Zamknij

Młodzi nie muszą czuć się zagubieni. Dyskusja o stereotypach i systemie oświaty

12:54, 12.09.2024 mat.pras./oprac.W.D. Aktualizacja: 13:29, 12.09.2024
Skomentuj fot.kolaż.oprac.W.D. fot.kolaż.oprac.W.D.

Aż 81,9 proc. młodych ludzi nie znajduje rozwiązań w trudnych sytuacjach! To tylko jeden z alarmujących faktów o kondycji psychicznej naszej młodzieży. O tym co można w tej sprawie zmienić będą rozmawiać uczestnicy spotkania "Gotowi na przyszłość. Sprawczość (nie)dozwolona". Wśród prelegentów są: Adrian Klawikowski, zastępca dyrektora SP 1 w Sierakowicach oraz Dominika Płotka absolwentka szkoły.

Wszyscy znamy powiedzenie "dzieci i ryby głosu nie mają". Wciąż pokutuje w polskiej mentalności, ale mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak wielkie szkody powoduje ono w sposobie postrzegania świata przez młodych ludzi. 

Tymczasem brak poczucia sprawczości to jedna z głównych przyczyn kryzysu psychicznego wśród młodzieży. Depresja, lęk, poczucie bezradności - to cena za odbieranie młodym ludziom prawa do decydowania o sobie. Jak odwrócić tę niebezpieczną tendencję?

Nad tym będą się zastanawiać uczestnicy konferencji pod hasłem "Gotowi na przyszłość", organizowanego przez Program Równać Szanse. Wydarzenie będzie transmitowane on-line i jest bezpłatne. 

Organizatorzy zaprosili do dyskusji osoby pracujące z młodzieżą, nauczycieli i rodziców. Chcą dyskutować m.in. o sprawczości. 

(...) Sprawczość to nie tylko modne słowo - to klucz do zdrowego rozwoju młodego człowieka. To poczucie, że ma się wpływ na swoje życie i otoczenie. Niestety, w dzisiejszym świecie młodzi ludzie często czują się bezsilni wobec globalnych wyzwań i szybko zmieniającej się rzeczywistości. Jako dorośli - rodzice, nauczyciele, wychowawcy - mamy ogromną, kluczową rolę do odegrania. To od nas zależy, czy stworzymy młodzieży przestrzeń do podejmowania decyzji, eksperymentowania i uczenia się na własnych błędach. Czy damy im szansę na rozwijanie umiejętności, które pozwolą im pewnie wkroczyć w dorosłość? (...) - podkreślają organizatorzy. 

Uczestnicy konferencji chcą pokazać, jak historia i doświadczenia Polski wpływają na poczucie sprawczości kolejnych pokoleń oraz jak dom i szkoła mogą wspierać młodzież w rozwijaniu poczucia wpływu na otaczającą rzeczywistość.

Zaprezentują skuteczne metody pracy z młodzieżą oraz będą się zastanawiać, jak zmienić narrację wokół młodzieży i sprawczości młodych ludzi.

Prelegentami będą m.in. Monika Horna-Cieślik - Rzecznik Praw Dziecka, prof. Marcin Matczak, czy Anna Lewandowska. Do grona ekspertów zaproszono również Adriana Klawikowskiego, zastępcę dyrektora Szkoły Podstawowej nr 1 w Sierakowicach, ambasadora i koordynatora akcji Równać Szanse. 

- Będzie tam ze mną jeszcze Dominika Płotka, nasza była absolwentka, tegoroczna maturzystka, najpierw uczestniczka projektów Równać Szanse, a obecnie już samodzielna koordynatorka, Młodzieżowa Liderka Programu - podkreśla Adrian Klawikowski. - Naszym zadaniem jest pokazanie dobrych praktyk, bo ewidentnie coś się udało jednak u zrobić, jeśli chodzi o aktywizację młodzieży.

Wydarzenie odbędzie się 17 września o godzinie 18:00. Transmisja odbędzie się na Facebooku Równać Szanse oraz na portalu Goniec.pl

(mat.pras./oprac.W.D.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(7)

System oswiatySystem oswiaty

12 12

To jest straszna porażka!gdzie są nauczyciele w Kartuzach od historii,którzy powinni bronić pamięci a to co się dzieje teraz to wstyd 15:55, 12.09.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

stop lewactwostop lewactwo

13 15

Nowacka do więzienia!!!! 16:08, 12.09.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Brawo!Brawo!

14 12

Głos w ważnej sprawie! Nasz głos! Głos ludzi którzy wiedzą co mówią. Trzymam kciuki. 16:59, 12.09.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

infoinfo

4 13

znaczy nauczyciele są do kitu... szkoły są do kitu 21:28, 12.09.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

klamstwoklamstwo

10 9

zakłamać historię, powtarzać kłamstwa i kolejne pokolenia nie znają prawdy lub poznają inną prawdę.
Ludzie nie mają być mądrzy.... maja robić to co im będą kazać. Nie mają myśleć samodzielnie, tylko wykonywać polecenia. 07:22, 13.09.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Kółko Kółko

2 2

Nauczyciel interesuje się życiem prywatnym ucznia ,najpierw niech zacznie od samego siebie.Nie mogą se poradzić z dziećmi swoimi ,a widzą na uczniach wady. 15:04, 15.09.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MłodzieżMłodzież

1 1

pokazała poczucie sprawności w wyborach i co teraz mamy fiasko i dno. 09:50, 16.09.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%