Zamknij

D. Rek do radnych PiS: nie jesteście rządem, powinniście reprezentować mieszkańców

09:40, 23.02.2021 | mat.pras./UMWP/oprac.W.D.
Skomentuj Kartuskie radne sejmiku woj. pomorskiego: Danuta Rek (z lewej) i Sylwia Leyk. fot.M.Dz., W.D.
REKLAMA

Samorząd województwa wciąż zabiega o uczciwy i transparentny podział środków unijnych, by nie została uszczuplona ich pula dla regionu. Radni Województwa Pomorskiego podjęli uchwałę wzywającą Ministra Finansów, Funduszy i Polityki regionalnej do transparentnej i partnerskiej debaty w tej sprawie. Przeciw uchwale głosowali radni PiS, w tym Sylwia Leyk, szefowa PiS w Kartuzach. 

Pisaliśmy już, że istnieje ogromne ryzyko, że woj. pomorskie dostanie mniej pieniędzy unijnych, bo tak wynika z rządowych planów. Jeśli tak się stanie, ucierpią także mieszkańcy powiatu kartuskiego - będzie mniej środków za ważne inwestycje w gminach. Obawiają się tego niemal wszystkie samorządy. Pod wielkim znakiem zapytania będzie budowa drugiej części obwodnicy Kartuz czy chociażby rewitalizacja linii kolejowej Kartuzy - Sierakowice.

Samorządowcy domagają się przede wszystkim przejrzystości przy podziale środków. Do tej pory rozdział pieniędzy odbywał się wedle ściśle określonych algorytmów. Teraz zaś nie wiadomo jakie kryteria zostały przyjęte i według jakiego klucza pieniądze mają być rozdzielane. Wójtowie i burmistrzowie zaapelowali niedawno do premiera o przedstawienie kryterium podziału środków. 

Teraz sprawą zajął się także Sejmik Województwa Pomorskiego. W uchwale specjalnej uchwale radni wyrazili zaniepokojenie zapisami zmniejszającymi alokację środków przeznaczonych na kontynuację regionalnego programu operacyjnego w województwie pomorskim, zgodnie z którymi nasz region otrzyma ok. 40 proc. mniej środków niż w latach 2014-2020.

Ze względu na szereg niejasności sejmik wezwał Ministra Finansów do podjęcia publicznej debaty na temat kryteriów i algorytmu podziału środków. Ale także do określenia przejrzystych zasad podziału dodatkowych środków i przeprowadzenia transparentnej i partnerskiej debaty.

Dyskusja nad uchwałą była bardzo burzliwa i trwała prawie cztery godziny. Przeciwni przyjęciu stanowiska byli radni Prawa i Sprawiedliwości.

- Ubolewam, że uchwała w swoim tonie jest agresywna. Rozumiem że powinniśmy zabrać głos, my też jesteśmy za jak najlepszym wsparciem dla Pomorza, ale nie możemy zgodzić się na zawarte w stanowisku sformułowania. Trzeba to było napisać łagodniej. Nie zgłaszałem formalnego wniosku z poprawkami do treści, bo liczyłem że jako klub KO sami to zaproponujecie – tłumaczył szef klubu radnych PiS Jerzy Barzowski.

Przeciwko podjęciu uchwały głosowała też Sylwia Leyk, radna sejmiku województwa pomorskiego i szefowa kartuskich struktur PiS. Stało się to mimo apeli kartuskiego samorządu o wsparcie i pomoc w sprawie zapewnienia oczekiwanego przydziału środków unijnych dla regionu. Poprosiliśmy radną o komentarz do tej sprawy. Sylwia Leyk poprosiła o przesłanie pytań mailem - odpowiedź publikujemy tutaj

- Koledzy radni, nie jesteście rządem. Nie jesteście reprezentantami rządu. Jesteście radnymi reprezentującymi mieszkańców naszego regionu. I to tym powinniście się kierować dziś, kiedy nasze województwo ma stracić miliony - mówiła natomiast na sesji radna KO Danuta Rek z Kartuz. 

Pozostali radni sejmiku ostro komentowali zaistniałą sytuację podkreślając, że władzy chodzi o ukaranie województwa pomorskiego.

- Jasno widać, że chodzi o ukaranie województwa pomorskiego za to, że jest nie jest spolegliwe wobec władzy. Nie możemy w tej sytuacji występować z listem wiernopoddańczym, jak to bywało za zaborów albo okupacji. Mamy prawo i obowiązek mówić wprost o tym co jest dla nas krzywdzące. Żyjemy w wolnym, demokratycznym kraju – dodawał przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej Jerzy Kozdroń.

Byli radni PiS, którzy przyznawali, że sposób rozdziału środków jest niejasny, ale mimo to głosowali przeciw uchwale. 

- Zgadzam się że narzucanie z góry pewnych zapisów w Umowie Partnerstwa jest absurdalne. Uważam też, że algorytm powinien być udostępniony samorządom wcześniej i że jego parametry powinny być dla wszystkich jasne. Mimo to nie poprę uchwały – tłumaczyła radna PiS Anna Gwiazda.

Przewodniczący sejmiku w trakcie sesji wielokrotnie podkreślał, że radni mieli wpływ na ostateczną treść uchwały podczas dyskusji w sejmikowych komisjach.

- Nie było żadnych uwag ze strony radnych PiS - mówił Jan Kleinszmidt.

Podsumowując debatę marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk zaapelował do radnych o poparcie wspólnego głosu z Pomorza.

- Czytam w prasie, że po apelu województwa dolnośląskiego, minister Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, przywiózł do tego regionu dodatkowe 143 mln euro dodatkowo na flagowe inwestycje. Skoro tam radni PiS mogli poprzeć stanowisko marszałka dolnośląskiego, to radnych PiS z województwa Pomorskiego też na to stać - mówił marszałek.

Ostatecznie uchwałę przyjęto głosami 20 radnych Koalicji Obywatelskiej. 12 radnych PiS było przeciw. Od głosu wstrzymał się radny Piotr Zwara reprezentujący Porozumienie Jarosława Gowina.

Samorząd woj. pomorskiego przekazał Ministerstwu Funduszy i Polityki Regionalnej 11 uwag ogólnych i 114 uwag szczegółowych do projektu Umowy Partnerstwa. Uwagi zostały przekazane w piątek 19 lutego w ramach konsultacji społecznych organizowanych przez ministerstwo. Samorządowcy z Pomorza po raz kolejny zwrócili uwagę, że ponad 60 proc. środków unijnych zarządzanych będzie na poziomie krajowym. Przypomnieli też, że nasz region jest jednym z najbardziej poszkodowanych w nowej perspektywie. Wskazali jednocześnie, że projekt Umowy Partnerstwa nie zawiera zapisów o charakterze koordynacyjnym i wielu innych zapisów.

[ZT]34493[/ZT]

(aktual. godz.20:38)

(mat.pras./UMWP/oprac.W.D.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (36)

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


pisiorek stratujepisiorek stratuje

4 12

1... 2... 3... i jazda z hejtem 10:40, 23.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

wstydwstyd

36 13

Trzeba pokazywać twarze i wymieniać nazwiska wszystkich tych którzy nie stoją po stronie ludzi tylko partii. To powinno być zadanie mediów 10:41, 23.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PIS deklarował pomocPIS deklarował pomoc

27 12

właśnie w tej sprawie.
Wiemy teraz jak ta pomoc wygłada..
Bez komentarza.. 10:56, 23.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PO do DOMUPO do DOMU

32 45

Szanowna pani Rek bicie piany to pani specjalność nic poza tym to zaczyna być żałosne !? 11:16, 23.02.2021

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

aaaaaaaaaaaa

20 25

Umie pani tylko rzucać kłody pod nogi tak jak cała PO. Nic poza tym. Zdelegalizować PO. 11:40, 23.02.2021


....................

Zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


lokalny patriotalokalny patriota

32 27

Pani Rek, w rytm Waszej muzyki nikt nie musi tańczyć. Macie większość w samorządzie - więc rządźcie i nie wciągajcie do totalnej polityki innych. Przy okazji; co Pani przez tyle lat siedzenia w samorządzie (mając większość, wcześniej rząd i Prezydenta) dla Kartuz, Kaszub? Jaki stosunek jest Pani do Kościoła? (biega Pani do komunii), co Pani doradzi Burmistrzowi MGG - nie ma większości w samorządzie i robi wszystko, żeby nie słuchać większości? 11:57, 23.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

buuuubuuuu

35 33

co za betony w tym Pisie i ta cała pani Leyk.!!! Głosujemy , jak partia i prezes nakazują. Nie ważne ,że to region i mieszkańcy będą pokrzywdzeni. Kto wybrał tych ludzi??!!! Komuna bis.
A Pani Rek ma 100%racji 12:08, 23.02.2021

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

@buuu@buuu

3 4

Halo!!! buuuuuuuuuuu....., słusznie - Komuna - myślisz - REK- 1000% racji - beton - beton - beton!!! 15:04, 23.02.2021


Do buDo bu

3 2

Ty się leczyć mozesz.i odwal się od pani Sylwi.do piet jej nie sięgasz.idz do tuska niech Ci da 19:42, 23.02.2021


PO-puliściPO-puliści

29 15

Gdzie były gdańskie "elity" i kartuscy poplecznicy jak sprzedawano miejską energetyką do Lipska skoro na nich pracujecie to zwróćcie się teraz po dotację Tu trzeba gospodarzy a nie kiepskich administratorów a Pani Rek ze100%racji ma tylko 00 12:19, 23.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


antyanty

0 0

Rozumiem że piszesz rządzie. 12:50, 23.02.2021


jołjołjołjołjołjoł

28 12

Pani Rekowo czas uciąć pani docinki ,siedzi pani na tyłku już tyle lat w samorządzie Województwa Pomorskiego , i proszę mi powiedzieć co pani zrobiła dla regionu bo jakoś efektów pani pracy nie widać zastanawiające jest to ze nie tak dawno jak w 2014 roku rządziło pani ugrupowanie i jak grabili majątek państwowy , a była ani tez wtedy radna jakoś nie było pani słychać , druga sprawa jest pni tak zatroskana o sprawy mieszkańców to co pani powie na temat AMBER GOLD !!!! przecież to mieszkańcy z naszego województwa zostali okradzeni utracili swoje oszczędności , była pani wtedy radna sejmiku czy złożyła pani interpelacje ? , czy pomogła pani ,,Mieszkańcom '' których okradziono ? NIE Przypominam sobie , co by PiS Nie zrobił jest źle , rozumiem przez ten artykuł ze wszystko było ok i w najlepszym porządku jak PełO było przy władzy , teraz kiedy PiS dobierają sie do machlojek za czasów PełO to po prostu kwiczycie i z wami ten cały EXPRESKaszubski , jestem w Szoku , dziwie się ludziom że nie widza tego co teraz maja i nie mówię ze PiS robi wszystko dobrze ale w większości spełnia swoje obietnice i dba o swoich Obywateli, a tym którym tak źle to oddajcie swoje 500 + na które Peło Nimiało kasy i będzie gitez majonez i Samrządy będą miały Kase 12:39, 23.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

@jołoł@jołoł

16 18

Skąd ty się chłopie *%#)!& Naoglądałeś się dziennika telewizyjnego i ci zaszkodziło czy jak? Jakie Amber Gold? Wiesz ile osób było tam poszkodowanych - 19 tys. Kwota strat to jakieś 850 mln zł. Dużo? Pewnie tak. Ale co powiesz na aferę SKOKów - 246 tys. poszkodowanych i straty na jakieś 4,4 MILIARDA! zł. Dolicz do tego aferę getbac i inne których tutaj nie wymienię. I wiesz gdzie siedzi twórca Amber Gold - w więzieniu. A wiesz gdzie siedzi twórca skoków - jest senatorem PiS i przyjacielem Kaczyńskiego. Masz jeszcze jakieś pytania to chętnie odpowiem. 14:28, 23.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

dbdb

14 22

Wstyd Leyk, wstyd. Jak Pani będzie mogła spojrzeć sąsiadom w oczy? 15:55, 23.02.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Ty trąboTy trąbo

9 2

My się nie mamy czego wstydzić.ani kogo 19:44, 23.02.2021


Staś kolejarz Staś kolejarz

16 4

Co oni teraz tu lamentują. Banda popaprańców, jak drogę do Sierakowic remontowano to jakoś o kolei nikt nie myślał. 16:29, 23.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ZoraZora

15 18

Kiedy rozmawia się ze znajomymi, nikt nie przyznaje się do głosowania na pis. A kartuskie portale pełne są komentarzy wyznawców jk. Wstyd, że taki ciemnogród w naszym regionie.
Samorząd województwa powinien zawsze działać na korzyść swoich wyborców, a nie sabotować rozwój, bo jedyna słuszna partia nie lubi Pomorza. Mam nadzieję, że niedługo skończą się obie zarazy: pis i covid 16:53, 23.02.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Do ZoraDo Zora

5 4

Tak się nie egzaltuj, bo nie przeżyjesz tej zarazy - ha ha ha - czego oczywiście Ci nie życzę, bo chciałbym żebyś był świadkiem kolejnej POraszki. 09:39, 24.02.2021


UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


Dobrze, że znamyDobrze, że znamy

7 7

nazwiska sprzedawczyków ( "Przeciw" ).
W trakcie depisyzacji kraju nie wykręcą się sianem - zakłamani szmaciarze !! 19:36, 23.02.2021

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

TAK, znamy wszystkicTAK, znamy wszystkic

1 6

pislamistów w miejscu pracy, w rodzinie, wśród sąsiadów - którzy niedługo będą udawać, że oni zawsze byli przeciwko reżimowi, za prawdą i za wolnością.
To samo było z komuchami - i to samo będzie z kaczokomuchami. Tym razem nie może być "grubej kreski" dla sprzedawczyków z PisKleru !!! 19:42, 23.02.2021


SzmaciarzSzmaciarz

4 1

UŚmiechnij się "szmaciarzu" - miłego dnia 09:41, 24.02.2021


sprzedawczyk sprzedawczyk

11 4

prawdziwe listy "sprzedawczyków" znamy w sejmie, przede wszystkim tych, którzy głosowali za ustawą 67+, za kradzieżą ofe, przeciw 500+, bo piniędzy ni ma i nie będzie!
bez sensu było wczoraj to głosowanie w sejmiku, ponieważ rozmowy w sprawie umowy partnerstwa będą jeszcze trwały co najmniej do połowy roku, generalnie chodzi o to, że marszałkowie nie mają już w 100% decydować o tym podziale środków, i musza zasiąść do rozmów z rządem! kto tu upartyjnia środki unijne ? no kto ? ot cała filozofia ! 19:46, 23.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

marszałek marszałek

10 1

bez sensu było wczoraj to głosowanie w sejmiku, ponieważ rozmowy w sprawie umowy partnerstwa będą jeszcze trwały co najmniej do połowy roku, ponadto jutro jest konwent marszałków województw ze stroną rządową, generalnie chodzi o to, że marszałkowie nie mają już w 100% decydować o tym podziale środków, i musza zasiąść do rozmów z rządem! i kto tu upartyjnia środki unijne ? no kto ? ot cała filozofia ! 19:48, 23.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


ojejojej

4 0

Katolik? 20:22, 23.02.2021


@prokowianin@prokowianin

6 0

A co to jest Won?, podając swoje nazwisko ułatwisz sprawę! chyba, że chcesz być jak ten COVID niewidzialny! 21:18, 23.02.2021


Do wyżejDo wyżej

2 0

"won" to po bolszewicku 23:15, 23.02.2021


Do prokowianinaDo prokowianina

1 0

Won to z tobą. Idz do miecia lizusie on ci pomoże. Ty się nie wypowiadaj na temat całego prokowa. Ciekawe ty tu kapusiu na stale mieszkasz czy od niedawna.brak słów. W niedziele pewnie w pierwszej ławce siedzisz a tu takie brednie piszesz. 08:26, 24.02.2021


Lewica!Lewica!

6 4

Dziecinada: Plebania Obywatelska kontra Kato-Kaczyści 👎 20:21, 23.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

eeeeee

16 5

Pani Rek a za rządów PO, to zgodnie z obowiązującym wtedy algorytmem to jakie środki unijne były przyznane np Województwu Podkarpackiemu a jakie Pomorskiemu i dlaczego tak? 21:25, 23.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ZenZen

10 6

A pani Rek na czyje polecenie tak się gorączkuje ? Marszałka Struka? Kasy jeszcze nie ma a już nagonka. 10:56, 24.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

tradycjatradycja

4 1

Najsmutniejsze jest to że część ludzi uważających się z wybitnie postępowych nie zdaje sobie sprawy że to co w rzeczywistości prezentują jest zwykle lewactwem oni jeszcze niczego nie zbudowali a już wiedzą ze są najlepsi Adolf i Józef też tak myśleli 10:18, 25.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%