Prom odpływa o określonej godzinie, jednak na odprawę należy przyjść lub przyjechać wcześniej – zazwyczaj odbywa się ona nawet 2 godziny przed wypłynięciem w morze. Ostatni pasażerowie piesi mogą wejść na pokład 15 minut przed rozpoczęciem rejsu, a zmotoryzowani wjechać 30 minut przed odejściem promu. Wchodząc na pokład, zostaniesz poproszony o okazanie biletu oraz dokumentu poświadczającego Twoją tożsamość – może to być dowód osobisty lub paszport. Jeśli podróżujesz z dzieckiem, maluch musi posiadać tymczasowy paszport lub dowód.
Jeśli to Twoja pierwsza wycieczka promem, z pewnością zastanawiasz się, ile kosztuje prom do Świnoujścia, a także co zrobić, by nie przepłacić za bilet. Otóż na ceny biletów do takich miast jak Ystad i Trelleborg wpływa kilka czynników:
Chcesz zaoszczędzić na bilecie? Zwróć uwagę na to, czy przysługują Ci jakiekolwiek zniżki. Pamiętaj też, że kupując bilet wcześniej, możesz zapłacić mniej niż podczas zakupu na ostatnią chwilę. Niektórzy operatorzy oferują również zniżki przy rezerwacji przejazdu online – w Unity Line jest to aż 5%. Przewoźnik daje też 10% zniżkę posiadaczom kart Riksförbundet M Sverige, SMC, Caravac Club (S), Euro<26, ISIC, ITIC i GITc.
Osoby przyzwyczajone do podróżowania samolotami często myślą, że na prom również można wnieść ograniczoną ilość bagażu. Jeśli wjeżdżasz na pokład samochodem, masz prawo wziąć tyle bagażu, ile jesteś w stanie zmieścić w pojeździe. Oznacza to, że możesz również wziąć ze sobą rowery i inne sprzęty, które da się przymocować do samochodu. Za przewóz rowerów zwykle nie jest pobierana opłata, dlatego niektórzy pasażerowie przyjeżdżają na własnym jednośladzie i zabierają go ze sobą do Skandynawii (trzeba jednak pamiętać o posiadaniu kamizelki odblaskowej). Pasażerowie piesi mogą natomiast wziąć ze sobą bagaż ważący do 60 kg, który nie przekracza wymiarów 70x50x40 cm. Taki bagaż można na czas rejsu umieścić w darmowej przechowalni. Cięższe bagaże są uznawane za ładunek.
Osoby, które do tej pory nie podróżowały promem, obawiają się często, że na pokładzie może dopaść je choroba morska. Warto jednak zauważyć, że ze względu na gabaryty promu pasażerowie odczuwają kołysanie tylko w niewielkim stopniu i zazwyczaj jest ono zauważalne tylko przy naprawdę dużych sztormach – choroba morska nie jest więc przeciwwskazaniem do wejścia na pokład. Jeśli jednak chcesz mieć pewność, że rejs przebiegnie bez większych rewelacji, możesz zaopatrzyć się w opakowanie leku na chorobę lokomocyjną.
Jeśli planujesz podróż z pupilem, prom jest najlepszą opcją. Warto jednak odpowiednio przygotować się do takiego rejsu i sprawdzić regulamin przewoźnika (lub skontaktować się z operatorem i dopytać o szczegóły). Promem można przewozić zwierzęta domowe, również takie w klatkach i koszach (np. chomiki), pod warunkiem że wykupimy prywatną kabinę – w tej przystosowanej do przewożenia zwierząt nie ma wykładziny. Jeśli wybrane połączenie promowe ze Świnoujścia jest pozbawione takich kabin, przewożenie zwierząt jest niemożliwe. Liczba kabin przystosowanych do przewozu zwierząt jest ograniczona, dlatego nie warto zwlekać z zakupem biletu do ostatniej chwili.
Pamiętaj też, że podczas przebywania z psem w miejscu ogólnodostępnym, zwierzę musi mieć kaganiec i być trzymane na smyczy. Za przewóz zwierząt zwykle nie jest pobierana opłata. Aby uniknąć problemów na granicy, koniecznie zapoznaj się z przepisami weterynaryjnymi danego kraju – w tym przypadku Szwecji.
Jeden z największych mitów dotyczących przeprawy promowej dotyczy braku Wi-Fi na pokładzie. Jest to nieprawda, gdyż pasażerowie w trakcie całej podróży mogą korzystać z lokalnej sieci Wi-Fi. Dotyczy to zwykle części wspólnych, takich, jak bary, restauracje i kafeterie. Może się zdarzyć, że internet na promie będzie jednak działał wolniej. Pamiętaj też, by po wejściu na pokład wyłączyć roaming danych w urządzeniach mobilnych lub przełączyć je w tryb samolotowy – opłata za roaming na morzu jest bowiem wysoka.