Zamknij
REKLAMA

Sarni Dwór. Pod Szadym Bukiem znów pary zawirują w tańcu

11:44, 07.06.2021 | M.Dzienisz
Skomentuj fot. archiwum/W.D.
REKLAMA

Po raz kolejny na leśnej polanie, w miejscu, gdzie kiedyś rósł ogromny buk, a miejscowi urządzali potańcówki, zagra muzyka i pary pójdą w tan. Pierwsza, ubiegłoroczna edycja "wskrzeszonej" potańcówki, spotkała się z dużym zainteresowaniem. Druga odbędzie się 3 lipca. 

Potańcówki pod Szadym Bukiem najpewniej odbywały się już w latach 40-tych XX wieku. Na leśną polanę pomiędzy Hopowem a Somoninem zmierzali chłopcy i dziewczęta z całej okolicy i nie tylko. Przybywali też najlepsi muzykanci i przygrywali do tańca parom, które wirowały pod konarami ogromnego drzewa. Jego gruby pień tak naprawdę tworzyło pięć zrośniętych, połączonych ze sobą buków. Niestety w latach 70-tych XX wieku zmurszałe już drzewo złamał huraganowy wiatr. 

Wskrzesiły tradycję

W ubiegłym roku tradycję wiejskich potańcówek postanowiły wskrzesić cztery animatorki: Paulina Węsierska z Sierakowic, Kamilla Król z Hopowa, Agnieszka Gleinert z Gołubia i Izabela Itrich-Hopa ze Sławek. Było to jedno z przedsięwzięć realizowanych w ramach Wiejskich Kuźni Pamięci - projektu Kaszubskiego Uniwersytetu Ludowego.

fot. nadesłane

Wcześniej w miejscu dawnych potańcówek posadziły pięć symbolicznych buczków. Rozmawiały również z osobami, które pamiętają dawne potańcówki na leśnej polanie. 

Zabawy pod Szadym Bukiem odbywały się zawsze w II niedzielę po Zielonych Świątkach. Kiedy przychodził zmierzch, zabawa z lasu przenosiła się na salę, do karczmy, która znajdowała się obok dzisiejszego budynku OSP w Hopowie - wspominała w ubiegłym roku 94-letnia Irena Kreft. - Na zabawę ludzie przyjeżdżali wozami, furmankami, a nawet motorami. Na potańcówkę w lesie przyjeżdżały całe rodziny. Można było spotkać nawet gości z Gdyni. Na zabawach zawszy był dobrze przygotowany wyszynk. Chłopak czekoladę dla dziewczyny musiał mieć... Jak nie kupił, to uciekał z sali. Czekoladowy Taniec to był Biały Walc...

[ZT]32803[/ZT]

W lipcu znów pary pójdą w tan

Pierwsza edycja potańcówki pod Szadym Bukiem odbyła się we wrześniu 2020 r. i spotkała się z dużym zainteresowaniem. Dziewczyny postanowiły zorganizować ją po raz kolejny. 

Wszystko za sprawą uzyskanego dofinansowania na ten cel przez KGW w Sławkach w ramach otwartego konkursu na realizację zadań publicznych w 2021 r. z Urzędu Gminy Somonino. Zadanie to będzie realizowane we współpracy z Stowarzyszeniem „HopoBabki”, Stowarzyszeniem „Kaszubski Zakątek”, Uniwersytetem Ludowym we Wieżycy oraz nieformalną grupą "Szady Buk" - informuje Izabela Itrich-Hopa. 

Tegoroczna edycja potańcówki odbędzie się w sobotę 3 lipca. Przed nią odbędą się warsztaty śpiewacze i tańca tradycyjnego niestylizowanego, na którą będą obowiązywały zapisy on-line. Nie zabraknie też kapeli grającej tradycyjną muzykę z końca XIX i początku XX wieku, która brzmiała na zabawach na terenie powiatu, Kaszub i Pomorza.

- Tradycyjną potańcówkę rozpoczniemy tanecznym korowodem. W trakcie zabawy nie zabraknie tradycyjnego „czekoladowego tańca” czyli białego walca, gdzie panie proszą panów, a panowie w podzięce wręczają czekoladę. Już dzisiaj serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału -  podkreśla Izabela Itrich-Hopa.

fot. nadesłane

(M.Dzienisz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

HopHop

1 0

Zabawy pod Szadym Bukiem odbywały się już pod koniec XIX w. 17:10, 07.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%