Zamknij

Uczniowie z Sierakowic wicemistrzami świata w Odysei Umysłu, młodsza grupa z 5. miejscem!

10:25, 27.05.2019 | M.D
Skomentuj fot. nadesłane
REKLAMA

Starsza grupa uczniów z Sierakowic zdobyła wicemistrzostwo świata w finałach Odysei Umysłu, które odbywały się w USA na Uniwersytecie w Michigan. Młodsi uczniowie także odnieśli duży sukces - zajęli piąte miejsce w swojej kategorii. 

W finałach Odysei Umysłu w Stanach Zjednoczonych wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy młodych ludzi z kilkunastu krajów. Wśród nich były też drużyny z Polski, w tym aż dwie z SP nr 2 w Sierakowicach. Uczniowie musieli przebrnąć przez regionalne, a potem krajowe eliminacje, gdzie zdobyli tytuły laureatów I stopnia - dzięki temu mogli polecieć do USA i reprezentować kraj na finałach światowych. 

Sierakowice "pękają z dumy"

Do Stanów Zjednoczonych poleciała starsza grupa (absolwenci gimnazjum), która na swoim koncie ma ubiegłoroczne Mistrzostwo Świata: Michał Labuda, Marianna Geniusz, Zuzanna Czapiewska, Paweł Wolski, Eliza Wiczkowska, Amelia Penk. Także w tym roku odnieśli oni duży sukces: zdobyli wicemistrzostwo świata w swojej kategorii. Mistrzami zostali uczniowie ze stowarzyszenia Kreoteam z Poznania, 3. miejsce zajęli ich rówieśnicy z USA z miasta Grand Rapids w stanie Michigan. Dodajmy, że w kategorii tej startowało kilkadziesiąt drużyn, m.in. z Singapuru, Chin oraz USA.

Druga grupa uczniów z IV i V klasy SP startowała po raz pierwszy w Odysei Umysłu i także odniosła duży sukces. Zajęli piąte miejsce w swojej kategorii wiekowej, a rywalizowali z rówieśnikami m.in. z Chin, USA, Szwajcarii. Zdobywcami piątego miejsca są: Zofia Bruniecka, Hubert Bruniecki, Laura Wróblewska, Maja Wenta, Zofia Zakrzewska, Julia Plaga, Konstanty Mayorov. Trenerkami uczniów byli: Marieta Konkol, Eliza Piotrowska, Karina Jaroszewska, Anna Bendzmer, a opiekunami także Tomasz Ziemann i Kamil Puzdrowski. 

Dyrektor SP nr 2 w Sierakowicach Krzysztof Andryskowski jest ogromnie dumny ze swoich uczniów. 

- Jesteśmy naprawdę szczęśliwi i pękamy z dumy - mówi dyrektor szkoły. - Osiągnąć drugie miejsce i piąte na świecie, pokonać tyle drużyn, to nie lada sukces i wielka promocja naszej gminy. Cieszymy się, że mamy tak kreatywnych i zdolnych uczniów. Zdaję sobie sprawę, że zdobycie tych miejsc wymagało od nich bardzo dużego wysiłku, niezliczonych godzin poza lekcjami i weekendów, podczas których spotykali się, by przygotować się do konkursu. Wiemy już, że podbudowani tymi sukcesami, chcemy dalej kontynuować Odyseję Umysłu w naszej szkole, a nawet poszerzyć ją o te najmłodsze klasy. 

Wyjazd drużyn do USA możliwy był dzięki wsparciu wielu sponsorów: firm, osób prywatnych, samorządu.

Zdobyte trofea. fot. nadesłane

Niezwykle kreatywni

Przypomnijmy: uczniowie mieli za zadanie zabrać widzów do Pracowni Leonarda da Vinci, gdzie mistrz renesansu rozwiązuje nietypowy problem i tworzy niesamowity wynalazek, który później zostaje skrytykowany i porzucony. Uczestnicy stworzyli i odegrali własną, autorską opowieść o wszechstronnie utalentowanym włoskim artyście i uczonym epoki Renesansu. Musieli odtworzyć i połączyć klasyczne dzieła ze współczesnymi środkami wyrazu. Sami stworzyli scenariusz spektaklu, scenografię i kostiumy.

Do stworzenia swoich rekwizytów i scenografii młodsi uczniowie wykorzystali mnóstwo przeróżnych przedmiotów. Młodsi oparli rozwiązanie swojego problemu na... jutowym sznurku. Scenografia składała się aż z 10 kilometrów tego sznurka! Jest on także użyty do strojów i rekwizytów. Sami wykonali kopie prac Leonarda. Obraz La Bella Principessa - z nici i sznurka, model 3D embrionu - ze starych książek, sznurka i siatki jutowej, model 3D Ornithoptera - z drutu, sznurka, taśmy VHS i starych guzików, a wynalazek - pralkę - zbudowali na płytach wiórowych, zaś jej bęben składał się ze starych abażurów. Stroje także uszyli sami, przerabiając stare materiały.

Scenografia starszej grupy posiadała wiele części, odzwierciedlać miała pracownię Leonarda, w której znajdują się cztery żywe obrazy. Zagrały je dziewczęta: był Muzyk, była Ginewra, Mona Lisa i Dama z Gronostajem. Sami szyli stroje, zrobili tła obrazów z przeróżnych elementów. Uczniowie wykonali kilka dzieł. Obraz św. Anny Samotrzeciej sporządzony został z ok. 3800 fragmentów starych ubrań połączonych z kablami, śrubami czy wkrętami. Model 3D Człowieka witruwiańskiego, wysokości 180 cm, wykonany był ze spawanych prętów, starych książek, pianki, worka jutowego. Uczniowie sami zrobili także "wnętrzności" człowieka: przełyk, żołądek, wątrobę, jelita... Model 3D serca ludzkiego w skali 1:1 wykonali z wikolu i kory drzewnej. Ich wynalazek to aparat dagerotypowy. 

Starsza grupa z Sierakowic. fot. Facebook/Odyseja Umysłu w Polsce

Czym jest Odyseja?

Odyseja Umysłu to przyjazny program edukacyjny realizowany w formie międzynarodowego konkursu, w którym co roku bierze udział kilkadziesiąt tysięcy uczniów i studentów z całego świata. Patronat nad polską edycją sprawuje Minister Edukacji Narodowej. Celem programu jest rozwój zdolności twórczych, jakie posiada każdy młody człowiek. Uczy dzieci i młodzież kreatywnego i krytycznego myślenia, angażując grupy uczestników w proces twórczego rozwiązywania problemów rozbieżnych – czyli takich, które rozwiązać można na wiele sposobów. 

Relacja z wręczenia nagród (uczniowie z Sierakowic są w 52 minucie i 1 h 20 min):

(aktualiz. godz. 13.00)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (5)

WiedźmaWiedźma

14 1

Gratulacje i brawo młodzi i kreatywni. Daleko zajdziecie. Gratulacje dla opiekunów 12:31, 27.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Z całym szacunkiemZ całym szacunkiem

11 1

Z całym szacunkiem Pan redaktor niedoinformowany. W starszej grupie startowało w tej samej kategorii 55 drużyn a w młodszej 73 drużyny. Nie umniejszajmy sukcesu tych młodych ludzi. Gratulacje dla tych uczniów i ich trenerów. 12:46, 27.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Twój nickTwój nick

14 0

Brawo, wielki sukces, gratulacje! 12:51, 27.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SukcesSukces

10 0

Takie małe Sierakowice, a tyle zdolnej młodzieży. Gratulacje 21:07, 27.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

LolaOlaLolaOla

5 0

Brawo, gratulacje. Oby takie zainteresowania miał każdy dzieciak. Jestem normalnie w tym momencie dumna z Sierakowic że tu mieszkam :) 22:27, 27.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%