W Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kartuzach wręczono dziś decyzje o przyznaniu dodatków do emerytur strażakom ochotnikom za wysługę lat. Do tej pory przyznano je 23 osobom z pow. kartuskiego, ale wnioski o to świadczenie cały czas spływają.
Przypomnijmy, że prawo do tego świadczenia przysługuje strażakowi ratownikowi OSP, który czynnie uczestniczył jako członek OSP w działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych (wymagany bezpośredni udział co najmniej raz w roku) - przez co najmniej przez 25 lat (w przypadku mężczyzn) oraz 20 lat (w przypadku kobiet). Przy naliczaniu okresu czynnego uczestnictwa w działaniach ratowniczych nie jest wymagane zachowanie ciągłości wysługi lat w OSP.
Prawo do tego świadczenia przysługuje po osiągnięciu przez mężczyznę 65. roku życia, a przez kobietę 60. roku życia. Wynosi ono 200 zł miesięcznie.
Do tej pory Komenda Powiatowa w Kartuzach pozytywnie rozpatrzyła 23 wnioski o przyznanie tego dodatku. Złożono ich około 60, cały czas spływają kolejne.
Podczas dzisiejszej uroczystości w KP PSP w Kartuzach wręczono pierwsze decyzje. Na spotkanie przybyło 10 zasłużonych druhów. Niektórzy mają za sobą ponad 50 lat służby.
[FOTORELACJA]27485[/FOTORELACJA]
- Dodatki te są zastrzykiem do naszych emerytur za naszą wieloletnią służbę. Są wśród nas druhowie, którzy służyli jako ochotnicy ponad 50 lat. Druh Łaszewski, który jest tutaj, ma ponad 90 lat i służył w OSP przez całe swoje życie, od 18. roku zasłużył się dla społeczeństwa w swojej gminie i nie tylko - powiedział Brunon Plichta, wieloletni prezes OSP w Chmielnie.
Komendant Powiatowy PSP w Kartuzach mł. bryg. Paweł Gil, podkreślił, że to druhom z OSP należy się podziękowanie.
- Niewątpliwie przyczyniacie się do podniesienia poziomu bezpieczeństwa w naszym powiecie. Szkoliliście młodzież, a także obecnych strażaków, którzy są funkcjonariuszami w Państwowej Straży Pożarnej. Chylimy przed wami czoła i wam dziękujemy - podkreślił.
Dodał również, że wciąż trwa weryfikacja wniosków składanych przez strażaków emerytów. Wkrótce przyznane mają zostać kolejne decyzje, a wręczone zostaną w skromniejszych gronach.
Świadczenie ratownicze, zgodnie z nowymi przepisami, przyznaje się na wniosek zainteresowanego złożony do komendanta powiatowego lub miejskiego Państwowej Straży Pożarnej. Będzie wypłacane miesięcznie, do 15. dnia miesiąca.
[ZT]38791[/ZT]
Sikawkowy12:23, 28.04.2022
Niby społecznicy ale jak widać kasa wszędzie najważniejsza, czy to strażak czy lekarz. Może warto przestać prawić idiotyczne morały o honorze czy zaszczytach bo to wszystko tylko farmazony dla naiwnych.
kkkk14:09, 28.04.2022
o kużwa jeden wyjazd w roku a to już ratownictwo. PIS już nie ma poważnych propozycji do uzyskania głosów elektoratu. A niby są to strażacy ochotnicy,Ale obłuda. Może kota ratowaC co wlazł na drzewo
Aadasko 14:15, 28.04.2022
Ani *%#)!& nie jestes
Boso 17:20, 02.01.2023
Wacy w straży nic dobrego nie zrobił ?
2 4
dokladnie, jeszcze przypadkiem trawa sie podpali to juz sa na miejscu zanim ktos zglosi pozar
2 1
Ciekawe jakby tak u was coś się działo osp jest przeważnie pierwsza