Rekordowa liczba uczestników stanęła w szranki podczas XXII Dyktanda Kaszubskiego. Gospodarzem w tym roku było Chmielno. Tematem dyktanda były m.in. legendy chmieleńskie.
Celem tego corocznego wydarzenia jest podnoszenie rangi literackiej kaszubszczyzny, wdrażanie zasad pisowni języka kaszubskiego, a także popularyzacja literatury kaszubskiej. Tegoroczne Dyktando Kaszubskie cieszyło się rekordową frekwencją.
Do boju w tym roku stanęło 184 zawodników, a najbardziej obleganą kategorią (a co za tym idzie najtrudniejszą) była ta, gdzie rywalizowali uczniowie klas IV-VI. Do II etapu dostało się zaledwie 61 osób. Z tej grupy osób wyłoniono zwycięzców, którzy w tym roku okazali się władać najczystszą kaszubską ortografią.
Teksty dla kategorii I, II oraz III dotyczyły legend chmieleńskich. Uczestnicy pozostałych kategorii zmierzyli się z tekstem Hieronima Derdowskiego „Ò panu Czôrlińsczim, co do Pùcka pò sécë jachôł” lub Leona Heykego „Dobrogòst i Miłosława” oraz wybranymi tekstami dotyczącymi Chmielna i okolic. Treść dyktanda została przygotowana przez pracowników Uniwersytetu Gdańskiego.
[FOTORELACJA]28336[/FOTORELACJA]
Mury Szkoły Podstawowej w Chmielnie oraz miejscowy oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury, Sportu i Rekreacji w Chmielnie zadbały o uczestników nie tylko pod względem zapewnienia najlepszych warunków do przelewania najpoprawniejszej kaszubszczyzny na papier, ale też w kwestiach artystycznych i warsztatowych, którymi wypełniony był cały dzień.
Kategoria I - Szkoły podstawowe klasy I-III
Lew Kiedrowska12:47, 20.11.2023
To ta co gnębiła za mówienie po kaszubska, a teraz na pierwszych stronach jako prekursor...
Pisiorek 12:55, 20.11.2023
Kogo interesuje volksdojczowski bełkot
Spadać dziady14:25, 20.11.2023
Mowa kaszubska to pięknie zachowana starosłowiańszczyzna należąca do tej samej grupy co pozostałe gwary w Polsce Robienie z niej języka to zabieg mający oderwać nas od Polski i przykleić do niemiecko gdańskiej fikcji takiej odskoczni dla tusków adamowiczów dulkiewiczów grzelakow
Doch jo17:07, 20.11.2023
Pisiorom teraz wszystko przeszkadza wszystko be😭
Peło10:56, 21.11.2023
Brawo,że dzieci i wychowawcy dbają o tradycję. Nie to co lewacy, platfusy.
1 2
Poczytaj trochę książek, pomyśl, porozglądaj się, poszukaj i odwiedź stare cmentarze, zrozum wpisy na nagrobkach.... a potem komentuj.
Pozdrawiam
Kaszubka z Dziada i Pradziada i jednej Babci.
3 0
Zapis naszej histori można odczytać w językach łacińskim niemieckim polskim bo w takiej kolejności powstawała forma pisana na naszych terenach Na nagrobkach pierwsza była łacina po niej niemiecki a następnie polski. Jednym z bardziej znanych tekstów z Kaszub (pewnie też go znasz ) jest Hymn Polski napisany przez Kaszubę Józefa Wybickiego