Zamknij

Kursy jęz. polskiego w gminach, urzędy z ułatwieniami - program integracji imigrantów

11:43, 18.05.2020 info: OMG-G-S, oprac. M.Dz. Aktualizacja: 13:03, 18.05.2020
Skomentuj Zdj. ilustracyjne. fot. pixabay Zdj. ilustracyjne. fot. pixabay

Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot jako jedyna metropolia w Polsce wprowadza systemowe rozwiązania dla cudzoziemców ujęte w tzw. Standardzie Minimum w Integracji. W każdym powiecie powstać ma specjalny zespół ds. migracji, a gminy zajmą się organizowaniem kursów jęz. polskiego dla dorosłych. Urzędnicy zaś mają być przeszkoleni z właściwej obsługi cudzoziemców.

Standard minimum w integracji (SMI) to zestaw podstawowych zadań, które mają pomóc w jak najlepszym zintegrowaniu się cudzoziemców w każdym z 56 samorządów OMGGS. Należy do niego też powiat kartuski ze wszystkimi gminami.

- Mieszkanki i mieszkańcy naszych gmin - imigranci często z powodu barier proceduralnych i językowych mają utrudniony kontakt z urzędami. Jako Rada OMGGS chce zmienić tę sytuację. Chcemy, żeby zarówno wydziały obsługi mieszkańców, szkoły i ośrodki zdrowia, urzędy, urzędy pracy były tak samo dostępne dla imigrantów, jak i obywateli Polski. Nie jest dopuszczalne dla mnie, aby nasze jednostki odsyłały imigrantów do specjalnych wydziałów czy organizacji pozarządowych zajmujących się sprawami imigranckimi. Pracujemy nad tym, by nowi mieszkańcy Gdańska i naszej metropolii mogli realizować swoje plany i aspiracje, czuli się u nas bezpiecznie, a samorządowcy i instytucje lokalne miały gotowe do wdrażania rozwiązania – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska i prezes Rady OMGGS.

Zespoły ds. migracji i kursy jęz. polskiego

SMI składa się z 4 kroków. Na początek w każdym z powiatów powstaną zespoły ds. migracji, które zajmą się monitorowaniem sytuacji związanej z osiedlaniem się migrantów w metropolii. Szkoły zostaną przygotowane na naukę dzieci z doświadczeniem migracji. Gminy zajmą się organizacją kursów języka polskiego dla dorosłych. Urzędy gmin, biura obsługi mieszkańców, punkty informacyjne itp. zostaną wyposażone w przetłumaczone na języki obce informacje dla cudzoziemców, a urzędnicy przeszkoleni z właściwej obsługi migrantów. Imigranci dostaną bezpośredni dostęp do rynku pracy poprzez portal Agencji Rozwoju Pomorza LiveMore.

- Chcemy żeby imigranci na Pomorzu czuli się mieszkańcami naszego regionu i jako tacy byli traktowani. Nie chcemy żyć w osobnych, równoległych światach, chcemy spotykać imigrantów w naszych instytucjach, rozmawiać, udzielać im pomocy jak każdemu innemu mieszkańcowi Gdyni. Chcemy, żeby imigranci byli zatrudniani na uczciwych warunkach. Wdrożenie Standardu Minimum w Metropolii to dobra baza dla integracji, ujęty w Standardzie wybór działań uznaliśmy za kluczowy i chcemy wdrożyć je we wszystkich gminach i powiatach metropolii - mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, zastępca prezydenta Gdyni i współprzewodnicząca Komisji ds. społeczno-gospodarczych OMGGS.

- Najcenniejszym bogactwem każdego regionu są jego mieszkańcy. Zarówno ci, którzy w nim się urodzili, jak i ci którzy świadomie wybrali go sobie jako miejsce do życia i pracy. Region konkurencyjny to taki, który ma siłę przyciągania nie tylko inwestorów i turystów, ale także nowych mieszkańców. Pomorze zawsze było otwartym i gościnnym regionem. Dzisiaj staje się celem osiedlania się dla osób przybywających z innych regionów Polski, ale także dla licznej grupy cudzoziemców. Z jednej strony cieszy fakt, że to właśnie nasz region rzesze ludzi wybierają na swój nowy dom i wiążą z Pomorzem swoje plany na przyszłość. Z drugiej strony chcemy jednak, aby w tym nowym domu czuli się dobrze  – mówi Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego.

Infolinia kryzysowa i wsparcie

Z myślą o obcokrajowcach mieszkających na terenie metropolii została uruchomiona infolinia kryzysowa. Pod numerem 517 056 260 oraz adresem e-mail [email protected], imigranci mogą uzyskać informacje o dostępie do usług pomocowych.

W ramach wsparcia w poszukiwaniu zatrudnienia prowadzony przez Agencję Rozwoju Pomorza portal www.livemorepomerania.com/workinpomerania, utworzył platformę, na której każdy imigrant może zostawić swoje CV. Po telefonie na infolinię kryzysową może również umówić się z doradcą zawodowym, by uzyskać pomoc w przygotowaniu CV. Następnie zostanie skontaktowany z lokalnym pracodawcą. Działa również pomoc informacyjna pracodawców chcących zatrudnić obcokrajowców mieszkających na Pomorzu.

Badania sytuacji imigrantów w metropolii w czasie koronawirusa

Infolinia kryzysowa i wsparcie w zakresie poszukiwania zatrudnienia zostały uruchomione na podstawie wyników ankiety przeprowadzonej pod koniec kwietnia 2020 roku. Badania dotyczyły zmian, jakie nastąpiły w życiu imigrantów, w związku z epidemią koronawirusa. Wypełniło ją 226 osób, zarówno osoby anglojęzyczne oraz rosyjsko i ukraińskojęzyczne. Wyniki ankiet wskazały, że sytuacja połowy imigrantów uległa pogorszeniu. Co czwarty badany pochodzący zza wschodniej granicy stracił pracę z powodu COVID-19, 17% wszystkich respondentów znajduje się w bardzo trudnej sytuacji finansowej, 30% poszukuje pracy. Wiele osób potrzebuje również wsparcia w kwestiach rejestracji pobytu i zatrudnienia, informacji o pandemii w językach obcych. W wynikach ankiety wskazywane było również wsparcie z zakresu pomocy psychologicznej oraz żywnościowej.

(info: OMG-G-S, oprac. M.Dz.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(10)

MasoneriaMasoneria

12 2

naściągali nachodźców i to jeszcze tych islamskich, tworzą multi-kulti, teraz rozwalili gospodarkę, a więc gospodarka powinna się troszczyć o małym własnych przedsiębiorców, jakim prawem taki kebabowiec, sprowadzony nie wiadomo skąd dostanie takie wsparcie z UE, a Polski sklepikarz i mały przedsiębiorca jest dojony. Dlaczego nie daję się pracy 500+ na prace w kebabach itd, a jest wiele Polskich rąk do prac, 12:22, 18.05.2020

Odpowiedzi:4
Odpowiedz

JackoJacko

1 7

polecam wynazezc wehikuj czasu i cosnac sie do osiemnastego wieku. tam jest miejce i czas na takie myslenie zasmalcowanego mozgowia... 12:26, 18.05.2020


do powyżejdo powyżej

5 0

Jacko pusty placko, pasożycie i lichwiarzu, idź do twoich judejczyków i okradaj dalej ziemie uczciwych Polaków, won do Usraela złodzieju, już Polska przeżyła dwóch nachodźców Hitlera i Stalina, nie potrzebujemy tutaj Golemów Jackowych pustogłowych, XVIII wiek to wiek oświecenia, a więc pustogłowia i masonerii, po co się cofać do XVIII wieku, skoro mamy XVIII wiek już teraz tzw Targowicy globalnej. Co do szkoły się nie chodziło matołku. 12:35, 18.05.2020


Paplanina Paplanina

0 6

Bezrozumna ??? 13:18, 18.05.2020


Wszędzie potrzebaWszędzie potrzeba

0 4

ludzi pracowitych oraz profesjonalistów. Jeśli jesteś buraczku jednym albo drugim to przyjezdny człek nie ma szansy z tobą konkurować. Noooooo, chyba że jesteś leniem i nic nie potrafisz, to wtedy nawet biedaczyna gadający na migi ale robotny będzie miał pracę - a TY nie !! 16:08, 18.05.2020


reo

Obserwator 2 Obserwator 2

7 1

Szczyt bezczelności każde państwo dba o swoich obywateli w dobie epidemi i nadchodzącego kryzysu, który spowoduje wzrost bezrobocia i bankructwo co nie których firm.Samorządowcy o poglądach libreralno-lewicowychych ,chcą zadbać o obywateli z Europy wschodniej ,gdzie w nie długim czasie Polacy nie będą mieli pracy. 12:58, 18.05.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

hej ... Obsrywator 2hej ... Obsrywator 2

0 3

niedługo będzie potrzeba wielu ludzi np. do zbioru truskawek.
Zapisz się szybko do tej roboty, bo cię przyjezdni uprzedzą i zostaniesz bezrobotnym. 15:46, 18.05.2020


Lekcje polskiego ???Lekcje polskiego ???

3 6

Wielu z nas polski zna nie lepiej od przyjezdnych z zagranicy.
Bierzmy lekcje razem z nimi ( tak przy okazji, bo darmowo ). 13:15, 18.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

preczprecz

7 1

precz z banksterami z wall street, chcą zniszczyć świat!!!!!!! 14:11, 18.05.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

My mamy własnegoMy mamy własnego

3 1

bankstera Pinokia oraz innych pisich banksterów, ale oni cieniutko przędą bo zarabiają tylko pół miliona złotych rocznie, a nie tak jak ci zagraniczni też za pół miliona ale euro albo funtów. 15:55, 18.05.2020


0%