Zamknij
REKLAMA

Ostrzegają przed barszczem Sosnowskiego. Można sprawdzić, gdzie rośnie

12:14, 16.07.2021 | M.Dz./info: PUW Gdańsk
Skomentuj fot. PUW Gdańsk/ fot. Czaszyn, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons
REKLAMA

Pomorski Urząd Wojewódzki i Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna ostrzegają przed barszczem Sosnowskiego - niebezpieczną rośliną. Powstała specjalna mapa, na której można sprawdzić, gdzie rośnie. Każdy także może anonimowo zgłosić stanowisko tej rośliny. 

Barszcz Sosnowskiego to inwazyjna, parząca roślina, która stanowi duże zagrożenie dla zdrowia człowieka. Ze względu na toksyczne substancje objęta jest prawnym zakazem uprawy, rozmnażania i sprzedaży.

Gdzie występuje barszcz Sosnowskiego?

Barszcz Sosnowskiego można spotkać na łąkach, polach uprawnych, przy drogach, wzdłuż brzegów rzek, jezior, potoków, a także  w ogrodach, parkach oraz lasach. Roślina ta charakteryzuje się baldaszkowatymi kwiatostanami koloru białego oraz wielkimi liśćmi.

- To jedna z największych roślin zielonych, osiąga wysokość do 4 m, łodyga około 10 cm średnicy, na łodygach i liściach rośliny znajdują się charakterystyczne włoski produkujące toksyczną substancję. Barszcz często mylony jest z koprem lub arcydzięglem - informuje WSSE w Gdańsku.

Zespół ekspertów, którzy od 2001 r. prowadzą badania dotyczące oceny skali inwazji barszczu Sosnowskiego i barszczu olbrzymiego na terenie Polski, stworzył specjalną mapę online ze stanowiskami tej rośliny. Każdy z nas może sprawdzić, gdzie rośnie. Z mapy możemy dowiedzieć się, że duże stanowiska barszczu rosną m.in. w okolicach Kartuz i Żukowa. Twórcy mapy zachęcają również do zgłaszania miejsc, gdzie rośnie ta niebezpieczna roślina - każdy może zrobić to anonimowo. 

fot. screen z: http://barszcz.edu.pl/

Od lat staramy się udzielić odpowiedzi na pytanie, gdzie w Polsce rośnie barszcz Sosnowskiego i barszcz olbrzymi (Mantegazziego). Dane na ten temat zbieramy nie tylko podczas badań terenowych, ale także korespondując z przedstawicielami ośrodków naukowych, GDOŚ i RDOŚ, samorządów (województw, powiatów, gmin i sołectw), zarządcami dróg, wód, torów kolejowych, dyrekcjami parków narodowych, a także – po prostu – z Internautami, którzy często mieszkają, pracują, albo wypoczywają na terenach objętych inwazją - informują twórcy mapy.  - Jeśli wiesz, że gdzieś w Polsce rośnie jeden z kaukaskich barszczy, sprawdź, czy to miejsce znajduje się już w naszej bazie, a jeśli nie – koniecznie zgłoś je do nas!

Niebezpieczny dla człowieka!

WSSE informuje, że związki zawarte w soku i wydzielinie włosków gruczołowych barszczu Sosnowskiego pod wpływem działania promieni UVA i UVB wiążą się ze skórą powodując oparzenia II i III stopnia. W ciągu 24 godzin nasilają się objawy w postaci zaczerwienienia skóry i pęcherzy z surowiczym płynem. Stan zapalny utrzymuje się około 3 dni, a miejsca podrażnione zachowują wrażliwość na światło ultrafioletowe nawet przez kilka lat.

Oprócz oparzeń związki zawarte w barszczu Sosnowskiego mogą wywoływać: podrażnienia dróg oddechowych, nudności, wymioty, bóle głowy, zapalenie spojówek. 

Jak postępować przy oparzeniu barszczem Sosnowskiego? Należy umyć niezwłocznie i dokładnie skórę dużą ilością letniej wody z mydłem. Trzeba także unikać słońca przez co najmniej 48 h (promieniowanie ultrafioletowe zwiększa stan zapalny i ryzyko powstania blizn). Jeśli pojawią się objawy oparzeń, koniecznie należy skonsultować się z lekarzem.

(M.Dz./info: PUW Gdańsk)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (5)

JojoJojo

2 1

Czyli jest groźniejszy od tego gościa, który krąży po świecie od 2 lat? Ale jaja 😁 22:55, 16.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DsaweDsawe

1 0

A o trujących grzybach tez będzie?
Każdy zdrowo myślący człowiek posiadł tą wiedzę w szkole podstawowej, jak również wiedzę o wielu innych zagrożeniach.
Jakiś specjalny apel to trochę jak stwierdzenie, że ludzie to przygłupy. 09:46, 17.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

renyarenya

0 0

Ok 8 tygodni walczyłam z uporczywym kaszlem oskrzelowym po jednym spacerku w okolicy domu. Zgłaszałam, opisywałam w mediach i nikt i nic nie zrobił w tej sprawie. Dzisiaj zrobiłam sobie z nim zdjęcie: przerósł mnie, mierzy ponad 170cm. 15:45, 17.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MaddaMadda

1 0

Z której strony wygląda jak koper???
Jako dziecko bawiłam się w miejscach, w których barszcz tworzył swoisty las i nigdy nikt się nie poparzył, a teraz ludzie panikują jakby samo patrzenie na tą roślinę kończyło się szpitalem. Trochę śmieszne to jest. 09:46, 18.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WariatbilikiewiczWariatbilikiewicz

0 0

To tak jest rządy robią z ludzi przygłupa aby potem się nimi posłużyć! 11:41, 18.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%