Zamknij

Luneta do wiatrówki — jaką wybrać?

Artykuł Sponsorowany + 16:23, 19.12.2023 Aktualizacja: 16:25, 19.12.2023

Kupując broń pneumatyczną, najczęściej jest ona wyposażona w otwarte przyrządy celownicze. Rozwiązanie takie sprawdza się w przypadku osób, które stawiają swoje pierwsze kroki w strzelectwie sportowym czy rekreacyjnym. Jeśli chcemy przejść na wyższy poziom i zacząć strzelanie na długich dystansach musimy zainwestować w odpowiedni celownik optyczny. Obecnie sprzedawcy mają w swojej ofercie lunety posiadające różne parametry, które umożliwiają precyzyjne strzelanie na bardzo dalekich dystansach. Dlaczego stosujemy lunety celownicze do wiatrówek? Na co zwrócić uwagę przy wyborze lunety? Czym różnią się od siebie poszczególne celowniki optyczne?

Dlaczego stosujemy lunety celownicze do wiatrówek?

W strzelectwie sportowym, a także rekreacyjnym komfort oraz powtarzalność oddawania strzałów uzależniona jest nie tylko od prawidłowej pozycji ciała strzelca czy rodzaju posiadanej wiatrówki, ale przede wszystkim od wyboru odpowiedniego przyrządu celowniczego. Celowniki optyczne to grupa urządzeń, których głównym zadaniem jest poprawienie precyzji strzału. Urządzenia takie jak lunety do wiatrówki montuje się do broni pneumatycznej za pomocą specjalnych uchwytów, które umożliwiają szybką i sprawną instalację akcesorium. Luneta celownicza może być zamontowana jednakowo na wiatrówce długiej, jak i krótkiej a jej zastosowanie automatycznie przekłada się na osiągane wyniki.

 

celownik optyczny na czarnym tle

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze lunety?

Wybór odpowiedniego przyrządu celowniczego uzależniony jest od rodzaju celu, do którego będziesz mierzył oraz typu wiatrówki a konkretnie od rodzaju jej napędu. Do wiatrówek sprężynowych powinniśmy zastosować lunety, które cechują się solidnym wykonaniem oraz wysoką wytrzymałością na wszelkiego rodzaju drgania i wstrząsy generowane przez wiatrówki z mechanizmem sprężynowym. Z kolei wiatrówki PCP, PCA czy napędzane dwutlenkiem węgla CO2, które charakteryzują się niskim odrzutem, wymagają zastosowania optyki poprawiającej precyzję i zapewniającą większe powiększenie celu.

Jaką lunetę wybrać na konkretny dystans?

Jeśli dopiero co rozpoczęliśmy naszą przygodę ze strzelectwem lub zamierzamy używać lunety na dystansie od 10 do 15 metrów, dobrym rozwiązaniem jest wybór przyrządu o stałym powiększeniu. Natomiast jeśli zamierzamy oddawać strzały na różnych odległościach do 30 metrów, wybierzmy lunetę oferującą powiększenie zmienne. Strzelanie z dużej odległości do małych celów wymaga zastosowania lunety z większym powiększeniem.

Czym różnią się celowniki optyczne?

Na rynku dostępny jest szeroki wybór lunet wiatrówkowych o różnych parametrach. Ich właściwy dobór do indywidualnych preferencji użytkownika zapewnia odpowiedni poziom satysfakcji podczas oddawania strzałów. Strzelanie z otwartych przyrządów celowniczych na dużych dystansach jest mało efektywne i nie pozwala na maksymalne wykorzystanie potencjału naszej wiatrówki. Lunety celownicze do wiatrówek różnią się wzajemnie wieloma parametrami.

Lunety wiatrówkowe mogą posiadać powiększenie zmienne lub stałe. Te pierwsze powinny wybrać osoby, które zajmują się myślistwem. Z kolei, jeżeli chcemy oddawać strzały do celu na stałej odległości, wybierzmy lunety, które oferują powiększenie stałe. Osoby zamierzające strzelać na długich dystansach powinny wybrać lunetę, której maksymalne powiększenie jest wystarczające. Na transmisję światła oraz powiększenie wpływ ma średnica tubusu. Najczęściej spotykana średnica tubusu to 1 cal.

Innym czynnikiem wpływającym na komfort oddawania strzałów, jest średnica obiektywu. Im większy obiektyw, tym więcej światła dostaje się do lunety, co ma duże znaczenie podczas strzelania o zmierzchu. Wraz ze wzrostem średnicy soczewki wzrasta średnica obudowy obiektywu, co może przysporzyć użytkownikom problemów z montażem lunety. Z kolei, jeżeli wybierzemy zbyt długą lunetę, nie będziemy mogli korzystać z wiatrówek sprężynowych łamanych.

Lunety wyposażone są w różnego rodzaju celowniki, które mają za zadanie ułatwić strzelcowi namierzanie celu. Wyróżniamy celowniki w kształcie krzyża (duplex), które sprawdzą się podczas strzelania na bardzo długie odległości oraz celowniki typu Mil-Dot, które są bardziej uniwersalnym rozwiązaniem. Im cieńszy rodzaj krzyża, tym precyzyjniejsze strzały na większych dystansach. Z reguły celowniki występują w dwóch kolorach czerwonym lub zielonym.

Niezwykle pomocnym rozwiązaniem jest podświetlenie krzyża, które przydaje się, gdy intensywne promienie słoneczne utrudniają namierzenie celu. Niektóre egzemplarze posiadają kilkustopniowe podświetlenie krzyża, co umożliwia dopasowanie parametrów lunety do panujących warunków pogodowych. Regulacja paralaksy zapewnia nam dopasowanie ostrości celownika do ostrości obrazu oglądanego oraz oszacowanie odległości.

 

tarcza strzelecka

 

Jaki typ montażu lunety wybrać?

W pierwszej kolejności sprawdźmy jaki rodzaj mocowania posiada zakupiona przez nas wiatrówka. Broń pneumatyczna zazwyczaj wyposażona jest w specjalną szynę o szerokości od 9 do 11 mm. Obiektyw zainstalowanej lunety powinien znajdować się w jak najbliższej odległości od wiatrówki. Montaż lunety ma postać pierścieni, których średnica musi być odpowiednio dopasowana do rozmiaru tubusu. Wysokość montażu podawana jest w milimetrach i jest mierzona od dolnej krawędzi montażu do szyny. Elementy montażu mogą również zawierać gniazdo kołka stopującego. Wyróżniamy następujące rodzaje montażu:

  • montaż jednoczęściowy — tego typu rozwiązanie najczęściej stosowane jest w wiatrówkach sprężynowych, których siła odrzutu jest największa. Montaż jednoczęściowy pozwala na stabilne i trwałe przymocowanie przyrządu celowniczego do wiatrówki.
  • montaż dwuczęściowy — stosowany w wiatrówkach PCA czy CO2, które nie mają aż tak dużej siły odrzutu, jak wiatrówki sprężynowe. Montaż dwuczęściowy można również stosować w wiatrówkach sprężynowych, o ile posiadają kołek stopujący.

Jak konserwować lunety celownicze?

Podczas polowania czy strzelania na strzelnicy jednakowo wiatrówki i lunety celownicze narażone są na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne oraz szkodliwe działanie warunków atmosferycznych. Dlatego, jeśli chcemy długo używać naszych lunet (które są często dość drogim akcesorium) powinniśmy o nie w odpowiedni sposób dbać. Luneta do wiatrówki w trakcie transportu powinna mieć założone uchylne osłony na obiektyw i okular, które w razie potrzeby można szybko i łatwo zdjąć.

W trakcie oddawania strzałów na duże odległości szczególnie istotny jest stan soczewek obiektywu. Do konserwacji tych elementów używamy specjalistycznych środków. Soczewki lunety wyposażone są w kosztowne systemy antyrefleksyjnych powłok. Czyszczenie ich zwykłą wodą nawet przegotowaną mogłoby im zaszkodzić.

Jeżeli chcemy pozbyć się zanieczyszczeń stałych zalegających na wiatrówce, stosujmy różnego rodzaju specjalne pędzelki czy szmatki. Do usuwania kurzu i pyłów najlepiej sprawdzi się sprężone powietrze w sprayu, musi mieć jednak odpowiednie parametry. Do konserwacji przyrządów celowniczych nie poleca się stosować sprężonego powietrza do usuwania kurzu ze sprzętu RTV. Powietrze musi być przede wszystkim odtłuszczone i suche.

Podsumowanie

Luneta wiatrówkowa to niezwykle praktyczne urządzenie, którego zadaniem jest zwiększenie precyzji oddawanych strzałów oraz polepszenie komfortu strzelca. Lunety możemy sklasyfikować ze względu na stopień wytrzymałości na drgania wywołane pracą mechanizmu wiatrówki, średnicę soczewki obiektywu czy typ siatki celowniczej. Zastosowanie odpowiedniej lunety pozwala tak naprawdę ujawnić cały potencjał, który drzemie w broni pneumatycznej. Aby tak się stało, nasz układ optyczny musi posiadać odpowiednio dobrane parametry do konkretnych zastosowań, dzięki którym będziemy mogli skutecznie rozwijać swoją pasję i osiągać coraz lepsze wyniki

(Artykuł Sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%