Zamknij
REKLAMA

KGW Chwaszczyno pomaga pszczołom

12:32, 28.11.2019 | mat.pras./oprac.W.D.
REKLAMA
Skomentuj
fot.mat.pras.

Wiosną i latem pszczoły będą miały świetne warunki w Chwaszczynie. Tamtejsze Koło Gospodyń Wiejskich stworzyło "Nektarowy Szlak". Panie posadziły drzewa i kwiaty pyłko- i miododajne. Do współpracy członkinie koła zaprosiły mieszkańców i uczniów, a pomagali także strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej, pszczelarze oraz leśnicy.

Panie z KGW Chwaszczyno wzięły udział w programie "Z Kujawskim pomagamy pszczołom" i pozyskały grant w wysokości 6.400 zł. Koło Gospodyń Wiejskich przeznaczyło go na realizację szeregu działań na rzecz poprawy życia pszczół.

Powstał więc "Nektarowy Szlak w Chwaszczynie”, który objął 12 miejsc w miejscowości. Mieszkańcy i uczniowie ze szkoły podstawowej wzięli udział w sadzeniu drzew, krzewów i kwiatów pyłko- i nektarodajnych według kolorystycznie zaprojektowanych rabat. Powstały m.in. "rabata żółta" i „rabata różowa”, pełne wrzosów, aksamitek, przetaczników kłosowych czy dzielżanów ogrodowych. Nasadzenia odbyły się na terenach, które są pieczołowicie pielęgnowane, aby jak najdłużej służyły pszczołom. We wspólnych pracach obok mieszkańców Chwaszczyna, wzięli udział strażacy oraz przedstawiciele sołectwa Chwaszczyno.

Powstanie "Nektarowego Szlaku" poprzedziło szkolenie dla dorosłych mieszkańców gminy pt. "Projektujemy rabaty przyjazne pszczołom", przeprowadzone przez biolożkę i architektkę krajobrazu Monikę Warecką. Celem warsztatów było zaznajomienie uczestników z bogactwem i różnorodnością roślin przyjaznych pszczołom oraz zaprojektowanie rabat lub innych kompozycji zieleni z ich wykorzystaniem.

fot.mat.pras.

Zajęcia warsztatowe na temat różnorodności i bogactwa gatunków pszczół w Polsce odbyły się także w Szkole Podstawowej w Chwaszczynie. Prowadziły je nauczycielki przyrody i biologii. Uczniowie spotkali się też z pszczelarzem i wzięli udział w pokazie oraz wykładzie na temat pszczół – ich znaczenia dla środowiska i w życiu człowieka. Przeprowadzone w szkole podstawowej działania zostały podsumowane w konkursach: dla klas IV-VII odbył się konkurs wiedzy na temat gatunków pszczół w Polsce, a dla klas 0-III konkurs plastyczny pt. "Jak ważne są pszczoły w naszym życiu".

- Cieszymy się, że mieszkańcy Chwaszczyna uwierzyli, że warto powrócić do tradycji sadzenia dawnych gatunków roślin, dziś już nieco zapomnianych, ale tak potrzebnych pszczołom. Na terenie naszej wsi powstały przepiękne miejsca pełne nektaro- i pyłkodajnych kwiatów, które są nie tylko przyjazne pszczołom, ale także integrują naszą społeczność. Wspólnie o nie dbamy i pielęgnujemy, by owady zapylające miały pożywienie do późnej jesieni. Powstanie też specjalna mapa "Nektarowego Szlaku w Chwaszczynie", którą udostępnimy w internecie. Mamy nadzieję, że będzie ona inspiracją także dla innych gmin w naszym regionie  - mówi Monika Warecka, pomysłodawczyni projektu dla Koła Gospodyń Wiejskich w Chwaszczynie na Kaszubach.

W październiku br. z okazji Dnia Drzewa odbyły się jeszcze zajęcia terenowe z leśniczym z Leśnictwa Borowiec. Podczas spotkania uczestnicy mogli dowiedzieć się więcej na temat roślin przyjaznych pszczołom, występujących na terenach leśnych.

O granty w ramach programu "Z Kujawskim pomagamy pszczołom" ubiegały się w tym roku m.in. organizacje pozarządowe, gminy, parki narodowe, parki krajobrazowe, muzea, skanseny, lokalne grupy działania, jak np. koła gospodyń wiejskich czy rodzinny ogród działkowy oraz inne podmioty, spełniające wymagania regulaminowe. Ostatecznie jury oceniło 217 wniosków, z których 13 otrzymało granty w wysokości 6.400 zł lub 12.000 zł, w zależności od zakresu zaplanowanych działań. 

(mat.pras./oprac.W.D.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (2)

Pięknie Pięknie

4 0

Jeszcze tylko tam Fikusa brakuje dla ozdoby. 14:29, 28.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SzeptuchaSzeptucha

0 0

Dobra inicjatywa KGW, a nie tylko występy i jedzenie. 14:46, 28.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© expresskaszubski.pl | Prawa zastrzeżone