Rusza nabór wniosków w programie "Mikroretencja", w ramach którego mieszkańcy województwa pomorskiego będą mogli otrzymać dofinansowanie na instalacje służące do zbierania i wykorzystywania wód opadowych i roztopowych - informuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
W ramach programu "Mikroretencja" można uzyskać dofinansowaniena instalacje służące do zbierania i wykorzystywania wód opadowych i roztopowych. Wsparcie obejmuje m.in.: zbieranie deszczówki z dachów, podjazdów i chodników, magazynowanie wody w zbiornikach, retencjonowanie wody w gruncie, wykorzystanie deszczówki, np. do podlewania ogrodu.
Do dyspozycji mieszkańców regionu jest 10,2 mln zł - na taką kwotę opiewa budżet programu w woj. pomorskim. W całej Polsce przeznaczono na ten cel 173 mln zł z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko FEnIKS 2021-2027.
- To bardzo ważny program. Cieszy nas, że bierzemy udział w ogólnopolskim naborze. Umowę o dofinansowanie podpisaliśmy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Ministerstwie klimatu i Środowiska. Program przyniesie korzyści środowiskowe i ekonomiczne - tłumaczy Rafał Węglarek, dyrektor ds. ochrony środowiska WFOŚiGW w Gdańsku.
Z dofinansowania mogą skorzystać właściciele, współwłaściciele i użytkownicy wieczyści domów jednorodzinnych. Dotacji nie można otrzymać na nieruchomość, która dostała już wsparcie z programu Moja Woda.
- Wnioski już do nas wpływają. I bardzo się z tego cieszymy. Jesteśmy przygotowani pod względem merytorycznym i organizacyjnym na ich przyjmowanie – zapewniła Danuta Zgubieńska, zastępczyni kierownika Działu Programów Regionalnych WFOŚiGW w Gdańsku.
Osoby chcące skorzystać z dofinansowania muszą najpierw wykonać inwestycję, a potem złożyć wniosek o dotację. Koszty kwalifikują się od 1 lipca 2024. Dotacja obejmuje do 90 proc. kosztów kwalifikowanych. Maksymalne dofinansowanie to 8 000 zł.
Szczegółowe informacje dostępne są TUTAJ.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu expresskaszubski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz