Zamknij
REKLAMA

Kartuskie lasy póki co otwarte. Leśnicy apelują: nie spacerujmy grupowo!

11:27, 23.03.2020 | Magda Dzienisz
Skomentuj Zdj. ilustracyjne/fot. pixabay
REKLAMA

Lasy Nadleśnictwa Kartuzy na razie są dostępne dla turystów. Jednak leśnicy apelują, by nie tworzyć przy okazji wypraw do lasu skupisk ludzi, które mogą stanowić zagrożenie epidemiologiczne. Należy zachować odpowiedni odstęp, a do lasu wybierać się pojedynczo lub w niewielkich rodzinnych grupach.

Nadleśnictwa, głównie na południu Polski wprowadziły zakaz wstępu do lasu. Wszystko przez ogromną liczbę turystów i rosnące w związku z tym zagrożenie epidemiologiczne. Zamknięto m.in. parkingi leśne i szlaki turystyczne przebiegające po gruntach Lasów Państwowych. Aktualnie okresowym zakazem wstępu do lasu objętych jest: 21 z 430 nadleśnictw. Można to sprawdzić na tej stronie.

Las w czasie epidemii

Nadleśnictwo Kartuzy na razie nie zamierza wprowadzać takich obostrzeń. Leśnicy zachęcają do pozostawania w domach, a jeśli chcemy wybrać się na spacer, to tak, aby nie chodzić w dużych grupach. Należy też zachować odpowiedni odstęp od innych spacerowiczów.

- Szukając odosobnienia na łonie natury nie powinniśmy, nawet mimowolnie, przyczyniać się do tworzenia „sztucznego tłumu”, który ułatwia szerzenie się epidemii. Dla własnego i innych bezpieczeństwa wybierajcie większe kompleksy leśne, unikajcie najpopularniejszych turystycznie miejsc, odkrywajcie nowe miejsca, odwiedzajcie las raczej w dni powszechnie, rano albo wieczorem - taki apel pojawił się na stronie Nadleśnictwa Kartuzy.

Jarosław Pawlikowski, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Kartuzy, potwierdza, że w miniony weekend leśnicy zauważyli zwiększony ruch turystyczny w najpopularniejszych miejscach. 

Ma to związek zarówno z ładną pogodą, jak i tym, że las w mniemaniu wielu stał się "bezpieczniejszym" miejscem. Nasze lasy są otwarte i jeśli nie otrzymamy innych zaleceń, takie pozostaną. Jednak apelujemy, aby spacerując stosować się do zaleceń sanitarnych. Absolutnie nie wybierajmy się do lasu w większych grupach, nie urządzajmy tu spotkań towarzyskich! Spacerujmy pojedynczo lub w kilkuosobowych grupach rodzinnych. Zachowujmy odstęp od innych spacerowiczów. Zaplanujcie spacery tak, aby nie potęgować zagrożenia dla siebie i innych - podkreśla Pawlikowski. 

Kiedy do lasu?

"Jeśli chcecie zapewnić dzieciom porcję świeżego powietrza, pójdźcie do lasu. Spacerujcie, ale tam, gdzie nie ma ludzi!” – zaleca Główny Inspektorat Sanitarny. To samo radzą też epidemiolodzy i inni lekarze.

Leśnicy apelują, aby na spacery wybierać się rankiem albo przed zachodem słońca i raczej w dni powszednie niż w weekendy, bo wtedy ludzi w lesie jest mniej.

- Nastawcie się raczej na krótkie spacery niż dłuższe wycieczki krajoznawcze, unikajcie też ryzykownych zachowań, które mogłyby skutkować koniecznością wzywania służb ratunkowych – te mają obecnie ważniejsze zadania i są bardzo obciążone z powodu walki z SARS-CoV-2 - podkreślają.

(Magda Dzienisz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (9)

baranybarany

12 7

nie róbcie już z ludzi idiotów, reżimowcy, to, że na takich obszarach jak aglomracje Gdańsk Warszawa Kraków jest duże natężenie, to nie róbcie z Kartuz psychozy 12:44, 23.03.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

KaloszKalosz

11 2

Wybrałem się wczoraj do lasu, a tam ruch jak w mieście. Na parkingu rejestracje GA, GD - miastowi myślą, że u nas bezpieczniej, dlatego przywlekają wirusa tutaj. 12:58, 23.03.2020


vbnvbn

4 7

"Nadleśnictwa, głównie na południu Polski wprowadziły zakaz wstępu do lasu."
Wprowadzone zakazy wstępu do lasów nie mają podstaw prawnych i są nielegalne. 12:45, 23.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KaszebaKaszeba

16 3

generalnie trzeba gonić takich przyjezdnych z takiego Trójmiasta, wyznaczyć patrole wyposażyć w broń hukową i przeganiać! 13:14, 23.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DrzewostanDrzewostan

3 11

Leśnicy, pamìętajcie, że idzie wiosna i ptaki będą się na nas grupowo gnieździć. Przytnijcie więc nam korony i pozostawcie tylko pnie! Dzięcioły już nie nadążają!
Help! 13:15, 23.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Zdzisek Zdzisek

19 0

Żeby tak każdy wziął worek i pozbierał trochę śmieci które jakieś śmeicie zostawiły!!! 15:48, 23.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KasiaKKasiaK

5 2

Dostep to powinien byc zamkniety do zamku w Łapalicach, tam to dopiero sa tłumy 06:47, 24.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

mopsekmopsek

4 0

Czytajac te wpisy, ma sie wrazenie, ze wypowiadaja sie dorosli z mozgiem dziecka. Dla nicht ostrzezenia nie Maja znaczenia, dla nicht liczy sie to co klecha bredzi i ich religia, nie mozna nic zlego na religie powieziec, bo zostanie od razu ocensurowana. Ida cala rodzinna bande, do tego biora jeszcze starych ze soba, zeby sie przewietrzyli i male dzieci. Tak to sie dba o starych, ZUS sie cieszy i kler. Bo starych szybko do Bozi mozna wyslac, troche placzu, troche stesu o spadek i po ptokach, zycie toczy sie dalej. 12:56, 24.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ŁaniaŁania

3 1

A kiedy zakaz dla myśliwych? 15:17, 24.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA