Zamknij

Żukowo. Nauczyciele podnosili swoje umiejętności w 6 krajach UE

14:14, 24.09.2020 mat.pras./oprac.W.D. Aktualizacja: 15:58, 24.09.2020
Skomentuj fot.ZSZiO Żukowo fot.ZSZiO Żukowo

Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Żukowie podsumował i zakończył dwuletni projekt Erasmus+. Wzięło w nim udział 13 nauczycieli i nauczycielek, którzy podnosili swoje kwalifikacje w różnych krajach UE. Nabyte kompetencje zostały potwierdzone certyfikatami Europass, które wręczono uczestnikom na uroczystości podsumowującej projekt.

Dzięki realizacji zagranicznych kursów wzrosły umiejętności językowe pracowników szkoły, wprowadzono nowe, ciekawe metody pracy na lekcjach językowych i niejęzykowych, promowano wśród uczniów postawy tolerancji dla różnorodności, kształtowano wśród nich przedsiębiorczość i zmysł inicjatywy.

Wśród uczestników projektu byli nauczyciele języków obcych, matematyki/informatyki, biologii, wychowania fizycznego, przedmiotów zawodowych. Wyjazdy odbywały się indywidualnie lub w małych grupach (do 3 osób). Uczestnicy odbyli kursy językowe i metodyczne w Scarborough i Londynie (Wielka Brytania), Galway i Cork (Irlandia), Pemboke (Malta), Lindau (Niemcy), Wiedniu (Austria).

fot.ZSZiO Żukowo

Wicedyrektor szkoły ukończyła kurs z zarządzania konfliktem we Florencji. Językiem kursu był język angielski. Tak duża różnorodność lokalizacji pomogła uzyskać większą samodzielność uczestników, motywację do integrowania się z uczestnikami z innych krajów, oraz bardzo indywidualny dobór szkoleń do potrzeb nauczycieli.

Nauczyciele, którzy uczestniczyli w kursach ogólnych języka angielskiego, podnieśli swoje kompetencje językowe we wszystkich funkcjach języka. Wzrost umiejętności językowych pozwala im obecnie na ciekawsze prowadzenie przedmiotów zawodowych i ogólnokształcących. Nauczyciele mogą wplatać elementy nauki języka obcego w naukę swojego przedmiotu. Znajomość języków obcych u nauczycieli jest wykorzystywana przez szkołę np. do organizacji wyjazdów zagranicznych w celach dydaktycznych.

Uzyskana wiedza i umiejętności zmotywowały nauczycieli do wielu działań na terenie szkoły. Między innymi poprowadzono zajęcia kulturowe popularyzujące wiedzę o krajach i regionach, w których byli uczestnicy, zorganizowano Międzynarodowy Dzień Języków, Europejski Tydzień Sportu, poprowadzono lekcje otwarte i spotkania z przedstawicielami innych szkół popularyzujące wiedzę o rezultatach projektu. Nawiązane w czasie wyjazdów kontakty zaowocowały realizacją dwóch projektów eTwinning.

fot.ZSZiO Żukowo

W programie wychowawczo profilaktycznym położono większy nacisk na tolerancję i różnorodność kulturową. Wprowadzono nowe procedury dotyczące zarządzania konfliktem, a w szczególności w przypadku ujawnienia przemocy rówieśniczej. Dzięki takim projektom edukacyjnym jak ten uczniowie przekonują się, że warto być ciekawym świata, poznawać inne kultury i odnosić się do nich z szacunkiem.

(mat.pras./oprac.W.D.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

BrawoBrawo

5 2

A teraz do nauki zdalnej bo nie wypada się narażać na virusa w zwykłej szkole 14:54, 24.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

ChmielaninusChmielaninus

4 2

Brak dystansu + brak maseczek = zamknięte szkoły 15:48, 24.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Gratuluję!Gratuluję!

3 2

To cieszy, że na prowincji są ambitni i otwarci nauczyciele. Daje to nadzieję na to, że wykształcą oni, takich właśnie obywateli. Powodzenia! ?❤️ 08:31, 25.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Tos powiedzialTos powiedzial

1 0

Prowincja.... no naprawdę czarna upa aż u nas wiesz.... 21:48, 25.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%