Zamknij

Kartuzy. Festiwal Nalewki Kaszubskiej. Zgłoszono prawie 50 wyrobów (wyniki)

16:12, 08.07.2017 Magda Dzienisz Aktualizacja: 08:03, 10.07.2017
Skomentuj

Śliwowica, pigwówka, wiśniówka, nalewka z winogron, czarnej porzeczki, pędów sosny, a nawet chleba świętojańskiego czy żyworódki - m.in. takie specjały zgłoszono do Festiwalu Kaszubskich Nalewek, który odbywał się w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach. Wydarzenie zorganizowano po raz drugi.

Dużym zainteresowaniem cieszył się II Festiwal Nalewki Kaszubskiej zorganizowany przez Muzeum Kaszubskie w Kartuzach. Do konkursu zgłoszono prawie 50 wyrobów. Były tradycyjne nalewki - z wiśni, pigwy, czarnej porzeczki, cytryny, ale też i inne - m.in. z żyworódki, czeremchy, owoców derenia, pędów sosny, chleba świętojańskiego.

Barbara Kąkol, dyrektor Muzeum Kaszubskiego, zadowolona jest z takiego zainteresowania wydarzeniem.

- W tym roku chcieliśmy zorganizować w Muzeum Kaszubskim Święto Produktu Regionalnego, ale dużo gości pytało się nas, czy będzie Festiwal Nalewek. Postanowiliśmy powtórzyć to wydarzenie, bo nalewka jest stosunkowo mało znanym produktem - mówi. - Rzeczywiście odzew był ogromny. Wpłynęło prawie 50 nalewek i to od osób, które naprawdę znają się na ich wytwarzaniu. Nalewki mają przepiękny kolor, konsystencję, są fantastycznie udekorowane, nadano im ciekawe nazwy. Zgłosiły się do nas osoby z całych Kaszub, nie tylko z powiatu kartuskiego, ale i Małej Piaśnicy, Rumi. Zainteresowanie turystów także jest duże, z czego bardzo się cieszymy.

Walory smakowe i prezentacyjne nalewki oceniało specjalne jury w składzie: Bożena Kupper-Krzyżanowska, Tadeusz Moryń i Tadeusz Klein. Brali pod uwagę smak, zapach kolor i prezentację nalewki. Specjalnie dla uczestników wydarzenia tort z kaszubskim wzorem przygotowała Elwira Formela z Kiełpina, wystąpiły także dzieci z Zespołu Kształcenia iw Wychowania w Dzierżążnie pod kierunkiem Teresy Bronk i Izy Bliźniewskiej. Można było posmakować pysznych wypieków przygotowanych przez panie z kół gospodyń wiejskich ze Sławek i Koloni, a także zakupić dzieła twórców ludowych.

h3. Wyniki:

*I miejsce* Adam Dziubek za nalewkę z czarnego bzu
*I miejsce* Adam Dziubek za nalewkę z czeremchy suszonej
*II miejsce* Iga Brzezińska - nalewka z kwiatu czarnego bzu
*II miejsce* Bogusława Patoka nalewka z aronii
*III miejsce* Wojciech Myślik nalewka z płatków róży

*wyróżnienia*

Barbara Ustowska nalewka z aronii
Dariusz Wolski nalewka z borówki leśnej
Cezary Pyszczak nalewka farmaceutów

(Magda Dzienisz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

nnnnnn

4 2

a ta nalewka z biedronki za 3.90zł też była??? 17:22, 08.07.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

Uczestniczki z KiełpUczestniczki z Kiełp

1 0

Mile spędzone popołudnie,doceniamy starania dyrektor Muzeum, poczuliśmy się jak na gościnie. Można było poznać wyjątkowy smak kaszubskiej nalewki, zjeść pajdę ze smalcem, wypić kawkę, oblizać się po torcie i uśmiać się z dowcipnych kabareciarzy. Gospodarze pomyśleli też o kulturalnej rozrywce dla dzieci ...., ba, też o pogodzie bo było i słońce i ciepły deszczyk dla zdrowotności. Dziękujemy :) 21:19, 08.07.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KGW w SławkachKGW w Sławkach

2 0

Bardzo miłe spędzonę sobotnie popołudnie, a do tego nasze przedstawicielki wyszły z festiwalu aż trzema nagrodami. W tym nagrodę publiczności 22:17, 08.07.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Tradycja w muzeum poTradycja w muzeum po

0 0

jeden wyleciał, teraz jest druga. 18:41, 09.07.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%