Zamknij

Nowe pociągi dla Pomorza. Oferty w przetargu są wyższe niż zakładano

14:53, 26.05.2022 | UMWP/oprac.W.D.
Skomentuj fot.archiwum
REKLAMA

Trwa postępowanie przetargowe na zakup dwóch elektrycznych zespołów trakcyjnych z opcją zakupu 29 dodatkowych pojazdów o napędzie elektrycznym ogłoszone przez Zarząd Województwa Pomorskiego. Dziś otwarto oferty złożone w przetargu. Okazało się, że ceny znacznie przewyższają te z kosztorysów.

- Obie oferty są znacznie powyżej pierwotnych kosztorysów, co oczywiście nas martwi, ale to efekt rekordowej inflacji na którą nie mamy niestety wpływu. Mimo to mam nadzieję, że przetarg uda się rozstrzygnąć pozytywnie, gdyż zakup tego taboru jest dla nas priorytetem - mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. - Obecny tabor, zwłaszcza w obszarze aglomeracji, wymaga pilnej wymiany, tymczasem ani PKP ani SKM Trójmiasto nie zrobiły w tej sprawie nic. Nie możemy dłużej czekać.

W przetargu złożone zostały dwie oferty: firmy Newag S.A. - cena brutto wykonania zamówienia 69 987 000,00 zł; PESA Bydgosz - cena brutto wykonania zamówienia 104 919 000,00 zł.

Obie oferty są teraz weryfikowane pod względem formalno-prawnym.

Województwo pomorskie pozostaje liderem wykorzystania kolei przez mieszkańców. Wskaźnik wykorzystania kolei (liczba podróży koleją, który odbył mieszkaniec w ciągu roku) za rok 2021 na Pomorzu wyniósł 19,9. To najwyższy wynik w Polsce. Drugie miejsce zajęło Mazowsze ze wskaźnikiem 13,6.

Systematyczny rozwój pomorskiej infrastruktury kolejowej sprawia, że Samorząd Województwa Pomorskiego od lat inwestuje nie tylko w rozwój i modernizację linii kolejowych, ale także we własny tabor.

Największym wyzwaniem jest w tej chwili zapewnienie taboru dla PKM po elektryfikacji oraz wymiana taboru na liniach kolejowych obsługujących ruch aglomeracyjny.

W tym drugim przypadku, musi to być tabor dostosowany do dużej liczby pasażerów. Łącznie ma być to 20 nowoczesnych EZT (elektrycznych zespołów trakcyjnych) dla aglomeracji oraz 11 dedykowanych linii PKM. W obu przypadkach ma to być skok jakościowy odczuwalny przez pasażerów.

Warto dodać, że Samorząd Województwa Pomorskiego czeka też na rozpatrzenie złożonego w drugiej edycji Polskiego Ładu wniosku na zakup 4 pojazdów o napędzie hybrydowym (elektro-spalinowym). Konieczność zakupu tego typu pojazdów wynika z przedłużającej się elektryfikacji LK 201, za którą odpowiada PKP PLK.

(UMWP/oprac.W.D.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

CennikCennik

2 1

"Okazało się, że ceny znacznie przewyższają te z kosztorysów." - serio są wyższe?
A co ja mam powiedzieć, cena węgla jest wielokrotnie wyższa niż zakładałem, to niech się nie dziwią, że pociągi będą droższe. 17:00, 26.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%