Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego wydał bezpłatny informator o tym, gdzie osoby z zaburzeniami psychicznymi i ich rodziny zyskają pomoc. Zawarto w nim m.in. adresy dostępnych form opieki zdrowotnej, pomocy społecznej i aktywizacji zawodowej w województwie pomorskim.
Jak wynika ze statystyk przedstawionych w informatorze, ponad 27 proc. dorosłych Europejczyków doświadcza przynajmniej jednego z przejawów złego stanu zdrowia psychicznego w ciągu roku. W Polsce także rośnie liczba osób leczonych z powodu zaburzeń psychicznych. Szacuje się, że około ćwierć miliona osób doświadczało trzech i więcej różnego rodzaju zaburzeń psychicznych. W województwie pomorskim 24,8 proc. osób przynajmniej raz w życiu doświadczyło jakiejś formy zaburzenia psychicznego.
- Zdrowie psychiczne mieszkańców województwa pomorskiego należy do jednego z ważniejszych zasobów współczesnego społeczeństwa, natomiast jego ochrona stanowi ważny obszar polityki zdrowotnej Samorządu Województwa Pomorskiego (...) - pisze w przedmowie marszałek Mieczysław Struk. - Mam nadzieję, że nasza publikacja stanie się dla osób potrzebujących pomocy swoistym przewodnikiem po skomplikowanym systemie ochrony zdrowia psychicznego, pomoże znaleźć miejsce, w którym osoba chorująca oraz jej najbliżsi otrzymają adekwatną pomoc.
Co zawiera informator?
W bezpłatnym informatorze znajdziemy dane teleadresowe poradni dla dorosłych, m.in. zdrowia psychicznego, poradni seksuologicznych, leczenia terapii i uzależnień. Zawarte są tam również adresy szpitali, oddziałów dziennych psychiatrycznych, zakładów opiekuńczo-leczniczych itd. Informator zawiera także dane dotyczące miejsc leczenia zaburzeń psychicznych wśród dzieci i młodzieży.
Znajdziemy też adresy miejsc świadczących pomoc dla dzieci i rodzin, poradni psychologiczno-edukacyjnych. Są również adresy ośrodków pomocy społecznej, m.in. środowiskowych domów samopomocy, powiatowych centrów pomocy rodzinie, ośrodków interwencji kryzysowej czy ośrodków, które zajmują się mieszkaniami wspomaganymi i chronionymi. Znajdują się tam telefony zaufania czy adresy fundacji zajmujących się pomocą osobom z zaburzeniami psychicznymi.
- Do lekarza psychiatry oraz do poradni leczenia uzależnień w ramach NFZ skierowanie nie jest wymagane. Jednak, aby skorzystać ze świadczeń psychologicznych lub psychoterapeutycznych w ramach NFZ, wymagane jest skierowanie od lekarza POZ, psychiatry/innego specjalisty - przypomina Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.
Gdzie zyskać pomoc w powiecie kartuskim?
W powiecie kartuskim znajdują się dwie poradnie zdrowia psychicznego: w Żukowie oraz w Kartuzach. Informacji o formach oferowanej pomocy można zyskać tez w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie. W Kartuzach i Żukowie znajdują się także poradnie dla osób uzależnionych i współuzależnionych.
Lecznictwo dla dorosłych
Poradnie zdrowia psychicznego:
Poradnie leczenia uzależnień i współuzależnień:
Lecznictwo dla dzieci i młodzieży
Poradnie zdrowia psychicznego:
Poradnie psychologiczno-pedagogiczne i oferujące pomoc psychologiczno-pedagogiczną:
W informatorze znajdziemy także adresy Gminnych Ośrodków Pomocy Społecznej (w Sierakowicach, Chmielnie, Kartuzach, Żukowie, Przodkowie, Sulęczynie, Stężycy, Somoninie), Środowiskowych Domów Samopomocy wraz z ilością miejsc (w Kartuzach, Chmielnie, Kobysewie, Rybakach, Stężycy), Warsztatów Terapii Zajęciowej (w Chmielnie, Somoninie, Stężycy), Domów Pomocy Społecznej (w Stężycy, Kobysewie, Nowych Łosienicach), Centrów Integracji Społecznej (w Garczu, Ostrzycach), Klubu Integracji Społecznej w Kartuzach, Centrum Interwencji Kryzysowej w Kartuzach (tel. 56 684 02 19), czy też adres Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Powiatowego Urzędu Pracy.
Tutaj można pobrać: Informator o dostępnych formach opieki zdrowotnej, pomocy społecznej i aktywizacji zawodowej dla osób z zaburzeniami psychicznymi w województwie pomorskim. Informator jest też dostępny za darmo w tzw. szpitalach marszałkowskich w województwie pomorskim.
Użytkownik11:59, 20.01.2020
Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.
Kartuzy prywatnie 12:58, 20.01.2020
Psychiatra prywatnie przyjmuje również w Medica Park w Kartuzach, polecam.
Człowiek 13:04, 20.01.2020
Szanujmy się nawzajem. Podchodźmy z szacunkiem do dzieci. Rozmawiajmy ze sobą, a będziemy zdrowsi. ?❤️?
Użytkownik13:09, 20.01.2020
Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.
Ciężko13:31, 20.01.2020
Bardzo ciężko znaleźć w powiecie dobrego psychiatrę, nie mówiąc już o psychoterapii. Wszędzie kolejki, nawet w Gdańsku. Niektórzy niestety mogą nie doczekać tej pomocy, której tak potrzebują...
Adaś13:35, 20.01.2020
Ludzie nie wstydźcie się, szukajcie pomocy jeśli czujecie, że jej potrzebujecie! Zaburzenia psychiczne to nie powód do wstydu, jak widać cierpi na to co czwarty mieszkaniec naszego województwa. Bardzo dobrze, że powstała taka baza danych. Na pewno będzie pomocna dla wielu osób borykających się z tymi ciężkimi chorobami.
michałek14:16, 20.01.2020
tak to duży problem, sam mam takie problemy
Użytkownik14:17, 20.01.2020
Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.
Michał jako Adaś14:18, 20.01.2020
ale super
Użytkownik14:20, 20.01.2020
Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.
kasta człowieków15:16, 20.01.2020
jak w matrixie
detoxmed16:58, 21.01.2020
konsultacje psychiatryczne i spotkania z certyfikowanym terapeutą uzależnień pomogą Ci ogarnąć swoje życie.
Nie jest wstydem się leczyć-trzeba mieć odwagę żeby zacząć!
Dla dzieci i młodzie12:12, 27.01.2020
polecam pana Bartka Łapa, przyjmuje również w Kartuzach.
Sjjsj18:29, 01.02.2020
Wg mnie pomoc może jedynie psychoterapeuta. Leczenie np depresji ssri nie zostało do końca potwierdzone co więcej są wątpliwości w środowisku psychiatrów co do skuteczności. Nie bez powodu szuka się nowych metod.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu expresskaszubski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
1 1
Ale co innego zaburzenie, a co innego choroba. A wstydzić się nie ma czego, to najczęściej choroby cywilizacyjne.