Zamknij

Lato w lesie. Okres wyciszenia i... robienia zapasów na zimę

13:26, 04.08.2017 Aktualizacja: 18:55, 04.08.2017
Skomentuj

W ciepłe sierpniowe dni spacerowicze z ulgą szukają ochłody w lesie. Wielu jednak zdziwić może fakt, że jest tu tak... cicho. Nie słychać już tak często intensywnych ptasich treli ani rechotu żab. Lato to dla wielu gatunków czas przygotowań do jesienno-zimowych chłodów.

Lato w pełni. Zielony las, szum liści, chłód w tych ciepłych miesiącach daje ukojenie spacerowiczom. W uszy rzucać się może jednak cisza i z rzadka pojawiające się ptasie śpiewy ? coś, co przed kilkoma tygodniami było nie do pomyślenia.

h3. Leśny gwar ucicha

Latem, inaczej niż wiosną, zmieniają się potrzeby zwierząt ? samce ptaków nie muszą już zabiegać o samice, ponieważ ich geny już zostały przekazane. Nie słychać też nawoływań piskląt. Skończył się sezon lęgowy i wiele ptaków rozpoczyna pierzenie. Na przełomie lipca i sierpnia niektóre gatunki łączą się już w stada i zaczynają koczować po okolicy, co jest oznaką zbliżania się wędrówki jesiennej.

Jako pierwsze opuszczą Polskę te, które odbywają najdalsze wędrówki ? w sierpniu do Afryki odleci np. wilga, która spędziła u nas zaledwie trzy miesiące. W drodze na zimowiska są też dorosłe kukułki. Młode kukułki karmią jeszcze przybrani rodzice. Kukułka bowiem nie buduje własnego gniazda, lecz składa po jednym jaju do gniazd innych gatunków ptaków, które wysiadują jaja i wychowują pisklęta. Młode kukułki, które nigdy nie widziały swoich rodziców, wędrować będą w tym samym kierunku - do Afryki nieco później. Kierunek migracji mają ?zapisany? w genach.

p=.
Kukułka zwyczajna.

Charakterystycznym zjawiskiem ciepłych letnich wieczorów są loty nietoperzy ? z lasami związany jest borowiec wielki (rozpiętość skrzydeł około 36 cm) który występuje także w kaszubskich lasach, choć nie unika osiedli ludzkich. Latem dnie spędza w dziuplach, specjalnie wywieszanych budkach dla nietoperzy, na strychach. Łowy rozpoczyna już przed zachodem słońca, lata w towarzystwie jaskółek i jerzyków.

p=.
Borowiec wielki.

Pod koniec lipca, zazwyczaj do połowy sierpnia trwają także gody saren. W zależności od warunków pogodowych termin jej rozpoczęcia i zakończenia może się nieco przesunąć. To jedyny przedstawiciel naszych jeleniowatych, który odbywa gody nie jesienią lecz latem. Rogacze w tym czasie stają się niespokojne i ruchliwe, nierzadko dochodzi między nimi do ostrych starć.

Małe ssaki ? ryjówki, myszy, norniki, bardzo intensywnie żerują, przygotowując się do leśno-zimowej drzemki. Zapasy na zimę gromadzą w dziuplach ruchliwe wiewiórki.

h3. Wykluwają się gady i roją motyle

W sierpniu wykluwają się też gady. Jaszczurka zwinka składa jaja do lekkiej i nagrzewającej się gleby. Zaskroniec wybiera natomiast suche i nasłonecznione miejsca, blisko wody. W sierpniu przychodzą na świat także młode jaszczurki-padalce zwyczajne. W tym czasie rodzą się również całkowicie rozwinięte żmije zygzakowate.

Podczas upałów lipcowych zaczynają się roić motyle. W lipcu i sierpniu latają w porze nocnej motyle brudnicy mniszki ? grożnego szkodnika drzewostanów sosnowych i świerkowych. W latach 1980 ? 1984 na terenie całej Polski miała miejsce gradacja tego szkodnika. W Nadleśnictwie Kartuzy konieczne było wykonanie zabiegów ratowniczych, polegających na samolotowym oprysku drzewostanów środkami chemicznymi. Całkowitemu zniszczeniu na terenie nadleśnictwa uległo 65 ha lasów.

p=.
Brudnica mniszka

W postaci dorosłych motyli w sierpniu wciąż można spotkać na leśnych polanach pazia królowej, rusałkę żałobnika czy cytrynka.
W lipcu i sierpniu przepoczwarczają się też larwy biedronek, a przez całe lato trwają loty mrówki rudnicy, najpopularniejszej mrówki leśnej. Pod koniec sierpnia wśród owadów znacznie mniej jest form latających, natomiast coraz więcej widzi się wyrośniętych gąsienic.

h3. Są już pierwsze grzyby i inne owoce lasu

Letnie tygodnie, zwłaszcza te późniejsze, to doskonały czas na leśne zbiory. W sierpniu zaczynają dojrzewać czarne owoce bzu czarnego, które mogą być wykorzystane do sporządzania konfitur czy wyrobu win, stanowią też pokarm dla ptaków. Owocuje również borówka czarna (jagoda) i borówka brusznica, malina a w sierpniu jeżyna.

Wykorzystuje się nie tylko smaczne owoce borówki czarnej, ale także liście. Mają one właściwości przeciwcukrzycowe, a także bakteriobójcze, przeciwzapalne i moczopędne ? sporządzany jest z nich zdrowotny napar. Borówka brusznica jest kwaśna, z jej czerwonych owoców robi się zazwyczaj galaretki, w Polsce zwykle używane do ciemnych mięs i dziczyzny. Do celów leczniczych stosuje się zarówno owoce borówki leśnej jak i liście. Owoce znajdują zastosowanie w regulowaniu pracy układu pokarmowego i wspomaganiu procesów trawiennych, natomiast liście leczą schorzenia układu moczowego.

p=.
Borówka brusznica.

W lipcu i sierpniu coraz częściej, zwłaszcza po opadach deszczu, zaczynają pojawiać się grzyby. W lipcu najczęściej rosną już kurki, w sierpniu rozpoczyna się zbiór borowików, podgrzybków, maślaków, koźlarzy. Z letniego spaceru możemy więc wrócić z koszykiem pełnym darów lasu.

(materiał nadesłany przez Nadleśnictwo Kartuzy)

(nadesłane)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(7)

gwar ucichagwar ucicha

0 0

a, ryk pił jak był, tak jest, ten nie ucicha i zagłusz ciszę w lasach.

13:38, 04.08.2017
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

okres wyciszenia ?okres wyciszenia ?

6 6

moderator usunął wpis, więc powtórzę, cała prawdę:
a tyk pił, jak był, tak jest, zakłócającą ciszę w lasach.

V -akceptuję regulamin dodawania komentarzy,
nie ma tu wulgaryzmu i obrażania osób trzecich.

15:04, 04.08.2017
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

janjan

6 3

ja dużo spaceruję z psem po lesie i to w różnych miejscach i nie nikt mi ciszy nie zakłucał... a co do pił .. pewnie nie używasz rzeczy z drewna, nie masz żadnej szafy ani stołu i pewnie dach masz też z betonu,,

18:51, 04.08.2017
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

misiamisia

4 0

ciekawe a zdjęcia piękne szczególnie wiewióra

18:56, 04.08.2017
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

krasnalkrasnal

6 0

sto razy bardziej wolę lato w chłodnym lesie, niż na gorącej tłumnej plaży.

18:58, 04.08.2017
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Ciekawe informacje iCiekawe informacje i

1 0

Dziękuję

20:53, 04.08.2017
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BogusiaBogusia

1 0

Na wyspie jeziora Nemino w Lysniewie Sierakowickie są rzadkie gatunki ptaków, moim prostym zdaniem uważam, że nikt nie powinien im zakłócać spokoju, a tym bardziej wczasowicze z campingem, którzy mieli rozpalone wczoraj ognisko.Szanujmy choć trochę tak niezwykłą przyrodę i rzadkie gatunki ptaków.Jaki tam pozostanie porządek, taki jak był, nie sądzę!.

05:12, 16.08.2017
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu expresskaszubski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%