Sześć piskląt bielika zostało w ostatnich dniach zaobrączkowanych na terenie Nadleśnictwa Kartuzy. Ten majestatyczny ptak coraz częściej gniazduje w kartuskich lasach. Pisklęta wykluły się m.in. w leśnictwach Przewóz, Bilowo, Bącka Huta i Kolańska Huta.
Bieliki są nie tylko obrączkowane, ale dokładnie ważone, mierzone, pobierane są także próbki ich piór. Wszystko to w ramach monitoringu stanowisk bielika prowadzonego przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska i Komitet Ochrony Orłów.
- Podczas obrączkowania młode bieliki przechodzą także "badania pediatryczne". Na przykład te z leśnictwa Przewóz, mające 6 tygodni, ważyły około 4 kg. A te z leśnictwa Bilowo, młodsze, bo 4-tygodniowe: około 2 kg - mówi Agata Gostkowska, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Kartuzy. - Określana jest również płeć piskląt i pobierane próbki piór w celu badań genetycznych.
W leśnictwie Przewóz zaobrączkowano samca i samicę, w Bąckiej Hucie również prawdopodobnie samca i samicę, a w Bilowie dwie samiczki.
Na terenie Nadleśnictwa Kartuzy obrączkowania bielików prowadzi się od 2010 roku. Specjaliści za pomocą technik alpinistycznych dostają się do gniazd, które najczęściej umiejscowione są w koronach rozłożystych drzew. Co ciekawe, gniazdo bielika może ważyć nawet... 1000 kg. Na przykład to w leśnictwie Przewóz ważyło około 400 kg.
Obrączki zakładane są ptakom w sposób bezbolesny i minimalizujący ich stres. Jak podkreślają leśnicy - obrączkowanie to jedna z najbardziej rozpowszechnionych metod poznawania trybu życia różnych gatunków ptaków. Założona obrączka z kodem, niczym numer PESEL, identyfikuje ptaka przy jego kolejnych obserwacjach, co pozwala na poznanie faktów z jego życiorysu, kierunków przemieszczania się, długości życia i innych cechach jego biologii.
Rzecznik prasowy Nadleśnictwa Kartuzy wyjaśnia, dlaczego bieliki tak chętnie gniazdują na Kaszubach.
- Pierwszą rzeczą sprzyjającą występowaniu tego pięknego ptaka jest obecność akwenów wodnych, których na Kaszubach nie brakuje. To stamtąd bieliki pozyskują większość pożywienia. Kolejną niezbędną rzeczą jest występowanie siedlisk leśnych ze starodrzewami, wśród których bielik zakłada gniazdo - informuje.
Bielik jest gatunkiem prawnie chronionym; szczególnej ochronie podlega gniazdo. W promieniu 200 m od niego są tworzone strefy ochrony całorocznej.
Bielik to największy lęgowy ptak drapieżny w naszym kraju. Rozpiętość skrzydeł dochodzi do 2,5 metra, a waga dorosłych samic, które są nieco większe od samców, sięga 6 kilogramów.
ProsimyOmonitoring 11:50, 29.05.2024
Nadleśnictwo Kartuzy mogloby założyć monitoring na którymś z gniazd abyśmy mogli obserwować orły z naszego powiatu z bliska nie ingerując w ich otoczenie które i tak jest poufne, takie kamery zakłada się przecież w Polsce?
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu expresskaszubski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
1 0
Taki przekaz z Borów Tucholskich na youtube prowadzi Komitet Ochrony Orłów... Polecam