Jednym ze środków stosowanych do uśmierzania bólu jest Tramal. Działanie przeciwbólowe wykazuje znajdująca się w nim substancja czynna w postaci tramadolu. Lek występuje pod wieloma postaciami, może być stosowany doustnie, dożylnie lub doodbytniczo. Oddziałuje on na układ nerwowy, zalicza się go do grupy opioidów. Podczas jego stosowania mogą wystąpić różne niepożądane działania, istnieją też wyraźne przeciwwskazania do przyjmowania. Trzeba być tego świadomym przed zastosowaniem i zachować środki ostrożności, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia skutków ubocznych.
Tramal jest preparatem redukującym ból i przeciwkaszlowym. Zalicza się go do grupy leków opioidowych, a za jego właściwości lecznicze odpowiada substancja czynna tramadol. Oddziałuje on na układ nerwowy, a dokładnie na komórki nerwowe składające się na rdzeń kręgowy i mózg. Tramal występuje w postaci tabletek o przedłużonym uwalnianiu, kapsułek twardych, kropli doustnych, czopków doodbytniczych i płynu do wstrzykiwań. Jest to preparat o bardzo silnym działaniu, dlatego musi być stosowany pod ścisłym nadzorem lekarza. Terapia nie może być długotrwała ze względu na wzrost ryzyka uzależnienia się. Wynika to z tego, że Tramal jest narkotycznym lekiem przeciwbólowym, który łączy się z receptorami opioidowymi i je pobudza.
Do uśmierzenia bólu dochodzi już po kilkunastu minutach od przyjęciu leku, a jego działanie utrzymuje się przez następne trzy-cztery godziny. Może zostać wydłużone do nawet ośmiu godzin po zażyciu tabletek o spowolnionym uwalnianiu. Tramal jest wchłaniany w prawie 80%, przedostaje się szybko do krwiobiegu, po czym zostaje zmetabolizowany w wątrobie i wydalony przede wszystkim przez nerki. Wskazaniami do stosowania leku są bóle ostre i przewlekłe. Podaje się go osobom po przebytych operacjach i urazach, w chorobach nowotworowych. Redukuje ból wieńcowy, służy do uśmierzania bólu u osób z chorobami nieuleczalnymi w terminalnym stadium.
Leku Tramal nie mogą stosować osoby mające nadwrażliwość na opioidowe substancje przeciwbólowe. Przeciwwskazaniami są także ostre zatrucia pokarmowe alkoholem i lekami. Jeśli ktoś boryka się z nieustabilizowaną padaczką, to również nie powinien stosować Tramalu, który może wręcz wzmagać napady epilepsji. Osoby uzależnione od opioidów także nie mogą stosować narkotycznego leku przeciwbólowego w postaci Tramalu. Przyjmowanie preparatu wiąże się z możliwością wystąpienia szeregu działań niepożądanych. Bardzo częstymi skutkami ubocznymi są zawroty głowy i nudności. U wielu pacjentów występują także bóle głowy, uczucie senności, wymioty, zaparcia, suchość śluzówek, nadmierna potliwość, zmęczenie. Rzadziej pojawiają się poważniejsze działania niepożądane w postaci zaburzonej czynności serca i układu krążenia, nasilenia astmy oskrzelowej, zahamowania oddychania, drętwienia i drżenia ciała, skurczy mięśni, omdleń, zaburzeń mowy, omamów, majaczenia, zmniejszenia percepcji czuciowej i poznawczej.