiór wspomnień o zwykłych-niezwykłych kobietach związanych z Kaszubami. Opowiadają o nich ich siostry, córki, wnuczki i przyjaciółki.

Książka zawiera wspomnienia i opowieści nadesłane na konkurs, które Muzeum Kaszubskie ogłosiło w marcu tego roku. Mieszkańcy opisywali kobiety, które wywarły na nich duży wpływ, były wzorem, inspiracją. 

Były to wspomnienia własne lub zasłyszane od starszych pokoleń. Zawierały historie kobiet, które urodziły się na Kaszubach albo związały swoje życie z tym regionem

- Cel, jaki przyświecał konkursowi, to poszerzenie wiedzy o kobietach żyjących i działających na Kaszubach, rozbudzenie zainteresowania historią własnej rodziny, rozwijanie tożsamości kaszubskiej, a także promocja kobiet w środowisku lokalnym. Dzięki temu powstała publikacja, która przybliży szerszemu gronu ważne kobiety - podkreśla Barbara Kąkol, dyrektor Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach. 

Laureatami konkursu są: Celina Arendt, która opowiedziała o swojej babci Elżbiecie (I miejsce), Mariusz Kliszewski, który wspomina swoją matkę Krystynę (II miejsce), a także Karolina Serkowska (II miejsce) opowiadająca o swojej mamie Alicji, a także sama Alicja Serkowska, która także wspomina swoją mamę. Wśród laureatów znalazła się też Renata Mistarz ze wspomnieniem swojej siostry - Basi Pisarek. Wyróżnienia zdobyli też Marian Jeliński i Antonina Kwiecień. 

[FOTORELACJA]27756[/FOTORELACJA]

Podczas spotkania autorzy opublikowanych tekstów rozmawiali, wspominali, opowiadali o swoich zwykłych - niezwykłych bohaterkach. 

Muzeum Kaszubskie zachęca do nadsyłania kolejnych prac - mają zostać opublikowane w drugim poszerzonym wydaniu książki.

- Być może historie te zachęcą i zainspirują do podzielenia się wspomnieniem o kobiecym geniuszu, który przecież dla każdego z nas może oznaczać coś innego - mówi Barbara Kąkol. 

Książkę wydało Muzeum Kaszubskie w Kartuzach w koedycji z wydawnictwem REGION Jarosława Ellwarta z Gdyni. Jest do nabycia w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach a także w księgarni internetowej Czec.

 

(M.Dz., info: Muzeum Kaszubskie w Kartuzach)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (3)

 NO TO NO TO

3 1

- Niezwykłe kobiety w moim życiu - To ja już wtedy wolę moją zwykłą Marychę 13:24, 21.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Jarek jestJarek jest

1 3

Kobietą eechłe chłe chłe chłe Jarosław w dom Bóg w dom echłe chłe. 15:25, 21.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

uczeńuczeń

3 0

Pani Renata Mistarz również można napisać wspomnienia, cudowna dyrektor szkoły podstawowej w Sierakowicach i nauczycielka chemii. Chciałoby się wrócić do tamtych lat 🤣👍👍 21:04, 21.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%