Zamknij

Pomorską Koleją Metropolitalną podróżowało już 10 mln pasażerów

19:40, 06.04.2019 | nadesłane: UMWP, oprac. M. Dz.
Skomentuj fot. archiwum/M. Dz.
REKLAMA

Dziesięciomilionowy pasażer pojechał Pomorską Koleją Metropolitalną w środę 3 kwietnia po południu. Tego dnia pasażerowie, którzy wysiadali na stacji Gdańsk Strzyża, otrzymali pamiątkowe gadżety, przygotowane specjalnie na tę okazję.

Miła niespodzianka czekała na pasażerów Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, którzy w środowe popołudnie, 3 kwietnia 2019 r. wsiadali lub wysiadali z pociągów na stacji Gdańsk Strzyża PKM. Wśród nich był 10-milionowy pasażer. Wszyscy otrzymali specjalne pendrive'y w kształcie kursujących linią PKM szynobusów i słodki upominek. Wręczał je podróżnym wicemarszałek Ryszard Świlski oraz przedstawiciele spółki PKM S.A.

fot. nadesłane

- Ten piękny słoneczny dzień to, nie boję się tego powiedzieć, święto. Święto Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, ale przede wszystkim święto tych setek tysięcy  Pomorzan, którzy wybierają kolej – powiedział Ryszard Świlski, wicemarszałek województwa pomorskiego.

Każdego roku z pociągów kursujących linią PKM korzysta coraz więcej pasażerów. W 2016, czyli w pierwszym pełnym roku funkcjonowania linii pociągi przewiozły ponad 2 miliony pasażerów, rok później w 2017 było ich już ponad 3 miliony. Rok 2018 zamknął się rekordowymi 4 milionami pasażerów

– To niewątpliwie efekt konsekwentnie wprowadzanych zmian, doskonalenia rozkładów jazdy, tak aby odpowiadały potrzebom mieszkańców. To w końcu dla nich ta linia powstała – podkreślił Ryszard Świlski.

Dlaczego pasażerowie wybierają PKM?

– Studiuję na Uniwersytecie Gdańskim, a dzięki pociągowi mogę szybko dojechać zarówno na kampus, jak i wrócić do domu na Jasieniu – powiedziała Katarzyna, jedna z pasażerek czekająca na pociąg w kierunku Gdyni.

– A ja często korzystam z połączeń do Kościerzyny. Kiedyś jeździłem autobusem, ale pociąg jest po prostu szybszy i wygodniejszy od autobusu – dodał drugi pasażer.

Wytypowanie i obliczenie, który z pasażerów jest tym konkretnym 10-milionowym jest czysto teoretyczne. W pociągach zamontowane są urządzenia do liczenia pasażerów.

fot. nadesłane

– Bazując na prowadzonych na bieżąco przez Departament Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego statystykach, można wskazać w jakim przedziale czasowym, w których pociągach jadących wówczas linią PKM, liczba 10 mln pasażerów zostanie przekroczona – wyjaśnił Ryszard Świlski.

W tym roku PKM-ce "stukną" 4 lata

Pierwszy pociąg pasażerski przejechał liną Pomorskiej Kolei Metropolitalnej 1 września 2015 roku. Licząca ok. 18 km PKM jest pierwszą w Polsce linią kolejową, która została wybudowana przez samorząd wojewódzki. Budowa linii trwała dwa lata. Inwestycja kosztowała łącznie ponad 1,1 mld zł. W 85 proc. była współfinansowana ze środków Unii Europejskiej, z programu Infrastruktura i Środowisko.

PKM przygotowuje obecnie elektryfikację linii oraz budowę nowego przystanku – Gdańsk Firoga.

– Linia od początku planowana była do elektryfikacji. Ale brak elektryfikacji linii nr 201 z Gdyni do Kościerzyny powodował, że sieć trakcyjna kończyłaby się ślepo. Plany elektryfikacji linii PKM trzeba było odłożyć na później – wyjaśnił Grzegorz Mocarski, prezes PKM S.A. – Obecnie PKP PLK przygotowuje taki projekt, więc inwestycje w elektryfikację będziemy prowadzić wspólnie, zarówno na odcinku zarządzanym przez nas, jak i przez PLK – zaznaczył.

Prace powinny zakończyć się w 2023 roku.

(nadesłane: UMWP, oprac. M. Dz.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (6)

AlaaaaaaAlaaaaaa

4 6

10 milionów pasażerów, rekordy, prezenty...a gdzie normalne połączenia? W godzinach szczytu nie można wejść do tego pociągu!!!!!! W dniach roboczych ostatni odjeżdża o 22:46, więc nie jest najgorzej, a w weekend?! 21:46 ostatni i jeszcze przesiadka w Borkowie! SKANDAL!!! 20:11, 06.04.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Czyli powiadasz, zeCzyli powiadasz, ze

2 2

10 mln. Ludzi przejechalo polaczeniami "NIENORMALNYMI" ???
Gdy dojda te "normalne" - to ruszy prawdziwa lawina ... 02:20, 07.04.2019


AlaaaaaaAlaaaaaa

3 1

Oczywiście, że 10 milionów pasażerów przejechało połączeniami nienormalnymi. Pojedź w godzinach 6-8/14-17 i powiedz czy to są normalne warunki. Już nie domagam się miejsca siedzącego, ale pasażerowie nie mają minimum komfortu, człowiek stoi na człowieku, z każdej strony każdy każdego dotyka. To jest ok? Na odcinku Wrzeszcz - Gd. Rębiechowo o tych porach nikt nie sprawdza biletów, bo nie ma warunków, aby przejść przez wagony! Nie zdziwiłabym się, gdyby większość z podróżujących na tym odcinku o tych porach nie kupowała biletów, bo i tak nikt tego nie sprawdzi. Dlatego uważam, że pieniądze przeznaczane na prezenty opisane w tym artykule, można byłoby odłożyć na dokupienie nowych pociągów, a w efekcie zwiększenie częstotliwości. Na razie wygląda to tak, że co jakiś czas media obiega informacja, że padł kolejny rekord, ale to nic nie zmienia i nic nie przyspiesza. A skoro jest tak dużo pasażerów to powinno być równie dużo wpływów i w efekcie poprawić komfort i częstotliwość. 11:00, 07.04.2019


@ Alaaaaaaaaa@ Alaaaaaaaaa

3 3

Zainwestuj w prywatny pociąg, z miejscami leżącymi, tv itd 14:26, 07.04.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

 Alaaaaaaaaa Alaaaaaaaaa

3 2

Schowaj ironię do kieszeni i przejedź się z pociągiem w godzinach 6-8, a potem 14-17, wróć tu i powiedz jak było :-). Jak zrobi się upał to powtórz eksperyment. Polecam, niesamowite doznania, gdy będziesz stać, a z każdej strony będzie się o ciebie ocierał człowiek. Klimatyzacja będzie niedoścignionym marzeniem. Możesz nawet jechać na gapę, bo w takim ścisku żaden kontroler nie przechodzi :-). Lepiej rozdać słodki upominek i pendrive'a z okazji osiągnięcia przez PKM 10 mln pasażerów niż zrobić połączenia na miarę XXI wieku 15:10, 07.04.2019


Jeździłem 3 dni ...Jeździłem 3 dni ...

0 0

Faktycznie, *%#)!& ciasnota w godzinach szczytowych. Taki POPYT musi się przełożyć na PODAŻ. Nie ma innej możliwości !! Bądźmy dobrej myśli, Alu (uuuuuuuu). 23:40, 10.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz