Zamknij

Co zrobić gdy e-recepta straciła ważność?

09:22, 25.08.2023 art. sponsorowany Aktualizacja: 11:32, 25.08.2023
E-recepty weszły w życie 8 stycznia 2020 r. i nadal można mieć pewne wątpliwości i wiele pytań co do ich funkcjonowania. Wiele pytań od pacjentów dotyczy właśnie okresu ich ważności. Podobnie jak na zwykłej, papierowej recepcie, lekarz może wpisać późniejszy termin. Jeżeli jednak nie zamieści takiej daty, obowiązuje ona od dnia wystawienia. To samo dotyczy przypadku, gdy termin przedawnienia wynosi rok, emitent, czyli osoba wystawiająca e-receptę musi to zaznaczyć w systemie. Tego typu recepty są zwykle wydawane osobom, które są w trakcie długotrwałego leczenia i nadal przyjmują te same leki. Jak długo e-recepty są ważne? Co zrobić w sytuacji, gdy przegapi się termin?

Jak długo ważna jest e-recepta?

Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak długo ważna jest e-recepta. Wszystko zależy od przepisanych leków i schematu leczenia. Zasadniczo e-recepty mają taki sam termin ważności jak tradycyjne recepty papierowe – receptę należy zrealizować w ciągu 30 dni od wystawienia. Lekarz, która przepisuje leki ma jednak możliwość wystawienia e-recepty z późniejszym terminem realizacji - wówczas można zrealizować receptę w ciągu 30 dni od daty umieszczonej na recepcie. Istnieją jednak leki, które mają krótszy lub dłuższy termin przydatności do spożycia niż standardowe 30 dni. Elektroniczne recepty na antybiotyki są ważne tylko przez 7 dni, podczas gdy recepty na immunologiczne preparaty można zrealizować w ciągu 120 dni od wystawienia.

Praktycznym rozwiązaniem dla osób z chorobami przewlekłymi jest recepta online na 365 dni leczenia – w tym przypadku recepta jest ważna przez rok od daty wystawienia. Jeśli otrzyma się taką receptę, pamiętać należy, że trzeba wykupić pierwsze opakowanie w ciągu 30 dni od daty wystawienia.

Jak sprawdzić czy recepta jest ważna?

Jak sprawdzić, czy otrzymana przez nas e-recepta jest ważna? To bardzo proste – wystarczy zalogować się na stronie pacjent.gov.pl i zobaczyć datę wydania i realizacji. Datą wystawienia jest zawsze data otrzymania e-recepty. Jeżeli pole daty nie zostało uzupełnione przez lekarza, recepta jest ważna przez 30 dni od daty wystawienia. Jeśli w tym polu jest data „od” to recepta jest ważna przez 30 dni od tej daty. Z kolei w przypadku recepty elektronicznej wystawionej na 365 dni w polu „termin realizacji” widnieje rok po dacie wystawienia recepty, kiedy to dana recepta musi zostać zrealizowana.

Przeterminowana e-recepta - co zrobić?

Leków z e-recepty, która straciła ważność nie będzie można zakupić w żadnej aptece. W sytuacji gdy nasza e-recepta straciła ważność, najlepiej jest skontaktować się z lekarzem, który wystawił daną e-receptę, ponieważ datę rozpoczęcia może zmienić tylko lekarz, który ją wystawił.. Recepty online mają tę przewagę nad receptami papierowymi, że nie trzeba ich odbierać osobiście - kody na recepty można otrzymywać drogą elektroniczną za pośrednictwem wiadomości SMS lub e-mail. Jednak sposób uzyskania takiej recepty musi być indywidualnie uzgodniony z lekarzem. W przypadku recepty elektronicznej otrzymanej za pośrednictwem formularza internetowego, może zaistnieć konieczność ponownego wypełnienia recepty.

E-recepta, czyli wygoda i bezpieczeństwo

Regularne przyjmowanie leków wiąże się z częstymi wizytami w przychodni lub umawianiem się na comiesięczną konsultację telefoniczną, co może pochłaniać dużo czasu i energii. Dzięki platformie https://e-recepta.net/recepta można otrzymać e-receptę nawet w 15 minut.

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%