Zamknij
REKLAMA

Burmistrz Kartuz w Senacie o Metropolii na Pomorzu: to szansa dla małych samorządów

10:29, 31.07.2020 | M.Dz., mat.pras.
Skomentuj fot. OMG-G-S
REKLAMA

Połączone komisje ustawodawcza i samorządowa prawie jednogłośnie (24 głosy za i 2 wstrzymujące) przyjęły projekt ustawy o związku metropolitalnym w województwie pomorskim. Wśród samorządowców z Pomorza, którzy optowali w Senacie za utworzeniem tu Metropolii, był m.in. Mieczysław Grzegorz Gołuński, burmistrz Kartuz. 

Komisja Ustawodawcza oraz Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej przeprowadziły pierwsze czytanie projektu ustawy dotyczącego utworzenia związku metropolitalnym w województwie pomorskim i opowiedziały się za jego dalszym procedowaniem. Jak podkreślono w uzasadnieniu do projektu ustawy, powstanie związku wpłynie m.in. na kształtowanie wspólnej polityki komunikacyjnej, co umożliwi wprowadzenie na terenie metropolii m.in. wspólnego biletu metropolitalnego.

W Senacie nie zabrakło samorządowców z Pomorza, zrzeszonych w Obszarze Metropolitalnym Gdańsk-Gdynia-Sopot. Byli tam: Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska i prezes Rady OMGGS, Mieczysław Gołuński - burmistrz Kartuz, Mirosław Chyła - burmistrz Pelplina oraz Magdalena Kołodziejczak - wójt Pruszcza Gdańskiego.

fot. Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot

Senator Ryszard Świlski podkreślał, że inicjatywa jest projektem oddolnym, odpowiadający na potrzeby mieszkańców gmin i powiatów.

- To jest absolutnie obszar spójny, powiązany funkcjonalnie. Obszar, który zdał egzamin, który dzisiaj potrzebuje tak naprawdę tego wsparcia, które dla każdego elementu samorządowego jest bardzo istotne, czyli również tego wsparcia finansowego - powiedział. 

"Bez stworzenia Metropolii będzie coraz trudniej"

Burmistrz Kartuz także przekonywał, jak ważne dla pomorskich gmin jest utworzenie takiego związku.

- Jesteśmy gminą miejsko-wiejską, 34 tysięczną, położoną o 30 km od Trójmiasta. Duża część powierzchni gminy to lasy i jeziora. Nie mamy szansy na rozwój przemysłu. Jesteśmy więc integralnie związani z Trójmiastem, tam mieszkańcy dojeżdżają do pracy. Przykładem dobrym jest Pomorska Kolej Metropolitalna, którą doprowadzono do Kartuz. Miesięcznie porusza się nią na tej linii 105 tys. osób, już teraz w godzinach szczytu nie jest ona obsłużyć takiej ilości pasażerów. Nie ma możliwości jej rozbudowy przy udziale tylko środków finansowych samorządów. Bez stworzenia Metropolii będzie coraz trudniej - mówił Mieczysław Grzegorz Gołuński. - Metropolia to szansa też dla nas. To budowa wspólnych korytarzy, sieci dróg, inwestycji, które przybliżają nas do Trójmiasta. Te małe samorządy, położone tak blisko, same sobie nie poradzą. Stąd ta ogromna nasza determinacja. 

fot. Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot

Przytoczył też fakt, że Kartuzy od sieci biletu metropolitalnego dzielą... dwa przystanki. Podkreślał, jak ważna będzie wspólna taryfa, możliwa dzięki utworzeniu Związku Metropolitalnego. 

- Mieszkańcy tego nie mogą zrozumieć. Muszą kupić dwa bilety, aby jechać tym samym środkiem transportu - powiedział.

Pomorze z zazdrością patrzy na Śląsk

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz zaznaczyła, że Pomorze z zazdrością obserwuje jak od prawie trzech lat działa pilotaż metropolii na Śląsku.

- Jesteśmy w ścisłym kontakcie z kolegami, koleżankami ze Śląska, wspólnie pracujemy. Tylko różnica między nami a Śląskiem jest taka, że mają do tego narzędzia. Wiele ekspertyz mówi o tym, że jesteśmy metropolią de facto. Teraz potrzebujemy być metropolią de iure - powiedziała.

Przewodniczący Komisji Ustawodawczej senator Krzysztof Kwiatkowski (niezrzeszony) podkreślił, że związki metropolitalne w sposób szczególny służą mieszkańcom mniejszych miast i gmin. 

- Życzę i sobie, i państwu, żeby Sejm jak najszybciej zajął się tym projektem, podobnie jak tym dotyczącym metropolii łódzkiej, który zalega w izbie niższej już od pół roku - podkreślił.

Wskazał przykład Metropolii Śląskiej, która w ciągu trzech lat swojego funkcjonowania zwiększyła swój budżet trzykrotnie.

- Nie dlatego, że dostawała więcej pieniędzy z budżetu państwa - one są prawie dokładnie na tym samym poziomie - tylko dlatego, że związek metropolitalny działa tak dobrze, że sami samorządowcy, poszczególne rady gmin - podejmowali decyzje o zwiększeniu budżetu związku metropolitalnego, głownie poprzez wykupowanie dodatkowych usług komunikacyjnych - powiedział.

Komisje zagłosowały 24 głosami "za" przyjęciem projektu ustawy. Oznacza to, ze będzie on następnie omawiany na forum całego Senatu RP - najprawdopodobniej we wrześniu. Jeśli zyska poparcie większości w izbie wyższej polskiego parlamentu, zostanie skierowany do Sejmu RP.

(M.Dz., mat.pras.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (24)

BilecikBilecik

10 14

Nie tak dawno mieszkańcy żalili się na brak biletu metropolitarnego a tu miła niespodzianka. Widać, że Burmistrz walczy o swoich mieszkańców i ich głos.
Tak 3mać! 11:29, 31.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BiletBilet

12 6

Powołanie metropolii nie jest konieczne do tego, aby bilet metropolitalny obowiązywał do Kartuz. Burmistrzu co konkretnie zrobiłeś w tej kwestii? 11:30, 31.07.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Widać konkretne dziaWidać konkretne dzia

4 8

Burmistrz nie ma własnej drukarki pieniędzy. Włączenie w system biletów metropolitalnych byłoby bardzo korzystne, ale niestety jest bardzo drogie. Ponieważ członkowie tego biletu muszą wspólnie utrzymywać koleje skm od Wejherowa aż po Pruszcz. Co do związek metropolitalny? Podobnie co ustawa metropolitalną dla Śląską, gdzie więcej pieniędzy z podatku PIT zostaje w regionie, a nie trafia do rządu w Warszawie. 11:34, 31.07.2020


@ bilet@ bilet

0 0

Cokolwiek by burmistrz nie zrobił ty i tak będziesz krytykować . Ot taki jesteś skwaśniały SMERF 15:14, 18.08.2020


@bilet@bilet

2 7

najlepiej jak się skasujesz 11:33, 31.07.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

serpicoserpico

4 1

sam się skasuj lewacki nieuku i ciemniaku 12:52, 31.07.2020


KaszubaKaszuba

0 0

Serpiko ale ty walnięty pizland weź się lecz . 16:45, 20.08.2020


KRecikKRecik

9 12

już widzę tutaj jazgot pismaków niezadowolonych z wszystkiego co robi MGG 11:36, 31.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MinorMinor

15 11

Obecna grupa będąca u władzy w pomorskim to nierealni ludzie postawili swoje ambicje ponad społeczeństwem i państwem żal patrzeć ! 11:43, 31.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


bartibarti

9 7

A gdzie maseczki? Maseczki tylko dla ciemnego ludu. 12:44, 31.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

karczownikkarczownik

9 4

jaka metropolia???, za duży zasięg, co za bzdura!!!!. Tak samo jak bzdurą jest tworzenie województwa warszawskiego jako województwa, powinna być sama granica miasta Warszawy. Powinna być reforma administracyjna i koniec z tymi zagrażającymi krajobrazowi, środowisku i naturze systemom urbanizacyjnym kierowanym przez systemy mafijne samorządów i różnego rodzaju władz rządowych 12:45, 31.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

infoinfo

8 4

Tia, kolejny skok na kasę... Ludzie my mówimy o 1 podmiocie !!!

Marnujcie czas i pieniądze 12:46, 31.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

kierowca kierowca

14 5

I co z tego ? Obecnie korek od Brunona sięga aż do łąkowej !!! O 13 w dzień !!!

Jak nie umiecie rządzić to wyjazd ze stołków !!! Nie spina się wam budżet, gmina jest zadłużoną to znaczy że się do niego nie nadajecie ! A nie wszystkie koszty przezucac na mieszkańców. 12:48, 31.07.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

DD

5 0

W innej porze to i nie raz był do łapalic. 12:52, 31.07.2020


precz z ustawąprecz z ustawą

15 3

jestem przeciwko takiej ustawie i dawania kolejnej kasy darmozjadom z samorządów!!!!!! 12:51, 31.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

... ...

8 4

Kiedy ktoś w końcu zrobi coś z tymi korkami w stronę Gdańska... Żeby z Sierakowic do Gdańska (ok 50km) wlec się ponad 2 godziny? To jest dramat. A tą cała pkmka z Kartuz wcale nie lepiej. Też się koło godziny jedzie...
13:17, 31.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

fyborcafyborca

16 3

Mietek na zdjęciu rozgląda się za emeryturą??? 🤣 Struka zna, Grodzkiego zna,uścisk ręki Trzaskowskiego tez był, no może zrobi się miejsce 🤣 Tylko ten Lamczyk za dużo głosów zabiera, no może wygryziemy Lamczyka, bo on taki nowoczesny aż nie jest, więc plan jest taki zmiana płci, bo to nowoczesne i postępowe, no i od razu z automatu nowe głosy zapewnione, choć tylko na jeden sezon posadka, bo tyle trwa przetarciie oczu wyborcom, że Grodzka to w rzeczywistości Grodzki 🤣 Ten wzrok Mietka, wreszcie emerytura, wreszcie nowoczesność 🤣 a nie użerać się z tymi zacofanymi 🤣 13:33, 31.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

StefciuStefciu

12 3

Czego śię ośmieszacie przecież wiecie jak wygląda droga legislacji w tym kraju. W senacie to możecie sobie pogadać o wszystkim decyduje sejm. Świadomie i z premedytacją próbujecie manipulować nami wszystkimi-to jest po prostu żałosne. 13:49, 31.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AuroraAurora

6 2

A ja chce moje Kaszuby. Nie tej kasty z 3miasta. Kaszuby są dla nas, a reszta to goście na naszym terenie. 22:37, 01.08.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Super!Super!

3 1

Będą nareszcie kolejne stołki do obsadzenia. 19:10, 04.08.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

StrudelStrudel

2 2

Dobrze że nie mają nic do gadania.
Towarzysze wzajemnej adoracji. 13:34, 06.08.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KarczochaKarczocha

0 4

A Dulkiewicz jak zechce to i tak zabierze wam wasze Kaszuby i przyłączy je do Gdańska w takiej wielkości i na takich zasadach jakie uzna za stosowne.
Już teraz są tablice informujące, że Gdańsk to historyczna stolica Kaszub, a Kaszubom nic do tego gdzie jest ich stolica.
Hej.
15:32, 10.08.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

@ Karczocha@ Karczocha

1 0

Wypisujesz straszne głupoty , Hej 15:15, 18.08.2020


REKLAMA