Zamknij

Już dziś w Kartuzach Międzynarodowy Festiwal Teatru Przedmiotu

13:10, 27.09.2024 mat.pras./oprac.W.D. Aktualizacja: 20:42, 27.09.2024
Skomentuj fot.M.Dz. fot.M.Dz.

W Kartuzach w piątkowe popołudnie rozpoczyna się kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatru Przedmiotu "Rzeczy Istność".

Wydarzenie odbędzie się 27 września w Parku im. Towarzystwa Miłośników Kartuz. Tego dnia będzie można obejrzeć spektakl "Król błazen", który rozpocznie się o godz. 18:00. Po spektaklu odbędą się warsztaty budowy i animacji marionetki ceramicznej.

Spektakl "Król i Błazen" inspirowany dramatem Michela de Ghalderode "Eskurial" oraz fragmentami "Króla Leara" Szekspira jest próbą zrozumienia istoty roli i fenomenu gry w relacjach między ludźmi. Tę grę obnaża Śmierć… tu Śmierć Królowej powoduje (zakazaną) rozpacz Błazna, zakochanego w Królowej i obojętność Króla (też nie na miejscu). Każdy z nich próbuje utrzymać rolę, która w majestacie śmierci jest nie do utrzymania. Królowa - dzięki Śmierci - ma wgląd w rzeczywistą sytuację męża i kochanka.

Oni zaś korzystając z narzędzi gry - wymiany ról - mogą otworzyć lekko wentyl bezpieczeństwa i zamieniając się rolami powiedzieć, co o sobie myślą. Niestety, zamiana ról kończy się dla jednego z nich tragicznie. Lecz czy to rzeczywiście jest tragedia, skoro i tak za wszystkie nici pociąga umierająca Królowa?

Spektakl "Król i Błazen" w wykonaniu Walny-Teatr, tekst Michael de Ghalderode, muzyka Witold Broda, pomysł i wykonanie Adam Walny, kostiumy Monika Malicka Kusak, marionetki Adam Walny.

Adam Walny to absolwent warszawskiej Akademii Teatralnej; reżyser i twórca autorskiego teatru przedmiotu; dwadzieścia pięć lat na scenach Polski i Europy, wielokrotnie nagradzany i wyróżniany; autor wielu oryginalnych technik teatru przedmiotu (marionety podwodne, pałuby zmechanizowane, figury - instrumenty, lalki witrażowe, kino manualne). Założyciel Instytutu Teatru Przedmiotu.

Festiwal, w zamierzeniu, jest platformą spotkań aktorów i miłośników teatru, a przyświeca mu misja szeroko rozumianej integracji środowiska teatralnego. Przede wszystkim jednak stwarza widzom sposobność poznania wyjątkowych spektakli zrealizowanych w unikalnej technice teatru przedmiotu (teatr marionetek, kukły zmechanizowanej, teatru cieni czy światła).

Dla publiczności będzie to wspaniała okazja, by poznać inne oblicze teatru. Program tegorocznej edycji zapowiada się niezwykle interesująco. Co ciekawe, większość spektakli odbędzie się w niedawno otwartym Centrum Kukły Polskiej w Dzięgielu prowadzonej przez Adama Walnego – pomysłodawcę Festiwalu.

W tegorocznej edycji wystąpią teatry z Polski, Ukrainy i Węgier.

Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Theatrum Mundi oraz Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kartuzach. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

(mat.pras./oprac.W.D.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

jaja

2 0

Biblioteka bawi się w teatr. Od tego nie jest Centrum Kultury? 13:52, 27.09.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

NiejasneNiejasne

1 0

Co to jest za informacja? Co to jest i gdzie Centrum kukły polskiej? Co to jest Dzięgiel 4?
Ile się trzeba namęczyć żeby zrozumieć o co tu chodzi..
19:58, 27.09.2024

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

jubel noga harakirijubel noga harakiri

1 0

Co się dziwisz? C"ę"trum kultury to jest dzisiaj centrum antykultury.
Kultura Polska wędruje na wiadome polecenia do piwnicy, a na piedestały wywyższane są u-zachowania i u-styl bycia. Giertych dwa lata temu powiedział, że u ... to przyszła elita polski (celowo z małej litery).
Elitą prawdziwej Polski jesteśmy my Polacy! 20:51, 27.09.2024


0%