Sprawność eksploatacyjna instalacji PV ma ogromne znaczenie marketingowe dla każdej firmy zajmującej się montażem fotowoltaiki. Brak prac serwisowych wpływa też pozytywnie na sytuację finansową przedsiębiorstwa. Powyższe czynniki uzasadniają zatem troskę instalatorów paneli fotowoltaicznych o odpowiedni wybór modułów wraz z falownikami, by opłacalność inwestycji była jak najwyższa. Jakie panele fotowoltaiczne wybrać? Podpowiadamy.
Na wybór zastosowanej technologii z pewnością wpływ ma budżet inwestora, stąd jeszcze spotkać się można z zapytaniem o rozwiązania tańsze.
Na rynku dostępne są dwa rodzaje paneli fotowoltaicznych:
Biorąc pod uwagę zdecydowanie niższą sprawność paneli polikrystalicznych, warto nawiązać współpracę z dostawcą oferującym moduły monokrystaliczne najlepszych marek. Nie bez znaczenia jest fakt, iż są one wydajniejsze oraz odporniejsze na niekorzystne warunki pogodowe.
O skuteczności paneli monokrystalicznych świadczy wysoki udział w rynku, który wynosi obecnie aż 98%. Nie może być inaczej. Moduły monokrystaliczne są gwarancją odpowiedniego funkcjonowania systemu, nawet przy niezbyt słonecznej pogodzie.
Godnymi polecenia są produkty uznanych marek:
Warto wziąć pod uwagę, że wyższa cena paneli monokrystalicznych zostaje zrekompensowana mniejszą liczbą montowanych paneli w stosunku do ich polikrystalicznych odpowiedników (przy zachowaniu tego samego potencjału energetycznego).
Niezwykle ważny jest także okres trwania gwarancji produktowej oraz wydajności. Panele słoneczne pochodzące od sprawdzonego dostawcy z założenia mają ten czas wydłużony do nawet 30 lat!
W tym kontekście wypada wspomnieć o jeszcze jednej sprawie. Zapotrzebowanie na energię elektryczną zwykle ma tendencję wzrostową w miarę rozwoju gospodarstwa domowego bądź firmy. Wydajne panele monokrystaliczne z długim okresem gwarancyjnym są w stanie zaspokoić ten popyt, oczywiście po uprzednim profesjonalnym audycie energetycznym.
To jeszcze jeden argument za tym, by inwestować w najnowocześniejsze technologie fotowoltaiczne.
Z tych samych powodów dobrze jest zadbać o dostęp do pełnego wyposażenia systemów fotowoltaicznych z jednego źródła. Skompletowanie wszystkich elementów pochodzących od jednego dostawcy pozwoli zapewnić instalatorowi pełną kompatybilność sprzętu pod względem jakościowym, wytrzymałościowym i materiałowym, a także pozwoli na oszczędności logistyczne.
Przykładowy skład zestawu fotowoltaicznego:
Warto też ułatwić sobie pracę korzystając z usługi kompleksowej obejmującej gotowy projekt instalacji, montaż oraz pozyskanie dofinansowania. Stała współpraca z dostawcą oferującym oprócz zaopatrzenia także obsługę formalności w Energetyce i Straży Pożarnej z pewnością przyniesie niezbędną satysfakcję obu stronom.
W efekcie przełoży się to na dłuższy i bezawaryjny czas eksploatacji całej instalacji fotowoltaicznej oraz znacząco skróci czas trwania montażu.
Zanim przedstawimy kilka przykładów paneli, ich możliwości oraz parametrów, wypada przypomnieć, że przy wyborze konkretnego urządzenia należy zwrócić uwagę na jego moc i wymiary. W zależności od zapotrzebowania energetycznego zgłaszanego przez inwestora dostępne są panele fotowoltaiczne o mocy:
Wysokość paneli (poniżej oraz powyżej 170 cm) powinna uwzględniać miejsce montażu oraz wielkość powierzchni do zagospodarowania.
Wielu klientów zwraca szczególną uwagę na estetykę instalacji PV, w końcu zajmuje ona dużą powierzchnię i wpływa na ogólny wygląd budynku. Panele Full Black o jednolitej czarnej strukturze idealnie wpasują się w kompozycję dachu i elewacji nadając całości nowoczesny wygląd.
W 2021 roku, panele JA Solar uzyskały aż 3 wyróżnienia, w testach wytrzymałości PVEL, cechujących się dużym stopniem wymagalności i obciążenia sprzętu.
Dzięki zastosowaniu najnowszych rozwiązań technologicznych producentowi udało się stworzyć produkty o większej mocy wyjściowej, efekt zacienienia (PERC), a także mniejszy współczynnik temperaturowy i niższe ryzyko wystąpienia hot spotów.
Dużą popularnością cieszą się panele fotowoltaiczne half-cut. Są to ogniwa połówkowe, ograniczające straty energii nawet o 25%. Dotyczy to także zacienienia instalacji. Dodatkowo moduły wykazują zwiększoną odporność mechaniczną.
Są one wszechstronnie stosowane zarówno w niewielkich gospodarstwach domowych, jak i w obiektach przemysłowych.
Panele produkowane są w technologiach:
Zwłaszcza ta ostatnia znajduje uznanie z powodu laserowego przecięcia ogniwa na dwie oddzielne części, co pozwala zmniejszyć o połowę natężenie prądu, a tym samym skutecznie ogranicza straty wynikające z zanieczyszczeń powierzchni paneli bądź zacienienia. Niższa temperatura pracy paneli wpływa na wydłużenie ich żywotności i bezawaryjność.
Warunkiem powodzenia inwestycji jest stosowanie modułów fotowoltaicznych sprawdzonych i uznanych marek. Tylko profesjonalny dostawca jest w stanie zaopatrzyć firmę instalatorską w urządzenia sprawne i trwałe, czego dowodem są udzielane gwarancje na zakupione produkty.