Psy trzymane na łańcuchach to wciąż bardzo częsty widok, zwłaszcza na terenach wiejskich. Kartuska policja przypomina jednak, że przepisy wyraźnie regulują tę kwestię i zabraniają trzymania zwierząt w ten sposób dłużej niż 12 godzin na dobę.
Głośna na całą Polskę stała się sprawa z Egiertowa, gdzie wilki weszły na teren posesji i zagryzły psa znajdującego się na łańcuchu. Przyrodnicy podkreślają, że takie sytuacje się po prostu zdarzają, bo wilki mogą potraktować pasa jako "konkurenta" na swoim terytorium. Właściciele posesji i gospodarstw musza więc zadbać o odpowiednie zabezpieczenie zwierząt.
[ZT]63645[/ZT]
Przy okazji tej sprawy pojawił się wątek psa trzymanego na łańcuchu, co - zdaniem obrońców praw zwierząt cytowanych w materiale "Faktów TVN" na ten temat - nie powinno mieć miejsca. Właścicielka psa zagryzionego przez wilki podkreśliła jednak w wypowiedzi dla "Faktów TVN", że zwierzę trzymane było na uwięzi tylko w porze nocnej.
Kartuska policja przypomina przy okazji, że właściciele czworonogów mają określone obowiązki wynikające z przepisów ustawy o ochronie zwierząt. Chodzi więc o kwestie odpowiedniej opieki nad zwierzętami, ochronę przed skutkami warunków atmosferycznych, dostęp do światła, pokarmu i wody.
Przepisy regulują też kwestie trzymania psów na uwięzi, w tym - co wciąż powszechne - na łańcuchu. Zgodnie z zapisami ustawy zabrania się trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu.
Długość uwięzi, nie może być krótsza niż 3 metry. Jeśli jednak jest to możliwe, powinno się ograniczać izolowanie psa. Trzymanie go w zamknięciu może bowiem skutkować zwiększoną agresją czworonoga.
Warto pamiętać, że za nieprzestrzeganie zasad określonych w ustawie o ochronie zwierząt grożą kary. I tak "Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany", zaś "Kto dopuszcza się czynu określonego w § 1 przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany".
(...) Kartuscy funkcjonariusze przypominają, że zwierzę nie jest zabawką, ani rzeczą i wymaga należytej opieki. To żywa istota, która czuje i cierpi. Znęcanie się nad zwierzętami jest przestępstwem, które należy zgłosić organom ścigania (...) - informuje KPP Kartuzy.
Za długo 16:10, 04.02.2025
Całą noc? Powinien grzywnę dostać.
Użytkownik16:44, 04.02.2025
Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.
Sgt Bagieta 17:23, 04.02.2025
Z pyska podobny to premiera.
.17:30, 04.02.2025
W Wyczechowo wies, gmina Somonino przy bloku numer 36a . Jest już kilka lat na łańcuchu pies ma długim grubym łańcuchu. W nie ocieplonej budzie , w strasznym brudzie . Działka nie zamieszkana
Vik17:45, 04.02.2025
Pies ważniejszy od człowieka nie może być na uwięzi ma prawo zagryść każdego tak trzymać!!!
Wstyd18:12, 04.02.2025
Kolego, wróć do szkoły i jak już nauczysz się pisać to dopiero wówczas zacznij się wypowiadać
Johny bravo17:47, 04.02.2025
Zabierzcie się za tych chłopów co nocami wypuszczają psy, żeby się najadły. Bo ich właściciele nie karmią. To gorsze niż stróżowanie psa przy budzie.
Mieszkaniec Egertowa17:54, 04.02.2025
Bodnar z TVN zaraz za to się wezmą wprowadza zaraz rozporządzenie wyższości prawa psa nad czlowiekiem
Cywil20:10, 04.02.2025
Mam psa w kojcu gdyby jednak wilk wszedłby na moją posesję odrazu bym go odstrzelił bez wąchania mam małe dzieci niech leśnicy pilnują swojej zwierzyny by się nie paletala !!!!!!.jasne!!!.
wilka20:33, 04.02.2025
trzymac krotko ta jak tusk bodnara!!!!
Luna20:27, 04.02.2025
Wyczechowo 33 tam są dwa psy które z głodu zrywają się z łańcucha i gonią za dziećmi.
Dziwię się że sąsiedzi z tym nic nie robią psy wyją w nocy i w dzień z ulicy widać jakie mają waronki
Swój 07:24, 05.02.2025
Dba o swojego🙂 brawo.
Rakasz10:50, 05.02.2025
Kundle powinny pilnować obejścia, czyli tylko łańcuch albo powróz, żadnego puszczania wolno, bo po co? Kundle dostaje michę kaszy, wodę i ma pilnować. Nie rozumiem, jak można uczłowieczać kundle to robią tylko chorzy ludzie, którzy mają coś z głowami porobione.
Kaszar13:58, 05.02.2025
Porobione w swojej głowie to ty masz.
z takimi przekonaniami to czas udać się do lekarza chociaż obawiam się że na twoją głowę jest już za późno. Nie zapominaj najpierw zjeść miskę kaszy i popić wodą przecież to samo zdrowie. Na szczęście coraz częściej nawet na wsi ludzie traktują swoje zwierzęta z godnością. Oczywiście zdarzają się wyjątki jak ty ale to już prawie historia. Żal mi ciebie człowieku musisz mieć smutne życie skoro masz takie podejście do zwierząt
Do Kaszar14:22, 05.02.2025
Podejście jest odpowiednie do gatunku i do zadań do jakich zwierzę jest powołane. Kundle na ten przykład mają przede wszystkim czuwać i ostrzegać. Nie wiem co ty wyrabiasz z psami, może u ciebie ze stołu żrą i śpisz z nimi pod jedną pierzyną, ale u mnie ma mieć budę, michę żarcia, wodę i ma pilnować obejścia. Koniec kropka.
1 3
Powiadom odpowiedne służby a nie piszesz komentarz!