Kartuskie Rogatki Literackie to cykl spotkań z osobami, które zajmują się szeroko pojętą literaturą, ze szczególnym uwzględnieniem poezji. Kolejne z nich odbędzie się w środę 28 maja o godz. 18:00 w kartuskiej bibliotece. Spotkanie poprowadzi Wojciech Boros, zaś gośćmi będą pisarki Małgorzata Osowiecka-Szczygieł oraz Monika Maciasz.
Czym jest sen? Jak różnie można o nim pisać i jak różnie można rozumieć jego znaczenie? Czym jest sen dla Małgorzaty Osowieckiej-Szczygieł, czym dla Moniki Maciasz? Czym jest sen dla Ciebie? Sny od zarania dziejów fascynują ludzkość. Niektóre z nich stają się wierszami, inne mają proroczy charakter. Czasami nie chcemy wstawać, ale bywają też takie, z których wybudzamy się z krzykiem. „Sen nocy letniej” Szekspira a może „Sen srebrny Salomei” Słowackiego? Przykłady można by mnożyć praktycznie bez końca. No i co zrobić z bezsennością?
- O tym jak sny wpływają na ludzi, co robią w poezji i gdzie znikają nad ranem, porozmawiamy z poetką i psycholożką Małgorzatą Osowiecką-Szczygieł oraz poetką Moniką Maciasz. Nad tym (i nie tylko) zastanowimy się wspólnie w czasie drugiego spotkania z cyklu Kartuskie Rogatki Literackie - zapowiada kartuska biblioteka.
W trakcie spotkania, podobnie jak poprzednio, prezentowane będą wiersze twórczyń w ich autorskiej interpretacji. Przewidziana jest także przestrzeń na rozmowę w szerokim gronie publiczności.
Po wieczorze odbędzie się turniej jednego wiersza, w którym jury będą stanowić ww. osoby. Wystarczy zaprezentować jeden, własny, nienagradzany oraz niepublikowany tekst oraz złożyć jego czytelną kopię na ręce jury, które przyzna nagrody oraz wyróżnienia. Pula nagród to 300 zł, a sponsorem tej części wydarzenia jest Księgarnia Biały Kruk w Kartuzach.
Spotkanie odbędzie się 28 maja (środa) o godzinie 18:00 w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Janusza Żurakowskiego w Kartuzach przy ul. Dworzec 4.
Poprowadzi je Wojciech Boros – ur. 1973 r. w Gdańsku, poeta, zdobywca m.in. „Czerwonej Róży” (1996). Jego wiersze były tłumaczone na języki niemiecki, czeski, angielski, białoruski i ukraiński. Wydał tomy: „Nierealit górski” (1997), „Jasne i Pełne” (2003), „Złe zamiary” (2008), „Pies i Pan” (2014) oraz audiobook „Pusta noc” (2012 – w opracowaniu muzycznym Marcina „Emitera” Dymitera). Redaktor działu poezji w kwartalniku „Bliza” (2009-2023), stały współpracownik dwumiesięcznika literackiego „Autograf” (2000-2020). Obecnie współpracuje z pomorskim magazynem artystycznym „Słowo” (od 2022 r.). Organizuje wieczory literackie, konkursy jednego wiersza oraz slamy, a także prowadzi warsztaty, redaguje antologie i książki poetyckie.
Małgorzata Osowiecka-Szczygieł (ur. 1990) – poetka, psycholożka i wykładowczyni, doktorka nauk społecznych. Naukowo zajmuje się wpływem odbioru poezji na myślenie twórcze. Wydała dwie książki poetyckie: „Plama na świecie” (Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie, 2023) jako pokłosie konkursu „debiutJana” oraz „Molochy i mola” (Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi, 2024). Za swój debiut poetycki otrzymała III nagrodę w XX Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Złoty Środek Poezji”. Mieszka w Sopocie.
Monika Maciasz (ur. 1992) – finalistka „Połowu. Poetyckich debiutów 2021" Biura Literackiego oraz XXVII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bierezina a także 9. konkursu na debiut poetycki Fundacji Duży Format. Stypendystka Fundacji Fleszarowej-Muskat (2020), Marszałka Województwa Pomorskiego dla Twórców Kultury (2022) oraz Prezydenta Miasta Gdańska (2024). Autorka książki poetyckiej pod tytułem Kraj oka (wyd. papierwdole i Katalog Press, 2022). Opiekunka psa Kazika. Pochodzi z Krasnegostawu, mieszka w Gdańsku.
Kartuskie Rogatki Literackie to cykl spotkań z osobami, które zajmują się szeroko pojętą literaturą, ze szczególnym uwzględnieniem poezji. Tematem „Peronu 1” w marcu była miłość. Rozmowy prowadzone były z poetkami Dominiką Lewicką-Klucznik oraz Urszula Sikorą.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz