Zamknij

Szumne obietnice z Borcza, a rzeczywistość. Samorządy: nie ma żadnych kryteriów

13:04, 13.07.2021 W.D. Aktualizacja: 13:49, 13.07.2021
Skomentuj fot.W.Drewka fot.W.Drewka

To miała być "rewolucyjna zmiana inwestycyjna", a ogłaszał ją niedawno w Borczu (gm. Somonino) premier Mateusz Morawiecki, obiecując uruchomienie strumienia pieniędzy na inwestycje w gminach. Samorządowcy wskazują, że rzeczywistość jest jednak zupełnie inna. Napisali do premiera, że nowy program nie zawiera nawet podstawowych zasad rozdziału środków. 

Podczas niedawnej wizyty na Kaszubach premier Mateusz Morawiecki odwiedził Borcz w gminie Somonino, gdzie w obecności głównie działaczy PiS promował "Polski Ład" i ogłosił start rządowego Funduszu Polski Ład. Ma to być program ukierunkowany na inwestycje lokalne realizowane przez samorządy. 

Premier zapowiedział, że do dyspozycji samorządów ma być 20 mld zł, a inwestycje będą finansowane nawet do 95 proc. i że będzie to "rewolucyjna zmiana inwestycyjna".

[ZT]36002[/ZT]

Wbrew rządowej propagandzie program "Polski Ład" budzi wiele kontrowersji. W licznych publikacjach można przeczytać, że zawiera on ukryte podwyżki podatków, które mogą uderzyć m.in. w małych przedsiębiorców.

Z kolei do funduszu, który miał zapewnić gminom dostęp do strumienia pieniędzy poważne zastrzeżenia zgłaszają samorządowcy skupieni w stowarzyszeniu "Tak! Samorządy dla Polski" (jego członkiem jest także burmistrz Kartuz). 

Samorządowcy w piśmie skierowanym do premiera wskazują, że liczyli iż ogłoszony program nie będzie budził takich kontrowersji, jak Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych, z którego pieniądze rozdzielane były "po uważaniu" i trafiały głównie do samorządów, w których rządzi PiS, lub które z partią sympatyzują. 

[ZT]33712[/ZT]

Czy tym razem będzie inaczej? Stowarzyszenie "Samorządy dla Polski" wskazuje, że wręcz przeciwnie. Fundusz Polski Ład nie, zdaniem autorów pisma, nie zawiera żadnych przejrzystych kryteriów podziału środków. Pieniądze mają być rozdzielane bez jakiekolwiek kontroli społecznej - wskazują samorządowcy. 

Domagają się wprowadzenia istotnych zmian, w tym szczegółowych, punktowych kryteriów składanych przez samorządy wniosków wraz z możliwością odwołania się od decyzji. Zapowiadają także, że jeżeli ich postulaty pozostaną bez odpowiedzi, powołają Społeczny Samorządowy Komitet Monitorujący Wydatki "Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych". 

Całe stanowisko Stowarzyszenia "Tak! Samorządy dla Polski" poniżej:

Stanowisko dotyczące „Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych”.

Jako przedstawiciele polskich samorządów zawsze z aprobatą i poparciem przyjmujemy rządowe inicjatywy zwiększające możliwości inwestycji rozwojowych skierowanych w stronę naszych mieszkańców. Z zadowoleniem i uwagą przyjęliśmy również zapowiedź nowego Programu Inwestycji Strategicznych, gdzie budżet pierwszego pilotażowego rozdania ma wynieść niebagatelną kwotę 20 mld zł dofinansowania.

Na specjalnym spotkaniu w dniu 25 czerwca 2021 r. z przedstawicielami korporacji samorządowych reprezentowanych w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, strona rządowa przedstawiła założenia Programu. Zapowiedziano, że priorytet będą miały inwestycje realizowane przez samorządy o najniższych dochodach liczonych w oparciu o zasobność mieszkańców, co budziło pewne kontrowersje, ale dawało też nadzieję na taktyczne działanie zmierzające do likwidacji czy ograniczenia zapóźnień rozwojowych dotyczących niektórych obszarów Polski. Padła też deklaracja, że „Program” nie będzie kontynuacją niezwykle kontrowersyjnego i upolitycznionego Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Rzeczywistość okazała się jednak inna.

W dniu 1 lipca Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie ustanowienia Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Nie ma w niej kryterium dochodowego, a wręcz brak jakichkolwiek transparentnych kryteriów decydujących o sensowności przyznania środków. Powołanie się na cele przeciwdziałania COVID-19 jest czystym realizmem socjalistycznym.

Obsługę finansową ma zapewnić Bank Gospodarstwa Krajowego, a Komisję oceniającą wnioski powoła Prezes Rady Ministrów – w której skład wejdą: trzej jego przedstawiciele i po dwóch – z ministerstwa ds. gospodarki, finansów publicznych, rozwoju gospodarczego oraz BGK. To Premier zatwierdza ostateczną listę inwestycji ujętych do dofinansowania, z możliwością dokonania dowolnych zmian.

Jest to niestety zapowiedź dystrybucji ogromnych publicznych pieniędzy bez jakiejkolwiek społecznej kontroli, co jest nie do przyjęcia w państwie demokratycznym, mającym aspiracje, a wręcz obowiązek pełnienia wiodącej funkcji w Unii Europejskiej. Jawność, czytelność i transparentność wydatków jest podstawowym obowiązkiem instytucji publicznych, czego szczególnym przykładem są samorządy.

Biorąc pod uwagę powyższe, domagamy się od polskiego rządu wprowadzenia do realizacji „Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych” następujących zasad:

- wprowadzenia szczegółowych, punktowych kryteriów składanych przez samorządy wniosków wraz z możliwością odwołania się od decyzji Komisji, ostateczna decyzyjność Premiera nie może dawać mu możliwości wprowadzania dowolnych zmian;

- w skład Komisji oceniającej wnioski powinni wchodzić przedstawiciele wszystkich korporacji samorządowej KWRiST;

- upublicznienie całego procesu naboru i oceny, łącznie z listą rankingową uwzględniającą wnioski dofinansowane i oczekujące.

Powyższe postulaty kierujemy w trosce o wspólne i najwyższe dobro jakim jest Rzeczypospolita.

W przypadku pozostawienia naszych uwag bez odpowiedzi, zapowiadamy powołanie Społecznego Samorządowego Komitetu Monitorującego Wydatki „Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych”.

(W.D.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(10)

reszta niereszta nie

13 6

Tu liczy ład po kartusku - rozwijają się od lat ci którzy "prawidłowo" współpracują z naszymi samorządami 13:56, 13.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

propagandapropaganda

25 11

Można było od razu przypuszczać, że tak będzie. Dziwię się tylko tym, którzy jeszcze wierzą w propagandę i kłamstwa 14:12, 13.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

O to to toO to to to

11 1

Właśnie w samorządach brakuje transparentności, zwłaszcza w działaniu i podejmowaniu decyzji o inwestycjach. 14:59, 13.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Gryf172Gryf172

2 2

Jakby miało być sprawiedliwie - jest jedyne wyjście - przeliczyć ile ma być PLN na mieszkańca i dać tyle kasy ile w danej gminie jest mieszkańców, a gminy już dalej niech robią wedle swoich potrzeb.

Wiadomo, gdzie jest większa gmina z większą ilością mieszkańców, tam i potrzeby są większe. 15:16, 13.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PopieramPopieram

7 12

Lepiej zrobić nie mogli, przecież w Kartuzach rządzi tylko burmistrz jednoosobowo, radni nie mają żadnego przełożenia na jego decyzje. Rząd dobrze zrobił, sami zdecydują kto zasłużył.... 15:25, 13.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

T 24T 24

11 5

Ponokio nie kłam. Masz coraz dłuższy nos .
i tak , tobie coraz więcej nie wierzy .

4x pominięte , 1x zweryfikowane , koniny . 15:33, 13.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

NOWY WAŁNOWY WAŁ

6 7

Przypomnę, ze w tej globalnej zbrodni na narodzie Polskim, uczestniczą ręka w rękę PO, PiS, Lewica i PSL czyli grupa zdrajców z Magdalenki!!! 16:46, 13.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

@Nowy Wał @Nowy Wał

7 1

Do tej list należy dodać Kościół katolicki w Polsce.
Kościół katolicki w Polsce jest tubą propagandy dla partii rządzących (oczywiście nie za darmo). To „sukienkowi” z ambon nauczają „ciemny lud” - „Nie patrzcie ksiądz/polityk robi, słuchaj co mówi” 00:15, 14.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JakubJakub

2 0

Jak dobrze, że istnieje taki bezstronny portal! 07:16, 14.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PinokioPinokio

2 0

Co tam Polska liczy się socjal, jadnak pozostało w narodzie coś z Izraela daj daj daj daj ajaj 10:57, 14.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%