Zamknij

Wyśpiewali kaszubskość Józefa Wybickiego

13:31, 28.11.2022 (jd) Aktualizacja: 13:33, 28.11.2022
Skomentuj fot.jd fot.jd

Wykonawcy spod Słupska, Bytowa, Pucka oraz z powiatu kartuskiego przygotowali 17 klipów, w tym kilka prezentacji solowych poświęconych postaci generała Józefa Wybickiego. 

- Postać generała Józefa Wybickiego dotychczas nie była aż tak popularna, dlatego jestem niezwykle zadowolony z ilości, a zwłaszcza jakości prezentacji – nie krył zadowolenia przewodniczący jurorów Jerzy Stachurski, jednocześnie autor muzyki do tekstu napisanego przez Eugeniusza Pryczkowskiego.

Werdykt jurorów przeczytał Gracjan Fopke, podkreślając, że: "òbsãdzëcelë baro zachãcywają wszëtczich do dalszégò ùtwórstwa. Proszą przë tim, żebë barżi zwrócëc bôczënk na stronã filmową, na rozwiązania sceniczné". Jury jednocześnie wyraziło wielką radość z nadesłanych prac i zachęciło do dalszych prac.

Nie ulega wątpliwości, że takie będą. Konkurs wszedł już do tradycji ogólnokaszubskich wydarzeń.

Co roku związane są one z patronami ogłaszanymi przez ZKP. W ubiegłym roku pieśń związana była z postacią Sługi Bożego Biskupa Konstantyna Dominika, zaś w przyszłym zapewne dotyczyć będzie postaci Antoniego Abrahama i odzyskania niepodległości.

- Powstają bardzo dobre materiały do wyzyskiwania w edukacji szkolnej. Korzystamy z nich nieustannie. Pragniemy przez to wpisywać nasz język we współczesne nośniki przekazu. Jak dotychczas udaje się to nam dosyć dobrze - podkreślała prowadząca tę część Elżbieta Pryczkowska, jeden z animatorów konkursu, a jednocześnie metodyk nauczania języka kaszubskiego.

Na pewno konkurs zdecydowanie upowszechnił postać wybitnego Kaszuby, jakim był urodzony w Będominie autor polskiego hymnu narodowego. Dla niektórych sama ta informacja, że Kaszuba napisał hymn dla 70 milionów Polaków na całym świecie, jest pewnym odkryciem i powodem do dumy.

Na pewno dumę taką wyrazili wszyscy obecni na finale konkursu, zwłaszcza gdy mieli zaszczyt – jako pierwsi – obejrzeć i wysłuchać trzech najpiękniejszych prezentacji nadesłanych z Mirachowa (Grand Prix) oraz Chmielna i Banina (ex aequo I miejsca). Z kolei grupa o nazwie „Welewetka” z Gdyni (najlepsza w kat. dorosłych) postanowiła na żywo zaprezentować swoją propozycję utworu.

Wyniki konkursu

Kategòriô spòdlecznëch szkòłów

I môl: ex aequo „Chmielanki” z SP Chmielno, „Spiéwné Kwiôtczi” z Banina
II môl: ex aequo „Skòwrónczi” z SP Dzierżążno, Lidia Szałkowska i Iga Zwara – SP nr 2 Żukowo
III môl: ex aequo SP Wrzeście, „Lëzéńsczé Zwónuszczi” z SP Luzino

Wëprzédnienia

Damian Zander - SP im. JPII w Nożynie i Klaudia Grabowska - SP Lisie Jamy

Kategòriô pònadspòdlecznëch i ùstnëch

I môl: Karno „Welewetka” z Gdyni
II môl: Katarzyna Kuczkowska z Sierakowic
III môl: LO Kartuzy

Grand Prix: „Mòdré Zwónczi” z SP Mirochòwò

((jd))

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%