Zamknij
REKLAMA

Nocowanie w lasach legalne i darmowe. Jakie tereny udostępniono w pow. kartuskim?

11:52, 30.04.2021 | M.Dzienisz
Skomentuj fot. archiwum/Magda Dzienisz
REKLAMA

Od soboty 1 maja nocowanie w lasach jest zupełnie legalne. Każde nadleśnictwo wyznaczyło specjalne tereny, w których można m.in. rozbić namiot na okres do 2 nocy. Dłuższe pobyty trzeba będzie zgłosić, podobnie jak grupowe nocowanie.

Na terenie powiatu kartuskiego znajdują się tereny do nocowania wyznaczone przez Nadleśnictwo Kartuzy oraz Nadleśnictwo Kolbudy. To m.n. tereny leśne w okolicach Egiertowa, Hopowa i Kameli, las pomiędzy Gołubiem a Stężycą, w okolicach Sikorzyna i Nowej Sikorskiej Huty, spory obszar w Lasach Mirachowskich, na zachód od Rezerwatu Kurze Grzędy do terenów przy Jez. Junno i Potęgowskim - niedaleko Szczeliny Lechickiej. Znajdują się w leśnictwach: Sarni Dwór, Uniradze, Sikorzyno i Bącka Huta.

- Wyznaczona przez Nadleśnictwo Kartuzy strefa, to obszar przeznaczony dla miłośników bushcraftu i surwiwalu, ale też po prostu ludzi którzy chcą przenocować w lesie "na dziko" bez specjalnej infrastruktury - informuje Nadleśnictwo Kartuzy. 

Obszar na terenie Lasów Mirachowskich. fot.screen z:https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy

Już od 1 maja nocowanie tam będzie legalne - można rozwiesić hamak, rozbić namiot. Podobne wyznaczone tereny znajdują się w lasach w całej Polsce.

- Jeśli zamierzasz nocować w lesie, rekomendujemy użycie własnego hamaka, płachty biwakowej, a w wypadku rozbicia namiotu pamiętaj, żeby robić to na trwałej nawierzchni, bez szkody dla runa leśnego i bez rozgarniania ściółki leśnej - informują Lasy Państwowe.

Są jednak pewne zasady. Jeśli nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym, należy musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę danego nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza, który znajduje się na stronie wybranego nadleśnictwa oraz przesłanie go na jego adres, nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

Nie wszędzie można też rozpalać ogniska. W Nadleśnictwie Kartuzy jedynym wyznaczonym miejscem jest miejsce na ognisko przy Stacji Turystycznej Lubygość w leśnictwie Mirachowo. Oczywiście nie wolno śmiecić - wszystkie odpadki należy zabrać ze sobą. Psy trzeba trzymać na smyczy. 

- Program „Zanocuj w lesie”, powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie” - informuje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku. 

Mapkę z wyznaczonymi terenami można znaleźć w Banku Danych o Lasach. Można ją pobrać również na telefony. Aby zobaczyć wyznaczone tereny, należy z menu wybrać: mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

Regulamin programu "Zanocuj w lesie" w Nadleśnictwie Kartuzy znajduje się TUTAJ. Natomiast w Nadleśnictwie Kolbudy TUTAJ.

fot. screen z: https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy

fot. screen z: https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy

fot. screen z: https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy

(M.Dzienisz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (9)

Czerwony KapturekCzerwony Kapturek

8 5

Uważajcie na Wilka! To nieprawda, że Gajowy wyciągnie Was potem z jego brzucha. To tylko w bajkach. 13:58, 30.04.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

kkrukkkkrukk

4 1

od czego są niedźwiedzie, żeby neutralizować wilki, za lasami za górami, gdzie jeszcze w ogóle w tych rejonach nie widzieli niedźwiedzia, nagle znalazł się niedźwiedź, który tropił wilka, a wilk tropił kapturka i jaki z tego morał, że jak wilk zjadł kapturka, to i niedźwiedź zjazd wilka, bo wilk myślał o piątku, a w niedzielę wilka nie było 18:19, 30.04.2021


Obywatel Obywatel

4 8

Czyli 8 osób to nie grupa wiec za co są mandaty ............za grupowanie się manifestacje.......w odległości miedzy uczestnikami mniej wiej co 2m 14:28, 30.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Super 1Super 1

4 1

Dziękuję bardzo za tą inicjatywę super sprawa. 23:00, 30.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

W jakich W jakich

2 0

W jakich lasach ? Na tych zrębach ? 10:02, 01.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Szkoda Szkoda

5 2

Szkoda że tyle lasów wycieli bo byłoby gdzie nocować. 10:03, 01.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Ach Ach

4 1

Ach obudzić się w lesie przy swiergicie ...pił motorowych. 10:04, 01.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KasaKasa

6 1

Śpieszmy się kochać lady ...tak szybko je wycinają i sprzedają 10:04, 01.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

To jest KpinaTo jest Kpina

2 1

W lesie jeżdżą na potęgę harvestery, lory z drewnem , rozjeżdżają co popadnie, a CZŁOWIEK nie może się legalnie przespać. To jest kpina. I tyle 11:24, 03.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%