Fundament to najważniejszy element konstrukcji nośnej domu, który odpowiada za przenoszenie na podłoże gruntowe całości obciążeń domu. Jego solidne wykonanie jest gwarancją bezpieczeństwa i stabilności domu. Typ fundamentu zależy od wielkości budynku oraz od rodzaju gruntu - może to być płyta lub tradycyjne ławy + ściana fundamentowa.
Zbrojenie fundamentu ma na celu usztywnienie konstrukcji oraz przenoszenie obciążeń do gruntu. W trakcie budowy najpierw wykonuje się wykopy pod ławy, w których przed zalaniem betonem układa się zbrojenie. Ławy mogą być wylewane bezpośrednio w grunt (brzegi i środek wykopu zaleca się wówczas wyłożyć folią) lub w szalunkach z desek. W szalunkach należy umieścić zbrojenie, które w zależności od projektu wykonuje się z prętów stalowych o średnicy 12-16 mm. Dobrze jest umieścić stal niedaleko fundamentu i zainstalować tam giętarkę ręczną. Dopiero kiedy zbrojenie zostanie wykonane, można umieścić je w ławach, które są równomiernie zalewane betonem. Ważne jest, by wykorzystana do zbrojenia stal była czyta i bez korozji - skład materiałów budowlanych Żukovia zapewnia wysokiej jakości materiał do wykonania fundamentu.
Pręty wykorzystane do zbrojenia mają tworzyć szkielet przestrzenny (belkę), który jest usytuowany na osi ławy. Każda ściana zbrojenia jest złożona z czterech prętów głównych wykonanych ze stali AIII lub AIIIN, połączonych za pomocą tzw. strzemion nazywanych również zbrojeniem montażowym, wykonanym ze stal AI. Zbrojenie główne łączy się na zakładkę, a trwałość efektu zapewnia wiązanie prętów drutem wiązałkowym. Zbrojenie naroży wykonuje się wyginając końcówki głównych prętów pod kątem 90 stopni na przynajmniej 15 centymetrów, ewentualnie można zastosować dodatkowe, analogicznie wygięte pręty dodatkowe. Muszą one posiadać taką samą średnicę, co pręty główne. Belki zbrojeniowe powinny być zatopione w betonie, dlatego ustawia się je na podkładkach. Otulina z betonu nie może być mniejsza niż 50 mm, inaczej zbrojenie fundamentu nie będzie pełniło swojego zadania w sposób prawidłowy.
Zbrojenie fundamentów nie zawsze wygląda w identyczny sposób. Na ogół wykonuje się belkę zbrojeniową, jednak sam sposób wykonania zbrojenia czy średnica zastosowanych prętów mogą się różnić. Inaczej zbrojenie wygląda w domach jednorodzinnych, a jeszcze inaczej w blokach wznoszonych przez dewelopera. Każda doświadczona ekipa będzie wiedziała, w jaki sposób wykonać prawidłowe zbrojenie budynku, a dodatkowo nad tym etapem budowy zawsze czuwa kierownik. Wszelkie dane dotyczące klasy stali, średnicy prętów, wymiarów belek zbrojeniowych czy klasy betonów do zalania ław można odczytać z projektu. Warto stosować się do tych zaleceń, dzięki czemu dom będzie wykonany zgodnie z wytycznymi projektantów. Lepiej zastosować grubsze pręty czy lepszą klasę betonu, niż szukać oszczędności i na własną rękę dokonywać cięć w jakości użytego materiału.