Zamknij

System elektronicznych zwolnień lekarskich został wdrożony

13:57, 05.12.2018 | mat.pras./ZUS
REKLAMA
Skomentuj
fot.ilustr./pixapay

Niemal 11 tys. w weekend, blisko 151 tys. w poniedziałek i prawie 75 tys. do godziny 14 we wtorek - to bilans pierwszych dni obowiązywania elektronicznych zwolnień lekarskich. W szczytowym momencie do systemu wpływało ich nawet 19 na sekundę. W Pomorskiem w poniedziałek wystawiono prawie 9,5 tysiąca e-ZLA.

Od 1 grudnia papierowe zwolnienia lekarskie przeszły do historii. Zastąpiły je zwolnienia elektroniczne. W pierwszy weekend obowiązywania nowego prawa lekarze w całej Polsce wystawili 10,7 tys. e-ZLA. Natomiast w poniedziałek, 3 grudnia system informatyczny ZUS obsłużył już prawie 151 tys. e-ZLA., z czego ponad 9,4 tys. w woj. pomorskim (7 613 w Gdańsku i 1 803 w Słupsku).

- Oznacza to, że średnio wystawiono tyle samo zwolnień co przez dwa ostatnie poniedziałki listopada, kiedy to nastąpił sezonowy wzrost zachorowań. Wówczas jednak ok. 50-60 tys. zwolnień stanowiły zaświadczenia papierowe. W poniedziałek, w całym kraju papierowych zaświadczeń było jedynie 161, z czego 19 w Pomorskiem - informuje Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie kontaktował się z lekarzami, którzy wystawili zwolnienie w nieprawidłowej, papierowej formie. Pracownicy ZUS będą wyjaśniać, z jakiego powodu zwolnienie zostało wysłane właśnie w taki sposób. Doradcy ZUS ds. e-zwolnień pomogą lekarzowi przejść z formy papierowej na elektroniczną.

Pracownicy ZUS będą też w bieżącym kontakcie z pracodawcami, do których mogą wpłynąć pojedyncze papierowe zwolnienia, tak by każdy pracownik uprawniony do świadczenia chorobowego otrzymał je na czas.

(mat.pras./ZUS)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© expresskaszubski.pl | Prawa zastrzeżone