Prezes Europejskiego Stowarzyszenia Analizy Zachowania Dr Karola Dillenburger była pod wielkim wrażeniem terapii uczniów ze spektrum realizowanej w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Żukowie. Gościła w placówce w tym tygdniu.
Karola Dillenburger, która przybyła z Wielkiej Brytanii jest światowej klasy ekspertem w zakresie terapii osób ze spektrum autyzmu z wykorzystaniem SAZ (Stosowanej Analizy Zachowania). Dr Dillenburger jest doktorem habilitowanym, wykładowcą Stosowanej Analizy Zachowania i edukacji oraz dyrektorem Centrum Analizy Zachowania na Queen’s University Belfast w Irlandii, jak również prezesem Europejskiego Stowarzyszenia Analizy Zachowania (EABA).
Jest certyfikowanym analitykiem zachowania - doktorem (BCBA-D) i psychologiem klinicznym (HCPC). Wygłaszała kluczowe przemówienia na szczeblu krajowym i międzynarodowym w USA, Indiach, Europie i Australii.
- Dr Dillenburger aktywnie promuje zawodowe uznanie analityków zachowania na całym świecie, stąd jej wizyta miała szczególne znaczenie dla terapeutów zatrudnionych w placówce SOSW pracujących z wykorzystaniem SAZ, tym bardziej, iż niektórzy z nich posiadają już lub ubiegają się o Certyfikat Analityka Zachowania nadany przez IWRD NODN w Gdańsku - podkreśla Żaneta Diks, pedagog, nauczyciel, superwizor w SOSW w Żukowie. - W trakcie wizyty pani doktor Karola, wraz z zespołem kierowniczym Instytutu Wspomagania Rozwoju Dziecka w Gdańsku, na czele z panią dyrektor dr Anną Budzińską oraz z udziałem dyrektor SOSW p. Barbarą Bulczak, obserwowała prowadzenie terapii i edukacji w trzech wybranych klasach oraz jednej grupie przedszkolnej dla uczniów z ASD.
Z wielkim uznaniem odniosła się do prezentowanego poziomu terapii, jak sama określiła, prezentowanej na światowym poziomie oraz zachowania wysokich standardów pracy w duchu pozytywnego nurtu SAZ; w tym struktury pracy z wykorzystaniem planów aktywności, struktury przestrzeni oraz odpowiedniego stosowania wzmocnień.
- Dr Dillenburger nie szczędziła pochwał zarówno dla zespołu nauczycieli, jak również dla dyrektor placówki SOSW za wykonywanie trudnej, systematycznej pracy, prowadzącej do wymiernych efektów - informuje Żaneta Diks. - Wyraziła przy tym chęć przywiezienia ze sobą na kolejne odwiedziny przedstawicieli Irlandzkiego Parlamentu, gdyż jak przyznała, taką pracę należy oglądać i promować i takiego poziomu życzy wszystkim placówkom wspierającym osoby z ASD.
To już druga, ważna dla kadry pedagogicznej SOSW wizyta zagranicznego gościa, znanego w świecie nauki z zakresu edukacji i terapii osób z ASD, która odbyła się w Żukowie.
Pierwsza miała miejsce w czerwcu 2024r, kiedy placówkę odwiedziła dr Dawn Townsend z ASAI (Aliance for Scietific AutismInterwention) w USA. Takie spotkania to możliwość wymiany doświadczeń, promocja placówki, ale głównie pozyskanie informacji zwrotnych dotyczących wykonywanej pracy, która niesie ze sobą trud, ale też satysfakcję i dumę każdego z terapeutów, rodziców oraz całego zespołu w przypadku potwierdzenia jej efektywności i skuteczności.
2 1
Ładne dziewczyny, chyba się tam zapiszę.