Zamknij

USG węzłów chłonnych – wskazania i przebieg badania

12:18, 08.12.2022 mat.partnera Aktualizacja: 12:05, 29.12.2022

USG węzłów chłonnych to badanie obrazowe, które wykonujemy w razie podejrzenia nieprawidłowości w wielkości i strukturze miąższu poszczególnych węzłów. Rozważasz poddanie się badaniu ultrasonograficznemu? Dowiedz się, jaka jest rola węzłów chłonnych w organizmie człowieka. Sprawdź, kiedy warto przebadać te elementy układu limfatycznego i poznaj przebieg USG węzłów chłonnych.

Czym są węzły chłonne i jaką pełnią funkcję w organizmie?

Zanim omówimy wskazania i przebieg badania USG węzłów chłonnych, warto pokrótce wyjaśnić, czym tak właściwie są węzły chłonne (z łac. nodi lymphatici). To struktury składające się ze specjalnej tkanki limfatycznej, które odpowiadają za filtrację limfy i bronią organizm przed drobnoustrojami chorobotwórczymi. Nodi lymphatici przynależą do układu immunologicznego, ze względu na lokalizację możemy wyróżnić:

  • węzły chłonne obwodowe – są tuż pod skórą, dzięki czemu ewentualne nieprawidłowości są zwykle wyczuwalne podczas badania palpacyjnego. Do węzłów obwodowych zaliczamy m.in.: węzły szyjne, podżuchwowe, karkowe,
  • węzły chłonne głębokie – znajdują się w okolicy narządów wewnętrznych. Z tego względu, by móc je zbadać konieczne jest wykonanie badań obrazowych. Do tej zaliczamy węzły chłonne podłopatkowe, wątrobowe i pęcherzowe.

Na czym polega badanie USG?

USG pozwala ocenić badane struktury dzięki całkowicie bezpiecznym falom ultradźwiękowym niesłyszalnym dla ludzkiego ucha, które emituje specjalna głowica będąca częścią aparatu do USG. To bezbolesna i szybka metoda diagnostyczna przydatna w rozpoznawaniu wielu stanów chorobowych. W przeciwieństwie do badań rentgenowskich ultrasonografia może być wielokrotnie powtarzana, gdyż nie jest w żadnym stopniu szkodliwa dla zdrowia człowieka.

By sprawdzić stan nodi lymphatici i wykryć ewentualne nieprawidłowości w ich obrębie, pacjenci mogą poddać się np.:

  • USG węzłów chłonnych szyi i podżuchwowych,
  • USG ślinianek,
  • USG węzłów nadobojczykowych,
  • USG węzłów pod pachami,
  • USG węzłów brzucha,
  • USG węzłów pachwinowych.

Badanie USG węzłów chłonnych – podstawowe wskazania. Czy istnieją przeciwwskazania do ultrasonografii?

Podstawowym wskazaniem do badania USG węzłów chłonnych jest ich wyraźne powiększenie, czyli tzw. limfadenopatia, która jest skutkiem zwiększenia się liczby prawidłowych limfocytów, czy też innych komórek organizmu. Innym wskazaniem jest planowana biopsja lub rozwijająca się choroba nowotworowa. Dzięki USG węzłów chłonnych lekarz może sprawdzić, czy nie doszło do przerzutów.

Badanie ultrasonograficzne powinno zostać wykonane także w przypadku, gdy odczuwasz ich bolesność lub zaobserwowałeś zmiany skórne w ich obszarze. Konsultacja lekarska i diagnostyka obrazowa jest rekomendowana także w razie wystąpienia zaczerwienienia skóry i obrzęku wokół powiększonych węzłów chłonnych. Kiedy jeszcze warto poddać się badaniu precyzyjnym aparatem USG? Sygnałem ostrzegawczym są bardzo miękkie i ropiejące węzły chłonne, zwłaszcza jeśli tworzą przetoki, które otwierają na skórze.

Zastanawiasz się, czy są jakieś przeciwwskazania do wykonania USG węzłów chłonnych? Nie istnieją żadne czynniki wykluczające, badanie ultrasonograficzne jest bezpieczną metodą diagnostyczną, której mogą podać się nawet kobiety w ciąży, jak i małe dzieci.

Jak wygląda USG węzłów chłonnych? Przebieg badania

Przed wykonaniem ultrasonografii przeprowadzany jest wywiad z pacjentem. Następnie pacjent kładzie się na leżance, a lekarz smaruje badany obszar skóry specjalnym żelem, który pozwala lepiej uwidocznić głębiej położone tkanki. Później specjalista przykłada głowicę aparatu ultrasonograficznego do skóry, a urządzenie przetwarza emitowane ultradźwięki na gotowy obraz widoczny na monitorze. Badanie USG węzłów chłonnych trwa około 10-20 minut.

Jeśli zauważyłeś niepokojące objawy w obrębie węzłów chłonnych, nie czekaj i skorzystaj z podstawowych badań diagnostycznych, takich jak ultrasonografia. Więcej informacji na temat USG węzłów chłonnych znajdziesz na stronie internetowej enelsklep.pl

 

Źródła:

https://www.mp.pl/pacjent/objawy/170512,powiekszone-wezly-chlonne

http://www.nowapediatria.pl/wp-content/uploads/2014/10/np_2012_055-060.pdf

https://journals.viamedica.pl/acta_haematologica_polonica/article/view/75154

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%