Leasing samochodów ciężarowych to usługa, która cieszy się ogromną popularnością zwłaszcza wśród firm zajmujących się transportem i spedycją. Według ogólnodostępnych danych transport ciężki stanowi nawet 40% udział w ogólnym leasingu pojazdów. Czym dokładniej jest ta usługa? Jak znaleźć dobrą ofertę? Sprawdź to!
Korzystanie z firmowych aut to podstawa działalności wielu przedsiębiorstw - zwłaszcza tych, które zajmują się transportem towarów. Na co dzień korzystają one z wielu samochodów ciężarowych, a wraz z rozwojem muszą inwestować w nowe pojazdy. Te jednak bywają bardzo drogie, dlatego przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na leasing samochodu ciężarowego, który polega na odpłatnym korzystaniu z pojazdu przez leasingobiorcę na określonych zasadach, znajdujących się w umowie.
Należy wiedzieć, że przedsiębiorcy mogą zdecydować się na leasing operacyjny lub finansowy. Wbrew pozorom to nie to samo i występują między nimi znaczące różnice.
Jeśli zdecydujesz się na leasing operacyjny, to pojazd będzie własnością leasingodawcy przez cały okres trwania umowy. Jego obowiązkiem jest też dokonywanie odpisów amortyzacyjnych. Natomiast leasingobiorca (np. firma transportowa) zobowiązana jest to płacenia raty leasingowej, aby móc korzystać z pojazdu. Tę ratę można wrzucać do kosztów uzyskania przychodów. Nieco inaczej to wygląda w przypadku leasingu finansowego. Wtedy bowiem samochód wpisuje się do środków trwałych leasingobiorcy - więc odpowiedzialność za odpisy amortyzacyjne spada np. na firmę transportową.
To jednak niejedyna różnice. Występują one także po zakończeniu umowę. Jeśli leasingobiorca wybierze leasing operacyjny, to później może wykupić pojazd za niewielką kwotę, która została wyznaczona w umowie. Natomiast po zakończeniu umowy leasingu finansowego, samochód staje się własnością osoby korzystającej bez żadnych formalności.
Ważną różnicą jest także kwestia podatku VAT, który płacą przede wszystkim firmy transportowe. Z tego powodu leasing operacyjny cieszy się większą popularnością. Leasing finansowy natomiast jest najlepszym wyborem dla firm, które nie są zarejestrowanymi podatnikami VAT.
Pojazdy ciężarowe są niezbędne w firmach transportowych i spedycyjnych. Przedsiębiorcy najczęściej decydują się na leasing ciągników siodłowych, pojazdów specjalistycznych bądź naczep, bowiem chcą dalej rozwijać swoją działalność, lecz nie mają wystarczającej ilości środków finansowych, by móc pozwolić sobie na zakup takich sprzętów.
Nie bez znaczenia jest fakt, że forma finansowania, jaką jest leasing, jest bardzo tania. Dość łatwo go uzyskać i wiąże się to z małą biurokracją - w porównaniu do procesu uzyskiwania kredytu, który jest długi i często skomplikowany. Leasing samochodu ciężarowego możesz uzyskać np. w firmie Vleasing.pl, która współpracuje z najlepszymi bankami i instytucjami finansowymi.
Możesz również udać się do swojego banku w celu uzyskania oferty, lecz najczęściej nie są one ciekawe. Lepiej skorzystać z usług firmy leasingowej, która zaproponuje oferty w pełni dostosowane do Twoich potrzeb, a także zadba o kompleksową obsługę. Postaw na doświadczonych doradców finansowych i niebawem ciesz się wymarzonym samochodem ciężarowym w swojej firmie!