Zamknij

Spis Powszechny. Jest problem z kaszubskimi znakami w formularzu

09:21, 07.04.2021 | W.D.
Skomentuj fot.źródło: Fundacja Kaszuby
REKLAMA

Fundacja Kaszuby wskazuje, że obecny formularz spisowy uniemożliwia udział w Spisie osobom, które chcą swoje dane zapisać z użyciem kaszubskich znaków diakrytycznych. Sprawą zainteresowały się już posłanki z Pomorza. 

Z początkiem kwietnia rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Podstawową formą jest samospis w formule online. Można go dokonać bezpiecznie, bez wychodzenia z domu, za pośrednictwem strony spis.gov.pl, gdzie jest dostępna interaktywna aplikacja do uzupełnienia wpisu.

Spis ma duże znaczenie dla Kaszubów. Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie zachęca do deklarowania przynależności kaszubskiej. Działacze tej największej organizacji w regionie podkreślają, że przyznawanie się do swojej kaszubskiej tożsamości i używania języka kaszubskiego przekłada się nie tylko na określenie faktycznej liczby Kaszubów, ale ma znaczenie również dla późniejszego pozyskiwania środków na nauczanie języka kaszubskiego czy na przedsięwzięcia związane z podtrzymywaniem kultury regionu. 

Tymczasem Fundacja Kaszuby zwróciła uwagę na poważny problem występujący w formularzu spisowym. 

(...) Niestety, obecny formularz spisowy uniemożliwia udział w Spisie osobom posiadającym - zgodnie z prawem, zapis danych osobowych, w których występują niepolskie znaki diakrytyczne (...) - pisze Fundacja. 

Członkowie organizacji wystąpili już do Głównego Urzędu Statystycznego z wnioskiem o poprawę formularza. W sprawie braku kaszubskich znaków diakrytycznych w formularzu interweniowały też posłanki Barbara Nowacka i Agnieszka Pomaska. Zaapelowały do prezesa GUS o niezwłoczne rozwiązanie problemu.

(...) Mamy nadzieję, że polscy obywatele posiadający w swoich dokumentach osobistych niepolskie znaki diakrytyczne będą mogli zadeklarować w Spisie dane „zgodne ze stanem faktycznym” (...).Chcemy pełnego uznania języka kaszubskiego w naszym kraju - czytamy w komunikacie Fundacji Kaszuby. 

 

(W.D.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (5)

Tomasz.99Tomasz.99

6 6

Brak możliwości podania w spisie imienia i nazwiska po kaszubsku - zgodnego z zapisem w dowodzie osobistym to dyskryminacja. 09:50, 07.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


12341234

8 8

Jak niektórzy potrafią robić widły z igły. Paranoja i głupota. Nie macie innych problemów? 11:04, 07.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

werka 1werka 1

3 3

🤣🤣🤣🤣 11:07, 07.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

VolskdojczVolskdojcz

7 2

Żądam przywrócenia nazwy Danzig a nie jakiś gdańsk ! DojczlandDojczland uber alles !!! 12:16, 07.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%