Zamknij

Rozpoczęło się Triduum Paschalne - najważniejszy czas dla katolików

10:11, 28.03.2024 oprac. M.Dz. Aktualizacja: 10:33, 28.03.2024
Skomentuj Zdj. ilustracyjne. fot. pixabay Zdj. ilustracyjne. fot. pixabay

W kościele katolickim trwa Wielki Tydzień - uroczysty czas upamiętniający ostatnie dni Chrystusa, przygotowujący do największego święta chrześcijan, Zmartwychwstania Pańskiego. Dziś, w Wielki Czwartek, rozpoczęło się Triduum Paschalne, którego istotą jest celebracja misterium paschalnego: męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa.

Obrzędy odbywające się w kościołach w Wielki Czwartek odwołują się do sakramentów kapłaństwa i eucharystii, ustanowionych przez Jezusa Chrystusa podczas Ostatniej Wieczerzy. 

Podczas wielkoczwartkowego nabożeństwa milkną organy i dzwony. Następuje też obrzęd tzw. obnażenia ołtarza (zdejmuje się obrus), a Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do ciemnicy. 

- W tym dniu sprawuje się zasadniczo tylko jedną mszę św. Jedynie w katedrach rano odprawia się Mszę Krzyżma, podczas której Ks. Biskup święci oleje używane później przy sprawowaniu niektórych sakramentów, a kapłani odnawiają swoje przyrzeczenia. Msza Wieczerzy Pańskiej jest szczególną pamiątką tamtej wieczerzy sprzed dwóch tysięcy lat, w której Kościół widzi początek sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa - czytamy na stronie kartuskiej kolegiaty.

Wielki Piątek to dzień Męki i Śmierci Chrystusa. Obowiązuje ścisły post. Oprócz nabożeństwa drogi krzyżowej odbywa się adoracja krzyża. Wielki Piątek jest jedynym dniem w roku, w których nie sprawuje się Eucharystii.

Liturgię Męki Pańskiej w kościołach rozpoczyna przejmujący gest: sprawujący nabożeństwo kapłani kładą się twarzą do ziemi przed ołtarzem i leżą tak przez dłuższą chwilę.

- Wszyscy wtedy klęczą. Wobec zbawczej męki Jezusa wszelkie słowa są zbyt małe. Dlatego pierwszą odpowiedzią wierzących jest milcząca adoracja. Dopiero potem rozpoczyna się Liturgia Słowa. Po homilii następuje uroczysta modlitwa wiernych, w której Kościół poleca Panu Bogu cały świat i wszystkie jego sprawy. Później następuje adoracja krzyża i Komunia św. Liturgie Wielkiego Piątku kończy przeniesienie Pana Jezusa do tzw. Grobu Pańskiego - piszą księża z kartuskiej kolegiaty,

Wielka Sobota to czas adoracji przy Grobie Pańskim oraz modlitwy. Tego dnia trwa też święcenie pokarmów. W Wielką Sobotę odbywają się obrzędy Wigilii Paschalnej (centralny moment Triduum Paschalnego i całego roku liturgicznego), które rozpoczynają się w sobotę wieczorem, po zachodzie słońca. Wieczorem przed kościołami płoną ognie, które święcą kapłani i rozpalają paschały. 

Ceremonię kończy zaś procesja rezurekcyjna ogłaszająca zmartwychwstanie Chrystusa i zapowiadająca świętowanie Niedzieli Wielkanocnej.

(oprac. M.Dz.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(5)

HanziHanzi

3 0

ja tu sobie czytam artykuły, a tu pora umyć okna dla jezuska 11:11, 28.03.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


Jezus Jezus

2 0

Ale dlaczego ja wiszę na tym pogańskim krzyżyku ? 13:16, 28.03.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Ateista Ateista

1 1

Najlepsze jest to że 🌈 Goebbels kasuje komentarze dotyczące ohydnej sekty katolickiej. Parodia Urbana ! 13:40, 28.03.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Jezus Jezus

0 0

Ludzie, przecież ja żyję ! Po co modlicie się do rzeźby ? 14:07, 28.03.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%