Zamknij

Pomorzanie podróżują pociągami częściej niż inni Polacy. Najwyższy wynik w kraju

mat. pras., oprac. M.Dz. 06:06, 13.02.2026 Aktualizacja: 15:27, 12.02.2026
Skomentuj Zamiast auta - pociąg. Pomorzanie podróżują koleją częściej niż inni Polacy fot. archiwum/M.Dz.

Województwo pomorskie utrzymuje pozycję krajowego lidera w korzystaniu z transportu kolejowego. Najnowsze dane Urzędu Transportu Kolejowego potwierdzają, że mieszkańcy regionu najczęściej w Polsce wybierają pociąg jako środek codziennego transportu. Z roku na rok liczba pasażerów w regionalnych składach systematycznie rośnie.

W 2025 roku wskaźnik wykorzystania kolei w województwie pomorskim wyniósł 35,40. Oznacza to, że statystyczny mieszkaniec regionu podróżował pociągiem średnio ponad 35 razy w ciągu roku. To najwyższy wynik w kraju - i kolejny raz z rzędu, gdy Pomorskie zajmuje pierwsze miejsce w tym zestawieniu. 

- Po raz kolejny jest to najlepszy wynik w Polsce. Widzimy, jak wielu mieszkańców zamiast jechać autem, wsiada do pociągów i jedzie do pracy czy szkoły - podkreśla marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Dystans do pozostałych województw jest wyraźny. Drugie w rankingu Mazowsze osiągnęło wskaźnik 21,99, natomiast trzecie miejsce z wynikiem 14,1 zajął Dolny Śląsk. Różnice pokazują, jak silną pozycję kolej ma w codziennym funkcjonowaniu mieszkańców Pomorza oraz jak istotnym elementem regionalnego systemu transportowego stała się w ostatnich latach.

Rosnąca popularność kolei to efekt polityki inwestycyjnej samorządu województwa pomorskiego, który jako organizator kolejowych przewozów pasażerskich systematycznie zwiększa nakłady na poprawę jakości usług, modernizację taboru i rozwój siatki połączeń.

- Przez ostatnie cztery lata wydaliśmy na nowy tabor około 1,6 mld zł. Kupujemy zarówno pociągi regionalne, jak i te do obsługi jądra metropolii - mówi Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego.

Tylko w bieżącym roku odebrano już 17 nowych pojazdów kolejowych. W przyszłym roku do floty dołączą kolejne dwa składy, które będą obsługiwać połączenia aglomeracyjne na linii Gdańsk Śródmieście – Wejherowo.

Nowoczesne pociągi, większa liczba połączeń i rosnące zainteresowanie mieszkańców pokazują, że kolej w Pomorskiem staje się podstawą codziennej mobilności - wygodną, bezpieczną i ekologiczną alternatywą dla transportu indywidualnego

(mat. pras., oprac. M.Dz.)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu expresskaszubski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%