Zamknij
REKLAMA

Jakie owady zapylają nasze rośliny? Warsztaty ogrodnicze w Sulęczynie

12:32, 31.05.2019 | M.B
Skomentuj M.B.
REKLAMA

Gminny Ośrodek w Sulęczynie jako jedyny w powiecie kartuskim przyjął propozycję Stowarzyszenia Naukowo-Technicznego Inżynierów i Techników Rolnictwa Oddział Słupsk, które to podjęło się prowadzenia warsztatów z zakresu zakładania i pielęgnacji przydomowych ogrodów przyjaznych pszczołom. Warsztaty odbyły się w miniony czwartek.

Spotkania te są organizowane w ramach przedsięwzięcia pn. "Przydomowe ogrody przyjazne pszczołom” współfinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. W czwartkowe przedpołudnie w sali sulęczyńskiego GOK-u spotkała się grupa osób zainteresowanych tematyką warsztatów. Większość pań (choć znalazło się też dwóch panów) żywo dyskutowało z prowadzącym warsztaty Zygmuntem Wajmanem. Należy wspomnieć, że prelegent to wieloletni doświadczalnik Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Karżniczce kolo Damnicy, prowadzący od 30 lat doświadczenia w sadach.

Uczestnicy dowiedzieli się, w jaki sposób krok po kroku, założyć ogród, w którym rośliny będą rosły bujnie bez używania sztucznych wspomagaczy wzrostu. Było kilka słów o tym, jak prawidłowo uzyskać własny kompost, jak i w jakich ilościach go używać, w jakich ziemiach poszczególne rośliny "dobrze się czują", a co za tym idzie będą dobrze owocować lub bujnie kwitnąć. Uczestnicy dowiedzieli się też, jak i kiedy prawidłowo przycinać krzewy i drzewa oraz jakie naturalne środki ochrony roślin przed różnego rodzaju szkodnikami są najlepsze. 

Prowadzący zaapelował, aby ograniczyć koszenie przydomowych trawników.

- Od wielu lat panuje u nas moda na gładko przystrzyżone trawniki, z których nie ma prawa wyrosnąć żaden obcy osobnik typu koniczyna lub margerytka. Tym sposobem pozbywamy się też owadów zapylających zapominając, że niosą one kluczowe zadanie w naszej ludzkiej egzystencji. Jeśli pozbawimy te owady możliwości zapylania, za kilkanaście lat cała ludzkość może stanąć przed problemem głodu. Aby pozwolić tym pożytecznym zapylaczom wykonać swoje zadanie, wystarczy na kawałku naszego trawnika wysiać mieszankę kwiatową złożoną z polnych kwiatów. Oprócz pożytku będzie też cieszyć nasze oczy różnorodnością barw - podkreślał Zygmunt Wajman.

Uczestnicy dowiedzieli się, że zapylaczami są nie tylko pszczoły, piękne motyle i trzmiele, ale też tak nielubiane osy, ćmy, chrząszcze, bzygi i muchówki, których w Polsce jest około 400 gatunków. Prelegent przekonywał, aby pomagać przetrwać stworzeniom zimę, budując dla nich proste w konstrukcji i wykonaniu domki. W dużych aglomeracjach miejskich, w parkach i na skwerach tego typu małe budowle nie są rzadkością. W walkę o zachowanie gatunków zapylaczy włączają się też organizacje jak np Greenpeace w swojej corocznej akcji "Adoptuj pszczołę".

Na zakończenie warsztatów uczestnicy dostali w prezencie od organizatorów sadzonkę drzewa i krzewu. Można było wybrać wśród czereśni, grusz, porzeczek taką roślinę, którą lubimy.

W naszych rękach jest los skrzydlatych przyjaciół. Twórzmy więc kolorowe i różnorodne ogrody kwitnące od wczesnej wiosny do późnej jesieni, pełne zapachów i brzęczące muzyką wielu owadów.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (7)

StrażStraż

0 11

Ogrody przyjazne pszczołom ...normalnie śmiech na sali. A potem strażacy mają co usuwać. Syzyfowe pracę najpierw pieniądze na warsztaty ogrodnicze a potem pieniądze na każdy wyjazd do usuwania gniazd także nie wiem czy jest się czym chwalić 15:40, 31.05.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Twoj nick Twoj nick

7 0

Co ty w ogóle piszesz??? Pszczoly to nie osy czy szerszenie, ktore sa niebezpieczne dla ludzi!!! Pszczoly to jedne z najbardziej pożytecznych zwierzat na ziemi !! Gdyby nie one, nie mialbys co jesc, ani w co sie ubrac! Poczytaj proszę chociaz w Internecie o tym, jak wazna jest ich ochrona, a potem wypisuj dyrdymały i niesprawdzone opinie! 16:47, 31.05.2019


WiedzmaWiedzma

4 2

To znowu tu pusty człowieku? Widać masz świadomość ameby. Należy Ci współczuć braku wiedzy na jakikolwiek temat. Proponuję na wstępie nauczyć się czytać bo tuman z Ciebie okrutny 16:48, 31.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OgrodnikOgrodnik

8 1

Co to za ogród bez drzewka owocowego? Tylko same iglaki ludzie sądzą. Boicie się drzew? 20:07, 31.05.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

leśnikleśnik

1 4

ogrodnik ty się lepiej zajmij sobą, bo twój ogród grzybami i chwastami zarósł! 20:18, 31.05.2019


OgrodnikOgrodnik

2 0

Prawdziwy ogród to taki, w którym możesz położyć się pod drzewem. 13:07, 02.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Juzwa_żądłoJuzwa_żądło

1 1

Ja zapylam kwiaty vaginalne! Lubię czyste, pachnące, ale niestety trafiają się też z lekkim smodkiem i wtedy nici z zapylenia... 13:23, 03.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%