Zamknij

Uczniowie z SP w Chwaszczynie wygrali ekologiczny konkurs i pojadą do Norwegii

10:54, 08.03.2024 nadesłane, oprac. M.Dz. Aktualizacja: 14:29, 08.03.2024
Skomentuj fot. nadesłane/Konrad Kędzior fot. nadesłane/Konrad Kędzior

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Chwaszczynie znaleźli się w gronie laureatów konkursu "Chrońmy klimat metropolii". Ich ekoinicjatywa zdobyła uznanie jury tego największego przedsięwzięcia edukacyjnego w regionie. Nagrodą dla uczniów jest wycieczka do Trondheim w Norwegii.

Swoje ekoinicjatywy zgłosiło 93 uczniów z 28 metropolitalnych szkół. Konkurs organizowany był przez Metropolię Gdańsk-Gdynia-Sopot w ramach projektu “Klimat w szkołach metropolii”.

W młodzieży nadzieja

- Nasz konkursem chcieliśmy zwrócić uwagę na problem zmian klimatu - jak zapobiegać tym zmianom, ale z drugiej strony jak się adaptować do tego, co już jest nieuniknione. Powstały niesamowite projekty. Swoje ekoinicjatywy zgłosiło 93 uczniów. Były to filmy, quizy, kampanie w mediach społecznościowych, debaty i gry terenowe. Decyzja o wyborze zwycięzców była bardzo trudna - mówił Michał Glaser, prezes Zarządu Metropolii Gdańsk-Gdynia-Sopot. 

Wręczenie nagród w konkursie odbyło się wczoraj w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku.

- Jako młodzi ludzie macie wielką rolę do spełnienia. Starsze pokolenia wsłuchują się w wasz głos. Warto edukować tych, którzy nie do końca rozumieją, że wpływ na klimat i środowisko ma każdy człowiek. Edukacja ekologiczna ma ogromne znaczenie, a działania powinniśmy rozpocząć w naszym najbliższym otoczeniu - powiedział podczas wręczania nagród marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. 

- Jesteście pionierami, którzy zmieniają otoczenie. Pracujcie dla dobra naszej planety, bo to jest dobro dla przyszłych pokoleń i o tym nie możemy zapominać - mówiła wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz. 

Komisja konkursowa nagrodziła 4 zespoły (2 ze szkół podstawowych i 2 ze szkół średnich), które już w kwietniu pojadą na wycieczkę do norweskiego Trondheim, by z bliska przyjrzeć się norweskim rozwiązaniom ekologicznym. 

Nagrody trafiły do: 

  • VII Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku za inicjatywę  „Chrońmy Klimat Metropolii – Rodzinna Gra Terenowa”, która pokazuje, że nie ma złej pogody na edukację o zmianach klimatu. 
  • Szkoły Podstawowej w Chwaszczynie za inicjatywę “Szkoła Chwaszczyno dba o klimat”. Inicjatywa ma w sobie wszystko co najlepsze: akcent na edukację, zaangażowanie lokalnej społeczności i wspólne szukanie rozwiązań lokalnych problemów. 
  • Pierwszej Społecznej Szkoły Podstawowej w Gdyni za inicjatywę o nazwie „Robal Superbohater”.  Zespół stworzył nowego bohatera, ale też z dużą kreatywnością pokazał jak promować kompostowanie.  
  • Szkoły Podstawowej w Sztutowie za inicjatywę o nazwie „Kompostownik na Mierzei Wiślanej”. Ten projekt pokazuje, że młodzież przejmuje inicjatywę. Duże uznanie za analizę danych, opracowanie materiałów i prezentację ich na sesji Rady Gminy Sztutowo. 

Zwycięski zespół Chwaszczyna to uczniowie w składzie: Zofia Kreft, Alicja Myszk, Filip Szmigiel - pod opieką Aleksandry Lemańczyk.

Wyróżnienia trafiły do uczniów z Powiatowego Zespołu Kształcenia Specjalnego w Wejherowie, z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Pelplinie, zespołu ze Szkoły Podstawowej nr 57 w Gdańsku oraz uczniów III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni. Nagrodę pozaregulaminową otrzymał Zespół Szkół Łączności w Gdańsku.

Jak ciekawie uczyć o zmianach klimatu?

W ramach projektu “Klimat w szkołach metropolii” specjaliści od edukacji ekologicznej przeszkoli ponad 80 nauczycieli przyrody, biologii i geografii, którzy przeprowadzili łącznie 653 lekcje dla ponad 7 tysięcy uczniów. 40 szkół w metropolii dostało sprzęt multimedialny (laptopy, projektory, monitory interaktywne) za 300 tys. zł, a na ich terenie trwa budowa błękitno-zielonych inwestycji.

Są to zielone ściany, które izolują i chronią przed słońcem i hałasem, kompostowniki, dzięki którym można zagospodarować resztki ze stołówki lub ogrody deszczowe i niecki, które gromadzą wody opadowe i mogą stać się oazą bioróżnorodności. Inwestycje będą gotowe do końca marca.

Do wszystkich szkół podstawowych i średnich w metropolii trafiły też materiały edukacyjne, wśród nich scenariusze lekcji, prezentacje i poradniki. Wszystkie materiały można za darmo pobrać ze strony www.klimatwszkolach.pl. 

“Klimat w szkołach metropolii” realizowany jest w ramach programu Środowisko, Energia i Zmiany klimatu. Blisko 3,5 mln zł dofinansowania pochodzi ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 oraz budżetu państwa. Metropolia Gdańsk-Gdynia-Sopot realizuje go we współpracy z partnerem merytorycznym Gdańskie Wody oraz z partnerem zagranicznym International Development Norway. 

(nadesłane, oprac. M.Dz.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

RomRom

1 1

I to wszystko finansowane przez tą wredną unie? 14:34, 08.03.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu expresskaszubski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%