Zamknij

Czy grzejnik olejowy jest ekonomiczny?

09:33, 27.01.2023 art. sponsorowany Aktualizacja: 09:33, 27.01.2023

Grzejnik olejowy ze względu na stosunkowo niskie koszty eksploatacji i wysoką wydajność ma szanse stać się numerem jeden w czasie tegorocznego sezonu grzewczego. Sprawdziliśmy, czy faktycznie jest ekonomiczny.

Co to jest grzejnik olejowy?

Grzejnik olejowy to urządzenie, dzięki któremu nagrzejemy nieduże pomieszczenie. Nie da się nim nagrzać całego domu, ale małe mieszkanie już tak.

Wizualnie grzejnik olejowy wygląda jak elegancki kaloryfer na kółkach, który w razie potrzeby można przesunąć. Od tradycyjnych grzejników różni się tym, że wewnątrz znajduje się olej, a nie jak w grzejnikach centralnego ogrzewania, woda. Ta różnica jest bardzo ważna, bo to ona decyduje o funkcjonalności grzejników olejowych. Nagrzewają się stosunkowo długo, ale też dłużej oddają ciepło, co pozwala na pewne oszczędności.

Dobry grzejnik olejowy powinien mieć regulowany termostat, przynajmniej trzy stopnie mocy, wygodny uchwyt, który ułatwia przenoszenie go i nóżki z kółkami, dzięki którym można go łatwo przesunąć.

Warto też dodać, że grzejnik olejowy pracuje całkowicie bezgłośnie.

Kiedy sprawdzi się grzejnik olejowy?

Zakłada się, że na metr kwadratowy powierzchni pomieszczenia potrzeba około 100 W mocy grzejnika elektrycznego, więc grzejnik olejowy o mocy 2500 W (Zobacz: https://www.eldom.eu/produkt/grzejnik-olejowy-ho110c-ribby) bez trudu ogrzeje pokój o najczęściej spotykanej w Polsce powierzchni, sprawdzi się też w niedużej kawalerce. Te wyliczenia robi się przy założeniu, że budynek ma przynajmniej średnią izolację termiczną. Przy podanych wyżej parametrach i wielkości pomieszczenia można oczekiwać nagrzania go do 20°C.

Grzejnik olejowy przyda się też na działce wiosną lub jesienią, gdy wieczory potrafią być chłodne. Natomiast raczej nie sprawdzi się zimą, bo domki działkowe rzadko są ocieplone.

Grzejniki elektryczne można potraktować jako rozwiązanie stałe lub tymczasowe w warsztatach, garażach, piwnicach, a nawet w biurach, do których nie doprowadzono innych źródeł ciepła.

Trzeba jednak pamiętać, że grzejnik nagrzewa się stosunkowo długo, nie sprawdzi się jako szybki sposób na ocieplenie wnętrza. W takim wypadku lepiej skorzystać z nieco droższego w eksploatacji termowentylatora.

Czy grzejnik olejowy jest ekonomiczny?

Grzejnik olejowy jest zasilany prądem, a to – jak wiadomo – generuje koszty. Warto jednak zauważyć, że grzejnik olejowy, podobnie jak wszystkie grzejniki Eldom (również grzejniki elektryczne https://www.eldom.eu/sklep/kategoria/grzejniki-elektryczne), posiada termostat więc nie pobiera prądu stale.

Sercem grzejnika olejowego jest termostat, a wsparciem dla niego automatyczny wyłącznik. Kiedy grzejnik rozgrzeje się do określonej temperatury, wyłączy się. Nie znaczy to, że całkowicie wystygnie i przestanie pełnić swoją funkcję. Kiedy jego temperatura obniży się o założoną wartość, nastąpi automatyczne włączenie.

Na czym więc polega ekonomiczność takiego rozwiązania? Grzejnik olejowy grzeje nieustannie, ale pobiera prąd średnio przez połowę czasu, gdy jest włączony.

Jak to wygląda finansowo? Jeśli założymy, że moc grzejnika to 2000 W, a cena 1 kWh to 80 gr, to przy stale pobierającym prąd urządzeniu, godzina jego pracy kosztowałaby 1,60 zł. Tymczasem w praktyce będzie to około 80 gr. Można powiedzieć, że dzięki technologii połowę grzania mamy za darmo.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%