Zamknij

Czy potrafisz odróżnić kanię od muchomora sromotnikowego?

12:56, 08.08.2014 Aktualizacja: 13:07, 08.08.2014
Skomentuj

Trwa sezon na grzyby. W kaszubskich lasach jest ich co niemiara, przy szosach stoją też przydrożne stragany, gdzie można zakupić owoce lasu. Jednak kupując grzyby lub zbierając je samemu, należy uważać na te najbardziej trujące i umieć je odróżnić od jadalnych.

Najbardziej trującym dla ludzi grzybem w Polsce jest muchomor sromotnikowy. Zajmuje on niechlubne pierwsze miejsce pod względem liczby śmiertelnych zatruć grzybami w naszym kraju. W latach 1977-2004 odnotowano aż 482 przypadki śmierci po jego spożyciu. Bardzo często muchomor ten przez niewprawnych grzybiarzy mylony jest z czubajką kanią. Podpowiadamy, jak odróżnić od siebie te dwa grzyby.

h3. Nierozwinięte grzyby łatwo pomylić!

Pamiętajmy o tym, aby nigdy nie zbierać małych, nierozwiniętych kań. Nawet wprawnym grzybiarzom trudno odróżnić je od nierozwiniętych muchomorów sromotnikowych.

p=.
Nierozwinięta czubajka kania.

p=.
Młode muchomory sromotnikowe.

Nie należy również wierzyć starym przesądom, że ciemnienie cebuli czy czernienie srebrnej łyżki włożonej do potrawy z grzybów dowodzi, że są one gatunkami trującymi. Lepiej zrezygnować też z metody "na smak". Okazuje się, że muchomor sromotnikowy nie ma wcale gorzkiego smaku, a wręcz słodki i przyjemny.

Dorosłe owocniki muchomora już łatwiej odróżnić. Grzyb ten ma kapelusz osiągający do 12 cm średnicy, powierzchnię zaś suchą i matową, a po deszczu - wilgotną i lekko błyszczącą.

p=.
Muchomor sromotnikowy.

Na brzegu kapelusza nie występują prążki. Jego barwa jest bardzo zmienna: od zielonkawej, oliwkowej, brunatnawej do niemal białej.

Na spodniej stronie kapelusza znajduje się hymenofor blaszkowy (część owocnika). Blaszki są białe, wyraźnie wybrzuszone i nie zrastają się z trzonem. Muchomor sromotnikowy nie posiada pierścienia na trzonie, a zamiast niego - przyrośnięty, zwieszający się kołnierz.

p=.
Kapelusz muchomora sromotnikowego.

Natomiast pierścień pod kapeluszem czubajki kani jest wełniasty, ruchomy i można go przesuwać po trzonie.

p=.
Pierścień u kani jest ruchomy.

Podstawa trzonu kani jest bulwiasta i zgrubiała, ale nie ma pochewki, a podstawa trzonu muchomora ma pochewkę. Powierzchnia kapelusza u czubajek jest pokryta przyrośniętymi, odstającymi wełnistymi łuseczkami. Brzeg kapelusza jest postrzępiony, zazwyczaj biały

p=.
Czubajka kania.

p=.
Kapelusz kani.

h3. Toksyny niszczą wątrobę, nerki i inne narządy

Zatrucie muchomorem sromotnikowym jest szczególnie groźne, ponieważ jego owocnik zawiera wyjątkowo toksyczne substancje. Zawiera dwa rodzaje toksyn: fallotoksyny oraz amatoksyny. Główną toksyną odpowiedzialną za zatrucie po spożyciu muchomora sromotnikowego jest alfa-amanityna. Toksyny te powodują nieodwracalne uszkodzenie wątroby i innych narządów ciała.

Pierwsze objawy zatrucia pojawiają się późno, bo dopiero po 8-12 godzinach od spożycia grzybów, gdy większość trucizny została już wchłonięta do krwi. Są to dolegliwości objawiające się zawrotami i bólami głowy, nudnościami, wymiotami, bólem brzucha, biegunkami, przyspieszeniem tętna, trudnościami w oddychaniu. Czasami następuje na jakiś czas poprawa samopoczucia, jednak jest ona złudna, toksyny nie przestają działać i niszczą wątrobę, nerki i inne narządy ciała. W wyniku uszkodzenia jelit występują krwawe biegunki, w wyniku uszkodzenia szpiku kostnego niedokrwistość, w wyniku uszkodzenia serca jego stłuszczenie i niedomoga krążenia (sinica).

W wypadku muchomora sromotnikowego dla dorosłej osoby dawkę śmiertelną stanowi zwykle ok. 50 gram owocnika (czyli pół kapelusza dorodnego okazu), a dla dziecka - nawet połowa tej ilości. Leczenie jest długotrwałe, skomplikowane i kosztowne, a pacjent może doznać trwałego uszczerbku na zdrowiu. Bywa - zwłaszcza w wypadku zatruć u dzieci, że konieczna staje się transplantacja wątroby.

h3. Co zrobić w przypadku wystąpienia objaw zatrucia?

Po pierwsze, należy opróżnić żołądek chorego, podając mu do picia duże ilości lekko osolonej wody. Po drugie, w miarę możliwości trzeba zabezpieczyć resztki potrawy lub ewentualnie wymiociny, które mogą posłużyć do analizy chemicznej. Po trzecie - jak najszybciej skontaktować się z lekarzem i przewieźć chorego do szpitala. Jeśli tę samą potrawę jadło więcej osób, wszystkie powinny zostać przebadane i poddane obserwacji, nawet jeśli nie odczuwają niepokojących objawów.

h3. Jak zbierać bezpiecznie?

Aby zapobiec tragedii grzyby należy zbierać w towarzystwie doświadczonej osoby, umiejącej odróżnić poszczególne gatunki lub pokazać jej zawartość naszego koszyka. Przypominamy jeszcze raz, aby nie zbierać zbyt młodych grzybów, a jeśli mamy wątpliwości czy są jadalne, należy je zostawić. Osoby nieznające się w ogóle na grzybach, powinny zaopatrzyć się w dobry atlas grzybów i nie zbierać tych, które pod spodem owocnika mają blaszki.

(oprac. na podst. materiałów przygotowanych przez Nadleśnictwo Kartuzy)

(redakcja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(13)

takie grzybytakie grzyby

0 0

to chyba tylko desperaci zbierają jak nic normalnego nie mogą znaleźć. ludzie to jest bez sensu. nie warto ryzykować życiem

14:29, 08.08.2014
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

LolololoLolololo

3 1

Grzybów ani trochę nie ma.

15:14, 08.08.2014
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BlueBlue

2 2

Tak, potrafię odróżnić i nigdy w życiu się nie pomylę :) Dla mnie to pikuś

17:56, 08.08.2014
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

xcvxcv

1 2

kaj te grzybki??!!! sucho jest i nie ma!!! a te przy drogach to chińskie!!! nie kupujta!!!

18:14, 08.08.2014
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

@up@up

1 1

W okolicach Stężycy grzybów od groma. Same prawdziwki, 3 skrzynki to minimum zbiorów.

18:29, 08.08.2014
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

kkm...kkm...

2 4

Ale to przecież widać różnice... Sam fakt że kania ma te zadziorki a muchomor nie...

10:23, 16.09.2015
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

koleskoles

6 0

Dzisiaj znalazłem 30 kani niektóre po zagotowaniu zrobily sie szare więc wyrzuciłem wszystkie a zbieram grzyby 30 lat i niema cwaniaka truja ka

14:09, 20.09.2015
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ZiołoZioło

4 1

Na zdjęciu nr 3 to raczej muchomor jadowity, a nie zielonawy (sromotnikowy).
Swoją drogą trzeba mieć coś nie tak z jakąś klepką w mózgu, żeby pomylić oba grzyby.

06:20, 07.09.2016
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KlaudiaKlaudia

2 1

Ja znalazłam w tym roku rano przez pół godz.osiem kani

17:40, 05.11.2016
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KlaudiaKlaudia

2 0

Dodatkowa jeszcze że trzydzieści maślaków,6prawdziwków

17:42, 05.11.2016
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Adam JackiewiczAdam Jackiewicz

0 0

Ja to uzbieralem 5 kani i 2 maslaki

17:56, 20.09.2017
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ZawadzkieZawadzkie

0 0

Grzyby rosną na tony w okolicy Zawadzkie

07:13, 26.09.2017
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Franek TomasFranek Tomas

0 0

ja umiem

12:40, 19.12.2017
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%