Zamknij

Burmistrz Kartuz: ustawa metropolitalna jest szansą dla gminy

14:33, 06.09.2021 | mat.pras.,oprac.W.D.
Skomentuj fot.screen/facebook.com/MetropoliaGGS
REKLAMA

Nawet 200 mln każdego roku może trafiać na Pomorze dzięki ustawie metropolitalnej. Niestety od niemal roku leży w zamrażarce sejmowej i czeka na głosowanie. O tym, że to ustawa wyczekiwana także przez lokalne samorządy mówi także burmistrz Kartuz Mieczysław Gołuński. 

Podsumowaniu 10 lat współpracy samorządów w ramach Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot, a także spotkaniom z komisją senacką i zespołami parlamentarnymi, które zajmują się metropoliami w Polsce poświęcony jest IX kongres Smart Metropolia, który odbywa się w Gdańsku. 

Biorą w nim udział także samorządowcy z powiatu kartuskiego. Dlaczego to takie ważne?

Nawet 200 mln każdego roku może trafiać na Pomorze dzięki ustawie metropolitalnej. Pieniądze te będą przeznaczone przede wszystkim na transport zbiorowy, nowe połączenia, wspólny bilet, węzły przesiadkowe i drogi, na spójne planowanie przestrzenne, promocję, turystykę i ochronę środowiska.

Ustawa niemal jednogłośnie została przegłosowana przez Senat i trafiła do Sejmu do dalszych prac. Teraz wszystko w rękach posłów. To od nich zależy los ustawy, a co za tym idzie także gminy Kartuzy.

Przyjęcie ustawy będzie miało ogromne znaczenie, również dla gminy Kartuzy, podkreśla jej burmistrz Mieczysław Gołuński, zwracając uwagę, że metropolia to korzyści nie tylko dla Trójmiasta, ale przede wszystkim dla mniejszych miejscowości, położonych w jego obrębie.

- Senatorowie opowiedzieli się niemal jednogłośnie za wprowadzeniem w życie projektu Ustawy Metropolitalnej w Województwie Pomorskim - mówi Burmistrz Kartuz. - Miałem wielką przyjemność przysłuchiwać się dyskusji prowadzonej w czasie senackiej komisji obradującej nad tym ważnym projektem. Mówiłem, jak wielkie znaczenie ma to dla mieszkańców Kartuz i całych Kaszub. Mam wielką nadzieję, że także Sejm RP ponad podziałami przegłosuje projekt ustawy, która powinna zostać wprowadzona w życie jak najszybciej. Dlaczego? Ponieważ dzięki niej będziemy znacznie silniejsi, zyskamy także dodatkowe fundusze, których bardzo potrzebujemy.

Dodatkowe fundusze dla Pomorza pozwolą na koordynację działań dot. zarządzania transportem, na zakup dodatkowych autobusów, tramwajów, trolejbusów i pociągów, a także na stworzenie nowych połączeń i koordynację budowy priorytetowych dla metropolii dróg. To szczególnie ważne dla małych samorządów.

Dodatkowy budżet przełoży się na wyrównanie standardu usług oświatowych i kulturalnych w małych i dużych gminach, skoordynowane planowanie przebiegu dróg, terenów inwestycyjnych i mieszkaniowych czy wspólną promocję zagraniczną atutów gospodarczych i turystycznych naszych miast i gmin.

Najważniejszym zadaniem metropolii będzie organizacja wspólnego transportu. Wielu z nas codziennie przemieszcza się z miejsca zamieszkania do pracy, szkoły, czy w celach turystyczno - rozrywkowych korzystając z autobusu czy różnych przewoźników kolejowych.

Lekarstwem na usprawnienie transportu publicznego, a co za tym idzie ułatwienie codziennych podróży, jest powstanie usankcjonowanej prawnie Metropolii. Dzięki niej nastąpi połączenie wszystkich organizatorów transportu publicznego w jeden podmiot. Pozwoli to na uruchomienie wspólnego biletu, z prostą tabelą opłat za przejazdy. Scalenie przewoźników przyniesie oszczędności w organizacji transportu, które będą mogły zostać przeznaczone na inne potrzeby mieszkańców.

Dzięki dodatkowym funduszom możliwe będzie zwiększenie częstotliwości połączeń pociągów, czy autobusów. Powstaną kolejne węzły przesiadkowe, na których będzie można zostawić samochód i przesiąść się na jeden ze środków komunikacji zbiorowej.

Związek metropolitalny łączy gminy, miasta i powiaty, dając możliwość wspólnego realizowania zadań takich jak planowanie inwestycji, np. lokalizacji większych osiedli, fabryk, dróg i tras rowerowych czy sieci ciepłowniczych oraz promocja zespołu miast i gmin jako jednego organizmu.

Jak pokazują badania tam, gdzie została utworzona struktura metropolitalna lepiej zorganizowany jest transport publiczny oraz bardziej skoordynowana jest przestrzeń publiczna.

(mat.pras.,oprac.W.D.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (4)

ZmpZmp

6 3

Będą takie korzyści jakie mają wioski w kartuskiej metropolii. 14:40, 06.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

też kierowcateż kierowca

7 1

a co z II etapem , prawdziwej obwodnicy Kartuz ? 14:40, 06.09.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

OdpowiedzOdpowiedz

2 2

Drugi etap nic nie da. Połączy prokowo z grzybnem . Taka droga lokalna. 16:56, 06.09.2021


ZenZen

9 3

Ile by burmistrz zwany yumbą nie dostał kasy to i tak na nic mu nie starczy
No może jedynie na yumby na parę metrów drogi. 15:53, 06.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%