Zamknij

Nie tylko policja. Zobacz, gdzie jeszcze można pracować po kursie KPP

artykuł sponsorowany + 13:19, 06.05.2022 Aktualizacja: 13:19, 06.05.2022

Kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy to profesjonalne, obwarowane wieloma rygorystycznymi przepisami szkolenie, które znacznie zwiększy nasze kompetencje w ratowaniu ludzkiego życia. Jak wygląda kurs KPP? Czy to prawda, że tytuł ratownika znacznie zwiększa nasze szanse na rynku pracy? Sprawdźmy!

Co trzeba wiedzieć o kursie Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy?

Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na to, że zarówno program, jak i baza pytań KPP jest ustalana na szczeblu ministerialnym. Kwalifikowana Pierwsza Pomoc pojawiła się w polskim porządku prawnym po tragedii podczas Międzynarodowych Targów Katowickich.

W 2008 roku Sejm przegłosował ustawę o Państwowym Ratownictwie Medycznym. W tym samym roku pojawiło się Rozporządzenie Ministra Zdrowia, za którego sprawą kursy KPP jak ten od Centrum Ratownictwa, zostały bardzo dokładnie umocowane w przepisach. Dlaczego to tak ważne?

Ponieważ jednolity program kursu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy oraz bardzo restrykcyjne testy, gdzie trzeba udzielić poprawnej odpowiedzi na 27 z 30 pytań (losowanych z łącznej puli ponad 200), daje gwarancję tego, że uczestnik szkolenia dobrze orientuje się we wszystkich kwestiach związanych z pierwszą pomocą.

Czy baza pytań KPP jest jawna i dostępna publicznie?

Tak, na mocy Rozporządzenia Ministra Zdrowia ma ona charakter jawny. Gdy przygotowujemy się do egzaminu na ratownika, warto skorzystać z nowoczesnych technologii, które znacznie ułatwią nam naukę. Na pewno warto spojrzeć na aplikację Ratownik, która jest dostępna zarówno na smartfony z Androidem, jak i Apple iOS.

Odnajdziemy tam nie tylko ogromną bazę wiedzy, ale i tryb próbnego egzaminu, dzięki któremu szybko sprawdzimy naszą wiedzę. Oprogramowanie oferuje też dostęp do wirtualnej mapy RescueNET, gdzie każdy może szybko sprawdzić, gdzie w jego okolicy znajduje się defibrylator AED. Po agresji Rosji na Ukrainę, w narzędziu pojawiły się też lokalizacje miejsc zbiórek czy punktów medycznych, z których mogą skorzystać uchodźcy.

Gdzie można pracować po kursie KPP?

Jeśli chcemy pracować w służbach mundurowych, w tym w:

  • policji,
  • państwowej straży pożarnej,
  • wojsku,
  • straży miejskiej,
  • straży granicznej

to kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy będzie dla nas niezwykle cenny. W dużej mierze wynika to z systemu punktowego, na którym opiera się większość rekrutacji. Osoby z tytułem ratownika otrzymują dodatkowe punkty, a więc zwiększają swoje szanse na uzyskanie wymarzonego stanowiska.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że kwalifikowana pierwsza pomoc jest też bardzo ceniona w sektorze firm prywatnych. Nie brakuje przedsiębiorstw, które kuszą swoich pracowników wysokimi bonusami czy nawet zwiększeniem podstawy wynagrodzenia w zamian za zwiększenie swoich kompetencji zawodowych właśnie w tym kierunku.

Patrząc na program szkolenia z tej perspektywy, to cena kwalifikowanej pierwszej pomocy, która zwykle jest zbliżona do 1200-1300 złotych, jest niewygórowana. Najlepsze jednostki szkoleniowe, w tym Centrum Ratownictwa, oferują też atrakcyjny program zniżek. Jeśli na ten sam kurs zapisze się druga osoba, to otrzymuje ona zniżkę w wysokości aż 300 złotych.

Sam kurs trwa dwa pełne weekendy. Z 66 godzin szkolenia 41 przeznaczono na zajęcia praktyczne, a 25 na teorię. Zajęcia organizowane są w większości dużych miast w Polsce, a wykłady odbywają się zdalnie, przez internet. Jeśli zdamy egzamin, na który składa się zarówno część teoretyczna, jak i praktyczna, to uzyskanym tytułem ratownika będziemy mogli posługiwać się przez trzy lata. Po tym czasie można przejść recertyfikację, czyli ponownie przystąpić do egzaminu.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%