Zamknij

Jak uczyć o zmianach klimatu? Zakończono duży projekt edukacyjny w regionie

09:25, 30.04.2024 mat.pras./Obszar Metropolitalny Gdańsk Gdynia Sopot Aktualizacja: 09:30, 30.04.2024
Skomentuj fot.Konrad Kędzior fot.Konrad Kędzior

Kilkanaście tysięcy uczniów wzięło udział w ekowarsztatach, przeszkolonych zostało dziesiątki nauczycieli, a  szkoły zyskały sprzęt multimedialny - zakończył się właśnie projekt edukacyjny dla Metropolii Gdańsk-Gdynia-Sopot. W przedsięwzięciu brali udział także uczniowie ze szkół powiatu kartuskiego. 

Pojawiły się błękitno-zielone inwestycje w całej metropolii, były darmowe materiały edukacyjne, konkurs i spora dawka wiedzy o zmianach klimatycznych i o tym, jak je łagodzić oraz adaptować się do ich skutków.

Podsumowano właśnie największy projekt edukacyjny w Metropolii Gdańsk-Gdynia-Sopot. 

- Na zakończenie mamy mieszane uczucia - z jednej strony radość, że zrealizowaliśmy tak wspaniały projekt, a z drugiej strony smutek, że to już koniec. To była wspólna praca setek nauczycieli i tysięcy uczniów.  Projekt pokazał, jak skutecznie uczyć o zmianach klimatycznych, dlatego  będziemy się  starali powtórzyć takie działania również w przyszłości - mówił Michał Glaser, prezes Zarządu Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot.

- Każde działanie musi się zacząć od pierwszego kroku. Wy już ten krok zrobiliście dzięki temu, że wzięliście udział w naszym projekcie. Zmiany klimatu powodują coraz bardziej dotkliwe skutki i ważne jest, żebyśmy umieli się na to przygotować - mówił Ryszard Gajewski, prezes Gdańskich Wód. 

Jeden z najlepszych projektów w Polsce

Metropolitalna przygoda z klimatem w szkołach rozpoczęła się w 2020 r., kiedy OMGGS wziął udział w konkursie na dofinansowanie inicjatyw proklimatycznych w szkołach. Do rywalizacji zgłoszono 82 wnioski z całej Polski, z czego dofinansowanie otrzymało zaledwie 6 - w tym wniosek OMGGS pn. “Klimat w szkołach metropolii”. Dzięki temu metropolia otrzymała prawie 3,5 miliona złotych na projekt edukacyjny dla szkół. 

- To co wyróżniało nasz wniosek, to przede wszystkim solidarność Trójmiasta i kilkudziesięciu gmin wokół. 28 samorządów zgłosiło do projektu w sumie 40 szkół. Cieszymy się, że pokonaliśmy w rywalizacji o dofinansowanie aż tylu konkurentów. To pokazuje, że edukacja klimatyczna jest bardzo potrzebna, a nasz pomysł okazał jednym z najlepszych w Polsce - dodał Michał Glaser. 

Jak skutecznie uczyć o zmianach klimatycznych

W ramach projektu “Klimat w szkołach metropolii” specjaliści od edukacji ekologicznej przeszkolili ponad 90 nauczycieli przyrody, biologii i geografii, którzy przeprowadzili łącznie 653 lekcje dla ponad 14 tysięcy uczniów. 40 szkół w metropolii dostało sprzęt multimedialny (laptopy, projektory, monitory interaktywne) za 300 tys. zł, a na ich terenie powstały błękitno-zielone inwestycje.

Są to zielone ściany, które izolują i chronią przed słońcem i hałasem, kompostowniki, dzięki którym można zagospodarować resztki ze stołówki oraz ogrody deszczowe i niecki, które gromadzą wody opadowe i mogą stać się oazą bioróżnorodności. Do wszystkich szkół podstawowych i średnich w metropolii trafiły też materiały edukacyjne, wśród nich scenariusze lekcji, prezentacje i poradniki. 

Norweska przygoda klimatyczna

W ramach projektu został zorganizowany konkurs “Chrońmy klimat metropolii” dla uczniów szkół podstawowych i średnich z całego OMGGS. Konkurs polegał na przygotowaniu inicjatywy, która nie tylko przeciwdziała skutkom zmian klimatycznych, ale także angażuje do działania lokalną społeczność.

Swoje prace zgłosiło ponad 90 uczniów z 28 szkół Najlepsze okazały się 4 grupy z VII LO w Gdańsku, SP w Chwaszczynie, Pierwszej Społecznej SP w Gdyni oraz z SP w Sztutowie, które w nagrodę pojechały na wizytę studyjną do Trondheim. Przez 5 dni mieli okazję poznawać miasto, spotykać się z norweskimi uczniami i prezentować swoje ekoinicjatywy.

Projekt „Klimat w szkołach metropolii’ jest realizowany w ramach programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu. Dofinansowanie pochodzi ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 oraz budżetu państwa. OMGGS realizuje go we współpracy z partnerem merytorycznym Gdańskie Wody oraz z partnerem zagranicznym International Development Norway.

(mat.pras./Obszar Metropolitalny Gdańsk Gdynia Sopot)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(8)

Pisiorek Pisiorek

7 2

🌈 faszyści wtłaczają swoje idiotyzmy dzieciom. CHROŃMY DZIECI PRZED 🌈 ZARAZĄ !!!! 09:42, 30.04.2024

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Gdy zobaczysz 🌈- toGdy zobaczysz 🌈- to

1 0

zacznij rzucać w nią kamieniami - to jest twój poziom (glisty gnojówkowej) - pisiu 🐛 11:59, 01.05.2024


reo

Obserwator 2 Obserwator 2

8 1

Nic się nie mówi ile dzieci ginie jest wykorzystywanych w Kongo w Afryce w imię ideologi czyste powietrze 10:06, 30.04.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

#obserwator#obserwator

4 1

Tak samo jak nikt nie mówi ile braci i sióstr tęczowych faszystów ginie codziennie w ubojniach , buhahahaha 10:13, 30.04.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

InfoInfo

5 1

Co za sukces jeden kompostownik przy szkole i jedna zielona ściana !!! Ile kasy poszło na ten syf ? Przecież to są rzeczy oczywiste i znane od wieków.

To wszystko tak pięknie pasuje do betonowych Kartuz , Gdańska czy spotu. Innych uczucie a sami wycinance stare drzewa, parki na rzecz betonu.

To już nie jest hipokryzja to zwykle są... !!!! 11:03, 30.04.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ideologiaideologia

7 1

czyli jak prać dzieciom mózgi, jak kłamać, manipulować, jak okradać ludzi z pieniędzy przez globalistów i robić na jeleniach tzw zielony interes, jak stosować antynaukę w praktycę, na taki grunt o zaniżonym poziomie nauki w szkole ta szkodliwa propaganda wchodzi w życie, niestety 12:15, 30.04.2024

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Dewastacja ziemi:Dewastacja ziemi:

1 1

Zatrute powietrze, zatrute gleby, zatrute wody, wycięte lasy - lecz nasze ostatnie pokolenia nie mają gdzie uciec. Ziemia sobie doskonale poradzi, gdy ostatni dwunożni wandale zczezną na planecie, którą osobiście zniszczyli. Ziemia odetchnie i ponownie się zazieleni i oczyści z tego całego brudu po dziczy ludzkiej. Tacy jesteśmy i będziemy aż do ostatniego oddechu i ostatniej kropli wody ☠ 12:11, 01.05.2024


Jacho Jacho

0 0

Uczenie Gogo i Gdzie ? 20:21, 16.05.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%