Zamknij
REKLAMA

W kartuskich lasach są już kleszcze. Bądźmy ostrożni!

11:04, 28.03.2020 | M.Dzienisz
Skomentuj fot. Nadleśnictwo Kartuzy
REKLAMA

W kartuskich lasach obudziły się kleszcze - o tym poinformowało na swojej facebookowej stronie Nadleśnictwo Kartuzy. Wybierając się do lasu na spacer powinniśmy więc uważać i odpowiednio zabezpieczyć się, by ustrzec się pokąsań.

Ze względu na koronawirusa powinniśmy ograniczyć wszelkie wyjścia z domu, zwłaszcza w często uczęszczane miejsca. Wielu z nas wybiera las jako cel spacerów. Jednak udając się na przechadzkę leśnymi dróżkami powinniśmy uważać także na kleszcze. Te groźne pajęczaki już się obudziły.

Zdjęcie wędrującego po skórze kleszcza opublikowali na swojej facebookowej stronie leśnicy z Nadleśnictwa Kartuzy.

Przypomnijmy, że wpływ na ilość kleszczy mają łagodne zimy, a także liczba ich żywicieli, głównie gryzoni, m.in. myszy leśnych czy nornic. Kleszcze przenoszą wiele groźnych chorób, w tym boreliozę. Jak podaje Wojewódzka Stacja Sanitarno Epidemiologiczna, w ubiegłym roku w województwie pomorskim odnotowano znaczny wzrost zachorowań na tę chorobę.

- W okresie od 1 lipca do 15 sierpnia 2019 r. do Państwowej Inspekcji Sanitarnej województwa pomorskiego zgłoszono 299 zachorowań (w analogicznym okresie 2018 r. -179 zachorowań). Borelioza z Lyme to wieloukładowa choroba zakaźna, wywołana przez krętki Borrelia burdorferi. Zakażenie jest przenoszone przez kleszcze. Najskuteczniejszą metodą profilaktyki jest unikanie ekspozycji na kleszcze, a kiedy to niemożliwe stosowanie środków ochrony osobistej - czytamy na stronie WSSE.

Prowadzone przez Państwową Inspekcję Sanitarną dochodzenia epidemiologiczne wykazały, iż w 2018 r. do ukłucia przez kleszcza w woj. pomorskim doszło w przeważającej części (41,4 proc.) właśnie w lasach.

Aby ustrzec się kleszczy trzeba pamiętać o podstawowych zasadach: wybierać się do lasu zawsze odpowiednio ubranym: niezbędne są buty z wyższą cholewką, długie spodnie, dłuższe rękawy, nakrycie głowy. Po spacerze w lesie, tuż przed wejściem do samochodu warto sprawdzić, czy po ubraniu nie wędruje kleszcz. Ponownie trzeba obejrzeć się np. przed wieczornym prysznicem.

Szczególną uwagę trzeba zwracać również na dzieci: za każdym razem, gdy bawią się na trawnikach czy w lesie sprawdzać, czy nie mają kleszczy. Podobnie jest ze zwierzętami, psom i kotom warto założyć obroże odstraszające kleszcze, można również zastosować specjalne krople przeciw tym pajęczakom, które dostępne są w sklepach zoologicznych.

(M.Dzienisz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (7)

RyśRyś

9 6

Rysie, wilki, kleszcze i koronawirus! nie wiadomo co gorsze ;) Mam dobrą radę dla wszystkich: siedźcie w domach! 11:26, 28.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

7 2

epidemia strachu!!!!!!!!!!! 12:05, 28.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Kleszcze?Kleszcze?

6 0

Są zawsze powyżej + 5 stopni Celsjusza 13:11, 28.03.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Miałam taki sen, żeMiałam taki sen, że

0 3

jakimś krajem rządzi SEKTA KLESZCZY ... obudziłam się, a tu niestety rzeczywistość to dalszy ciąg mego snu .... 17:15, 28.03.2020


MmmnMmmn

10 1

Pojawili się także ci co myślą że motocyklami mogą wszystko. 15:59, 28.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MaariolaMaariola

2 0

Większe niebezpieczeństwo od kleszcza w nadleśnictwie kartuzy to zdezelowane, przeładowane, mające w 4 literach ograniczania prędkości ciężarówki wywożące drewno z lasów. Że też nadleśnictwo widzi malutkie klaszcze a tej ogromnej patologii transportowej już nie? Okulary służbowe trzeba kupić
14:00, 29.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

CleanClean

1 0

W kartuskich lasach wyjatkowo jest duzo śmieci , kondonow,butelek,workow ze śmieciami ,gruzu .jakim trzeba byc śmieciem by wywozic do lasu swoje śmieci. 17:17, 29.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA