Zamknij

W pow. kartuskim powstał nowy rezerwat przyrody: Dolina Mirachowskiej Strugi

M.Dz., info: Kaszubski Park Krajobrazowy 11:33, 22.07.2025 Aktualizacja: 12:22, 22.07.2025
Skomentuj fot. Kaszubski Park Krajobrazowy fot. Kaszubski Park Krajobrazowy

Na terenie gminy Kartuzy, w okolicach Mirachowa, powstał nowy rezerwat przyrody. To Dolina Mirachowskiej Strugi. Obejmuje część doliny rzeki Mirachowskiej Strugi na jej przełomowym odcinku o górskim charakterze i chroni cenne gatunki roślin i zwierząt.

Nowy rezerwat został utworzony zarządzeniem Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku, podpisanym pod koniec maja. Powstał on w ramach obchodów jubileuszu 100-lecia Lasów Państwowych.

Rezerwat przyrody „Dolina Mirachowskiej Strugi” znajduje się w okolicach Mirachowa, obejmuje obszar o powierzchni 15,42 ha. Wokół rezerwatu wyznaczona została otulina o powierzchni 79,20 ha.

Jak informował wcześniej RDOŚ - celem ochrony jest zachowanie młodoglacjalnego krajobrazu z przełomem rzeki Mirachowskiej Strugi wraz z szatą roślinną porastającą brzegi jej doliny i bogactwem gatunkowym fauny bezkręgowej.

Rezerwat obejmuje część doliny rzeki Mirachowskiej Strugi na jej przełomowym odcinku o górskim charakterze, wcinającą się w powierzchnię przylegającej do niej wysoczyzny na głębokość nawet 20 m. To przełomowy odcinek lewego dopływu Łeby z jednym z najlepiej zachowanych w Kaszubskim Parku Krajobrazowym kompleksów torfowisk źródliskowych, dobrze wykształconych łęgów i grądów.

Jest to trzynasty rezerwat przyrody utworzony na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego.

- Unikatowe walory przyrodnicze obszaru, skłaniały do objęcia go ochroną rezerwatową. W tym należy podkreślić, że w bogatej faunie drobnych ssaków wyróżnia się rzadki w Polsce rzęsorek mniejszy, którego stanowisko utrzymuje się tu od co najmniej 23 lat. Wartki nurt Mirachowskiej Strugi stanowi siedlisko reofilnej ichtiofauny, w tym chronionych: minoga strumieniowego, śliza, a we wcześniejszych latach również zanikającego na Pomorzu, reliktowego głowacza pręgopłetwego - informuje Kaszubski Park Krajobrazowy. 

Oprócz bogatej roślinności, flory i bioty porostów, obszar ten cechuje się interesującą entomofauną, szczególnie rzadkimi i zagrożonymi gatunkami związanymi z martwym drewnem. Liczne są gatunki borealne, górskie i rzadkie na niżu, jak pliszka górska, muchówki. Owady ciepło- lub światłolubne reprezentowane są m.in. przez narażone na wymarcie w Polsce trzmiela szarego i motyla przeplatkę diamina.

Rezerwat nie jest udostępniony dla ruchu pieszego ani rowerowego.

(M.Dz., info: Kaszubski Park Krajobrazowy)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

FargelmonFargelmon

4 7

I nagle działki wokół stały się bezwartościowe, bo nikt już nie wyda pozwolenia na budowę.

13:10, 22.07.2025
Odpowiedzi:2
Odpowiedz

No trudnoNo trudno

4 1

Pewne obszary po prostu trzeba ochraniać by zachować ich naturalne walory i chronić zagrożone gatunki, to i tak lepiej niż pomysł budowy parku narodowego to byłby już ekologiczny fanatyzm.

13:38, 22.07.2025

StSt

1 1

Tam wkoło nie ma działek, tylko las i pastwiska.

15:34, 22.07.2025

WujWuj

5 5

Piękna inicjatywa i wspaniały rezultat.
W końcu coś na plus w Powiecie Kartuskim.
Mam nadzieję, że inne ciekawe krajobrazowo tereny też dostaną swoją ochronę 🍀🌲

14:45, 22.07.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%