Zamknij

W sobotę wieczorem zgasną światła w miastach, instytucjach i domach

12:57, 25.03.2022 oprac. M.Dz. Aktualizacja: 13:12, 25.03.2022
Skomentuj Zdj. ilustracyjne. fot. pixabay Zdj. ilustracyjne. fot. pixabay

W sobotę 26 marca o godzinie 20.30 w domach, firmach i obiektach publicznych na całym świecie  zgasną światła. Do akcji "Godzina dla Ziemi" zainicjowanej przez WWF dołącza także wiele miejsc w Polsce. WWF zachęca, aby do przedsięwzięcia dołączył każdy, symbolicznie gasząc światło w swoich domach i mieszkaniach.

W tym roku Godzina dla Ziemi WWF przypada 26 marca o 20:30, kiedy to na 60 minut w symbolicznym geście troski o planetę rzesze ludzi, miast i instytucji wygaszą światła pod hasłem "Razem dla planety”. To już 15. edycja tej akcji w Polsce, a 16. na świecie.

Ludzie wyłączą światła w swoich domach, a firmy oraz władze miast wygaszają iluminacje charakterystycznych budynków i obiektów.  

- Jeśli wierzysz, że rozwiązanie problemów środowiska naturalnego jest możliwe, gdy tylko zjednoczymy nasze działania, dołącz do Godziny dla Ziemi WWF. Niezależnie od poglądów, sympatii czy upodobań, do Godziny dla Ziemi WWF może dołączyć każdy! - zachęca WWF.

Twórcy przedsięwzięcia podkreślają, że godzina dla Ziemi odbywa się po to, żeby pokazać, że wszyscy powinniśmy żyć w sposób przyjazny środowisku i obudzić w sobie szacunek do zasobów naturalnych Ziemi.  

- Ochrona mórz i oceanów, które zajmują 70% powierzchni Ziemi, jest naszym obowiązkiem. Stanowią one bogaty rezerwuar różnorodności biologicznej - wiele morskich gatunków nie jest jeszcze poznanych, a nawet odkrytych. Oceany produkują ponad połowę wytwarzanego tlenu na Ziemi i pochłaniają nadmiar dwutlenku węgla. Musimy więc o nie dbać, zarówno dla naturalnego bogactwa i piękna tych ekosystemów, jak i dla samych siebie –  tak jak dbamy o własne zdrowie – mówi Andrzej Ginalski, starszy specjalista ds. ochrony ekosystemów morskich WWF. 

Oczywiście zgaszenie światła na godzinę nie powstrzyma nadmiernej emisji gazów cieplarnianych ani zmiany klimatu. Nie taki jest cel tej akcji. Godzina dla Ziemi WWF ma skłonić wszystkich do refleksji nad wagą stojących przed nami wyzwań i zmotywować do podjęcia koniecznych działań.

- Żeby coś zmienić, musimy przyjrzeć się naszym nawykom, ale też rządy wszystkich krajów świata muszą podjąć decyzje na poziomie systemowym, aby ograniczyć degradację środowiska i zredukować emisję gazów cieplarnianych, będących przyczyną zmiany klimatu - podkreśla WWF.

Do udziału w tej edycji zadeklarowało się już ponad 100 miast, obiektów i instytucji. Do Godziny dla Ziemi WWF dołączą takie miasta jak Warszawa, Wrocław, Gdańsk, Opole, Łódź, Poznań czy Słupsk. Wygaszony zostanie m.in. Pałac Kultury i Nauki, Most Śląsko-Dąbrowski w Warszawie, Pałac Prezydencki, Ministerstwo Finansów, Kancelarie Sejmu i Senatu, PGE Narodowy w Warszawie, Ergo Arena w Gdańsku, Sukiennice w Krakowie, Zamek Królewski w Warszawie.

W tym roku w wyrazie solidarności z Ukrainą WWF postanowiło zrezygnować z przeprowadzenia dużej kampanii komunikacyjnej z okazji Godziny dla Ziemi WWF.

- Chcemy, by zgaszone na godzinę światła były również wołaniem o pokój, troskę o ludzi i całą planetę. Każda wojna to tragedia dla przyrody, której jesteśmy częścią. Solidaryzujemy się z naszymi kolegami z WWF Ukraina i wszystkimi osobami na całym świecie, które mają nadzieję na pokojowe rozwiązanie konfliktu - czytamy na stronie przedsięwzięcia.

(oprac. M.Dz.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

lewackie ideologielewackie ideologie

10 5

Ja zapalę wszystkie światła w domu na całą noc! 16:04, 25.03.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

KamilKamil

5 1

To będzie wyzwanie dla utrzymania stabilności systemu elektroenergetycznego 19:51, 25.03.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

kaczorkaczor

6 1

Kompletna głupota, bo wszystkie elektrownie muszą pracować normalnie,a prądu na półki nie można ułożyć. 22:32, 25.03.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%