Uczniowie I LO w Kartuzach realizują projekt "Young Navigators”. W jego ramach przeprowadzają warsztaty w szkołach podstawowych o tematyce kulturalno-przyrodniczo-chemicznej.
W skład projektu "Young Navigators” wchodzą: Filip Treder, Anna Radomska, Aleksandra Walkusz, Aleksandra Martyna, Julia Piperska i Natalia Nowakowska. Stworzony został w ramach XI edycji Olimpiady Zwolnieni z Teorii, w której uczniowie tworzą projekty społeczne, ucząc się pracy zespołowej i zarządzania.
- Jesteśmy uczniami I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Kartuzach im. Hieronima Derdowskiego. Kierujemy nasze działania w stronę uczniów szkół podstawowych, w których przeprowadzimy zajęcia o tematyce kulturalno-przyrodniczo-chemicznej - podkreślają uczniowie. - Zapoznamy się z kulturą kaszubską, przeprowadzimy doświadczenia chemiczne, w których przedstawimy podstawowe zagadnienia w tym temacie. Naszym celem jest ukończenie projektu ze świadomością wywarcia pozytywnego wpływu na najbliższe nam otoczenie oraz młode społeczeństwo, które jest bezpośrednim adresatem naszych działań. Chcemy też tworzyć godny w naszych oczach wzór do naśladowania wśród rówieśników.
Pierwszymi warsztatami były zajęcia w Szkole Podstawowej nr 2 imienia Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach, gdzie Aleksandra Walkusz oraz Aleksandra Martyna przedstawiły dzieciom klas 2 kulturę kaszubską. Opowiedziały o stroju kaszubskim, jak i książkach dla dzieci pisanych w języku kaszubskim.
W warsztatach uczestniczyła z nimi również pani Aleksandra Majkowska, pisarka książek dla dzieci. Przedstawiła im za pomocą pluszaków treść książki z serii „Werónka”.
[FOTORELACJA]29626[/FOTORELACJA]
Zespół przeprowadza również szereg warsztatów chemicznych dla dzieci klas 1-3 szkół podstawowych. Młodsi uczniowie przeprowadzają pod ich okiem bezpieczne, domowe doświadczenia chemiczne, takie jak badanie odczynów substancji, czy tworzenie domowej lawy.
Licealiści zapoznają uczestników warsztatów z pierwiastkami chemicznymi i jednocześnie udowadniają, że układ okresowy pierwiastków chemicznych wcale nie musi być taki straszny.
- Zespół Young Navigators czerpie z warsztatów ogromną radość, bo dzieci za każdym razem wykazują ogromne zainteresowanie tematem, a nawet czekają na kontynuację warsztatów w przyszłości - podkreślają.
Zorganizowali też zajęcia w Szkole Podstawowej nr 2 w Kartuzach o tematyce kwaśnych opadów. Wzięły w nim udział dwie klasy siódme. Zajęcia polegały na uświadomieniu odbiorcom jakim zagrożeniem są kwaśne opady, jak można im zapobiec.
- Zajęliśmy się częścią praktyczną w której odwzorowaliśmy działanie kwaśnych opadów na różnych przedmiotach i roślinach omówiliśmy również jak przyczyniają się symboliczne papierki po cukierkach wyrzucane na ziemię do zanieczyszczania środowiska. Uczniowie bardzo chętnie pozyskiwali wiedzę z myślą, że to oni są przyszłością naszego społeczeństwa - opowiadają Young Navigators.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz